SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Začala sa Chanuka - sviatok svetiel

Začala sa Chanuka  - sviatok svetiel

 

1. decembra sa rozsvietila prvá chanuková sviečka v židovských príbytkoch na celom svete. Chanuka tento rok potvrá od 1. do 9. decembra. Jeden z najvýznamnejších a súčasne najobľúbenejších židovských sviatkov sa nazýva aj Sviatok svetiel.

 

 

Je spomienkou na znovuzasvätenie Jeruzalemského Chrámu a víťazstvo malej skupiny Izraelitov proti gréckej nadvláde. Keď sa Izraeliti pred viac ako dvoma tisíckami rokov vymanili spod gréckej moci, znovu chceli zasvätiť Chrám zapálením svietnika s večným svetlom. Našli však len jednu malú nádobku s čistým posvätným olejom. Vyrobenie nového oleja by trvalo osem dní a malá nádoba mohla vydržať horieť len jeden deň. Židovská tradícia však hovorí, že sa stal zázrak a toto malé množstvo oleja vydržalo svietiť po celých osem dní. Na pripomienku znovuzasvätenia Chrámu Židia každý deň Chanuky zapaľujú na osemramennom svietniku zvanom chanukija o jednu sviečku viac, až v posledný deň sviatku svieti všetkých osem sviečok. Chanukové sviečky sa zapaľujú len po súmraku. Cieľom je, aby osvetlili temnotu sveta.


Chanukija sa rozsvecuje buď pri vchode alebo v prednom okne, aby ju bolo vidieť z ulice. Pretože nestačí vniesť svetlo len do svojho vlastného súkromia, treba ho šíriť aj ďalej. Chanuka symbolizuje, že aj v najzložitejších časoch možno veriť v zázraky.

 

"Chanuka je príjemným rodinným sviatkom. Oslavuje sa v kruhu najmilších ľudí, ktorých máme okolo seba. Je to šťastný sviatok. Jeme tradičné jedlá upečené na oleji, čím si pripomíname zázrak s posvätným olejom. Pečieme šišky, nazývané sufganyot, aj zemiakové placky - latkes," povedal izraelský veľvyslanec na Slovensku Alexander Ben-Zvi. Ako ďalej dodal, k sviatku patria aj chanukové piesne, rodiny hrajú tradičnú hru dreidel, čo je štvorstranný vĺčko a na každej strane má hebrejské písmenka, ktoré spolu tvoria vetu: Nes Gadol Hayah Šam - tam sa stal veľký zázrak.

 by J.D. l Dec 2, 2010 3:44 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or