SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Valentín: Má láska ešte nejaký zmysel?

Valentín: Má láska ešte nejaký zmysel?

Milióny ľudí využíva Deň svätého Valentína na potvrdenie ich silného pocitu lásky troma slovami “I love you.” 

 

Toto vyhlásenie sa všeobecne považuje za najkrajšie slová v anglickom jazyku. Láska predsa vyjadruje najsilnejšie puto, ktoré medzi dvoma ľuďmi existuje. Zdá sa, že slovo láska stratilo svoj význam kvôli slovnej inflácii.  Čo ma však trápi je, že v dnešnej dobe slovo láska stratilo svoj význam a je poškodené slovnou infláciou. Všetci dobre vieme, ako inflácia ovplyvňuje peniaze. Ak vláda vytlačí príliš veľa peňazí, tak tým celkovo znehodnocuje hodnotu meny v obehu. Slovná inflácia nastáva keď používame slová, ktorých význam má hodnotu lacných napodobenín.

 

Onedlho sa nebudú milion - dolárove slová brať tak vážne. Oni identifikujú každý bezcenný predmet ako cenné dedičstvo a ako gýče sú zamaskované ako šperky, ktoré si pomýlime s pokladom. Stan Carey z vydavateľstva McMillian Dictionary, sa nedávno sťažoval, ako veľmi jazyková inflácia vytvára deviáciu významu. Považovať niekoho za génia je v dnešnej dobe len náznak toho, že je trochu šikovný. Vyhlásiť film za majstrovské dielo znamená, že sa divák počas premietania nevrtí a nie je nervózny. Každý, kto má nejaký talent je oslavovaný ako génius (a každý kto je vtipný sa stáva vtipným géniom).

 

Carey vysvetľuje že našou potrebou je naplniť slová silou a významom, ktorý nadnesene používame na nalákanie ľudí aby nám venovali svoju pozornosť – a prirodzené podmienky postupne štandardizovať. C.S. Lewis múdro varoval pred jazykovou infláciou: nepoužívajte príliš veľké slová pre túto tému. Nerozprávajte nekonečne ak ste mail na mysli veľmi, v opačnom prípade nebudete mať slovo keď chcete rozprávať o niečom, čo je naozaj nekonečné.

 

 

To je presne tam, kde sa nachádzame práve teraz. Sme bez slov keď chceme povedať, že niečo je skutočne ohromujúce alebo plné úžasu. Niet divu, že v dobe Facebooku má skoro každý stovku priateľov. Francúzsky esejista Montaigne si myslel, že človek je veľmi požehnaný, ak sa mu počas života podarí nájsť jedného skutočného priateľa. To preto, že slovo priateľ – nie známy, kolega, obchodný spoločník, člen toho istého klubu, spolupracovník  alebo sused – bolo raz presiaknuté vedľajším významom, čo znamenalo neuvážené používanie a infláciu slov. Tragickým bolo to, že v tej dobe neexistovalo slovo, ktoré by ho bolo schopné nahradiť.

 

Čo ma privádza späť k láske. V dnešnej dobe sa slovo láska stalo takým bežným, že ho používame na opísanie svojich pocitov pri konzumácii obľúbených jedál, po zhliadnutí módnych prehliadok a sme uchvátení z najnovších technologických kúziel produktov firmy Apple. Spisovateľ George Englund nedávno povedal, že slovo láska je teraz tak nezmyselné, že by malo byť vzaté za kôlňu a zastrelené.

 

Pre bibliu je slovo láska sväté. Za každým keď sa objaví, je súčasťou prikázania. Máme milovať boha. Ale tóra nenecháva toto slovo bez ďalšieho vysvetlenia. “A budeš milovať pána, svojho boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou silou. Láska znamená celkovú vernosť, oddanosť a úplný záväzok. Láska znamená byť ochotný vzdať sa svojho života pre toho, komu vyznávaš vášeň. Máme milovať blížneho svojho. To nič neznamená, ale ak budeme definovať rozsah tejto povinnosti  na “Miluj blížneho svojho ako seba samého” potom náš blížny zdieľa obraz boží, ktorý je pre mňa jedinečný. On alebo ona rovnako ako ja, je božím dieťaťom. To je dôvod, prečo moje starosti o blížneho sú porovnateľné s mojimi starosťami o seba.

 

Biblická láska prikázaná bohom, je svetelnými rokmi vzdialená od súčasného používania milovníkom čokolády, ktorý nám vraví, že miluje ženy. Smutné je, že jazyk odoláva našej snahe vyjadriť niečo, čo má jedinečný význam. Pamätám si z čítania knihy o Eskimákoch, že majú 52 rôznych slov pre sneh, pretože je to pre nich dôležité. Oni vyžadujú aby každý z týchto popisov vzal na vedomie všetky jemné rozdiely medzi týmito rôznymi požehnaniami z neba. Kiež by bolo aspoň toľko rôznych slov pre lásku, potom by sa milovníci navzájom presne podelili o hlboké pocity, ktoré spolu zdieľajú.

 

Bez toho však môžem urobiť len skromný návrh v predvečer svätého Valentína. Ak sa chystáte povedať “Milujem ťa” nech je to so záväzkom lásky, ktorý tóra považuje za vhodný a predtým než ho slovná inflácia znehodnotí celým svojim srdcom, celou svojou silou a celou svojou silou.

 

(preložil Ivan Ujházy)


Rabín Benjamín Blech l Feb 14, 2013 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
6 reakcií pre „Valentín: Má láska ešte nejaký zmysel?“

relativita napísal(a):

Feb 19, 2018 20:58

Co sa vztahu medzi Hospodinom a clovekom tyka, to maju zidia napr. aj v prejave b-zej lasky, milosrdenstva a milosti v tom zmysle jednoduche, ze ani B-h, ani oni nikdy nepotrebovali, nepotrebuju a nikdy potrebovat nebudu nejakeho 'sprostredkovatela', lebo maju priame spojenie k B-hu, co je zmluvne zabezpecene. Vsetko ostatne, teda zvonku pridane by bolo porusenie tejto zmluvy, a to sa nikdy nestane!

gewitter napísal(a):

Feb 16, 2018 14:32

Láska má mnoho podôb a spôsobov prejavov, najvyššie v rebríčku stojí Božia láska k človeku - AGAPÉ - zjavená v Božom Synovi. Tá vyniesla jeho bolesti, hriechy a choroby až na drevo kríža a nechala sa za ne potrestať tým najkrutejším spôsobom. Neexistuje väčšia forma lásky, ako je milovať nepriateľov a obetovať sa pre ich záchranu.

Robert napísal(a):

Feb 15, 2017 22:36

https://www.youtube.com/watch?v=hA3JElbaTZs .. šaliem z prízemnosti, viem že to čo cítim pri tebe nieje obyčajné :)

Robert napísal(a):

Mar 27, 2013 01:06

Pán rabín, pekný článok, ... tam kde spia hviezdy, na najtichšom mieste vesmíru, take miesto hľadám pre svoju lásku, alebo aj takto : Kedysi dávno som videl na oblohe anjela, ktorý svietil čarovnou krásou nad zemou a s harfou v rukach spieval melódiu úprimnej lásky a takú lásku hľadá každé dievča :)

Igor Dietrich napísal(a):

Feb 14, 2013 20:39

Alebo"Money" - Pink Floyd.

Igor Dietrich napísal(a):

Feb 14, 2013 20:31

Srdce je strediskom pamäte, rozumu a vole. Takze aký je tvoj poklad , také bude aj tvoje srdce. Niektoré pokladnice sú tak prázdne, ze ani láska sa tam nevmestí.A niektoré pokladnice sú vyrabované - kedysi tam nieco bolo, ale dnes....Láska je predovsetkým Bozí dar a Boh má nad nou moc. Lásku nemajú vsetci a pre nich tromi najkrajsími anglickými slovami sú "money, money, money"(ABBA)..

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo