SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Tri symboly: pesach, maces a maror

Tri symboly: pesach, maces a maror

V piatok sa začína sviatok Pesach, potrvá týždeň. Ktorá časť je najdôležitejšia? Dostávam na to rôzne odpovede.

 

Môj prastarý otec by povedal, že je to spievanie hagady na melódiu, na ktorú spieval slová jeho starý otec. Môj strýko Leo by povedal, že je to skvelé jedlo. Všetky deti by povedali, že je to pobehovanie po dome a snaha nájsť afikomen. A moja stará mama by povedala, že je to mať pri stole pohromade celú rodinu. Seder však má jednu časť, ktorá je naozaj najdôležitejšia pre nás všetkých a keď sa objaví v hagade, sme povinní ju recitovať a pochopiť. Rabín Gamliel hovorieval: "Ak niekto počas pesachu nevysvetlí nasledovné tri veci: pesach, maces a maror, nesplnil si svoju povinnosť.”

 

Čo znamenajú tieto tri symboly?

Pesach. Kosť je symbolom obety, ktorú venovali Židia v Egypte ako prejav vďaky Bohu za zázrak, keď počas desiatej rany, kedy zahynuli všetci prvorodení v Egypte, vynechal ich obydlia. Čo nás učí táto obeť vďaky? Rovnako, ako Židia ďakovali Bohu za to, že obišiel ich domovy v Egypte a ochránil ich pred osudom Egypťanov, my sa môžeme naučiť ďakovať Bohu za každodenné zázraky, keď sa nám vyhýbajú zlé veci. Keď šoférujeme a bezpečne dorazíme do cieľa. Keď neochorieme. Keď nehladujeme.

 

Počas tohto pesachu sa zamyslite nad skrytými a zjavnými zázrakmi, ktoré pre vás Boh v uplynulom roku urobil a poďakujte mu za nespočetné množstvo “bežných” chvíľ, v ktorých vás zachránil pred ujmou bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili.

 

Maces je nekvasený chlieb, ktorý si so sebou brali Izraeliti, keď opustili Egypt. Maces nás učí, že Boh nepotrebuje čas na prípravu, môže nás zachrániť v zlomku sekundy. Keďže okamžite dokáže všetko zmeniť, nikdy by sme nemali strácať nádej. A keď sa nám darí, mali by sme si pripomínať, že aj to je práve prebiehajúci zázrak. Boh je s nami aj v tejto chvíli, aj keď sa zdá, že všetko beží “tak ako má”.

 

Keď sa pozrieme na maces, spomeňme si na tie chvíle v našich životoch, keď sa odrazu všetko zmenilo, zdanlivo bez varovania či bez snahy z našej strany. A spomeňme si na to, že Boh pre nás môže to isté spraviť aj dnes, nech už sú výzvy akékoľvek.

 

Maror je horká bylina, ktorá nám pripomína slzy Židov, vyronené počas otroctva v Egypte. Učí nás tomu, že keď prechádzame skúškami a zdanlivo horkými chvíľami, sladkosť, svetlo a nádej sú hneď za rohom. Maror nám pripomína, že ťažkostiam sa nemáme vyhýbať, ale naopak si máme uvedomiť, že sú potrebnou súčasťou procesu úspechu. Bez našich sĺz a modlitieb by židovský národ nebol schopný opustiť Egypt. Bez horkosti a bojov nedosiahneme vrchol nášho potenciálu.

 

Keď sa pozriete na maror, myslite na boje, ktoré ste zviedli počas uplynulého roka a ako vám pomohli stať sa tým, kým ste dnes. Pesach, maces a maror sú symbolom vďaky, nádeje a odhodlania. Obklopení týmito troma mocnými darmi sedíme okolo sederových stolov a ďakujeme Bohu za zázrak našej slobody.

 

(S láskavým dovolením aish.com preložil Daniel Levický Archleb)


by Sara Debbie Gutfreund l Apr 21, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
6 Reponses to „Tri symboly: pesach, maces a maror“

Ervin Rybár says:

May 17, 2018 1:34 PM

Opravujem. Najväčší židovský sviatok je samozrejme Yom Kippur.

Ervin Rybár says:

Apr 3, 2018 12:11 PM

Išlo o jasnú provokáciu Hamásu, ktorá bola načasovaná práve na najväčší židovský sviatok Pesach.

gewitter says:

Apr 2, 2018 8:43 AM

Vďaka Trumpovi za jeho odvahu veriť tomu, že práve uznanie Jeruzalema ako hlavného mesta štátu Izrael, môže byť nastolením pomyselného mieru medzi Židmi a arabmi. Nemodlime sa k Bohu Izraela, aby Irán konečne získal jadrové rakety a vymazal Izrael z mapy sveta, ale za mier pre Izrael a okolité národy a aby sme sa dočkali toho, že stále viac Židov i arabov, sa bude obracať k Pánovi Ježišovi Kristovi.

gewitter says:

Apr 2, 2018 8:29 AM

Pri príležitosti 75. výročia deportácií na zimný velodrom v Paríži, pri ktorej bolo viac ako 13 000 francúzskych Židov odvlečených do Osvienčimu, prevzal prezident Macron za tento čin plnú zodpovednosť, keď prehlásil: "Za túto deportáciu je jednoznačne zodpovedné Francúzsko, pretože sa na nej nepodieľal ani jediný Nemec..." Tiež povedal: "Antisionizmus je nová forma antisemitizmu." Tento postoj zároveň ukazuje, že sa Macron spolu so svojou zemou postavil v boji proti radikálnemu islamu na stranu Izraela a že považuje Izrael za predsunutú stráž spoločných hodnôt - slobody a demokracie.

gewitter says:

Apr 2, 2018 7:33 AM

Gardista si sem odskočil vypľuť pár jedovatých slín... Modli sa k allahovi, určite ťa vypočuje, ty kotr
bov agitátor. :(

Solomon says:

Apr 1, 2018 11:27 AM

Co tu vypisujete vase zidovske symboly? Sme na Slovensku Michael Szatmary, ty sasek zidovsky. Kde je clanok a zidovskom vrazdeni? Zavrazdili ste 15 neozbrojenych ludi a dalsich 1500 zranili? Szatmary, ty posahany komik, toto je demokracia? Tak si predstavujete zivot aj na Slovensku? Musime sa modlit k Bohu aby Iran konecne ziskal jadrove rakety....cele Slovensko sa musi na kolenach modlit....

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or