SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Začala sa Chanuka - sviatok svetiel

Začala sa Chanuka  - sviatok svetiel

 

1. decembra sa rozsvietila prvá chanuková sviečka v židovských príbytkoch na celom svete. Chanuka tento rok potvrá od 1. do 9. decembra. Jeden z najvýznamnejších a súčasne najobľúbenejších židovských sviatkov sa nazýva aj Sviatok svetiel.

 

 

Je spomienkou na znovuzasvätenie Jeruzalemského Chrámu a víťazstvo malej skupiny Izraelitov proti gréckej nadvláde. Keď sa Izraeliti pred viac ako dvoma tisíckami rokov vymanili spod gréckej moci, znovu chceli zasvätiť Chrám zapálením svietnika s večným svetlom. Našli však len jednu malú nádobku s čistým posvätným olejom. Vyrobenie nového oleja by trvalo osem dní a malá nádoba mohla vydržať horieť len jeden deň. Židovská tradícia však hovorí, že sa stal zázrak a toto malé množstvo oleja vydržalo svietiť po celých osem dní. Na pripomienku znovuzasvätenia Chrámu Židia každý deň Chanuky zapaľujú na osemramennom svietniku zvanom chanukija o jednu sviečku viac, až v posledný deň sviatku svieti všetkých osem sviečok. Chanukové sviečky sa zapaľujú len po súmraku. Cieľom je, aby osvetlili temnotu sveta.


Chanukija sa rozsvecuje buď pri vchode alebo v prednom okne, aby ju bolo vidieť z ulice. Pretože nestačí vniesť svetlo len do svojho vlastného súkromia, treba ho šíriť aj ďalej. Chanuka symbolizuje, že aj v najzložitejších časoch možno veriť v zázraky.

 

"Chanuka je príjemným rodinným sviatkom. Oslavuje sa v kruhu najmilších ľudí, ktorých máme okolo seba. Je to šťastný sviatok. Jeme tradičné jedlá upečené na oleji, čím si pripomíname zázrak s posvätným olejom. Pečieme šišky, nazývané sufganyot, aj zemiakové placky - latkes," povedal izraelský veľvyslanec na Slovensku Alexander Ben-Zvi. Ako ďalej dodal, k sviatku patria aj chanukové piesne, rodiny hrajú tradičnú hru dreidel, čo je štvorstranný vĺčko a na každej strane má hebrejské písmenka, ktoré spolu tvoria vetu: Nes Gadol Hayah Šam - tam sa stal veľký zázrak.

 J.D. l Dec 2, 2010 03:44 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo