SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Sviatok Purim a podpora Izraela v OSN

Sviatok Purim a podpora Izraela v OSN

Zvyčajne je OSN obľúbeným bojiskom tých, ktorí si s chuťou kopnú do Izraela, ale počas sviatku Purim sa svetová ogranizácia na chvíľu stala miestom modlitby za všetkých Židov na celom svete a vyjadrenia podpory Izraelu.

 

Počas sviatku Purim som stál pred budovou OSN a v rukách držal zvitok s knihou Ester. Pár okoloidúcich zdvihlo obočie pri pohľade na môj modlitebný šál, ktorý som mal prehodený cez plecia. Spolu so mnou sa plánovaného sviatočného čítania zúčastnilo zo dvadsať známych. Začal som požehnaním a o chvíľu sme už spoločne prechádzali textom knihy samotnej. V mysliach malej, ale oduševnenej, skupinky prítomných sa vynorili veľkolepé obrazy záchrany židovského národa v starobylej Perzii. Krútili sme rapkáčmi, pískali pri každej zmienke o zloduchovi Hamanovi a budova OSN tomu celému dodávala osobitný význam.

 

Čítanie knihy Ester zorganizovali Američania za bezpečný Izrael. Patrí im za to naša nesmierna vďaka. Boli sme len neveľkým hlúčikom ľudí, veď kto by už len vyjadril svoju spolupatričnosť so židovským národom na pôde OSN počas pre vonkajší svet takého malého sviatku. V porovnaní s veľkolepými purimovými oslavami, ktoré sa konali v židovskom svete, cítil som sa malý a nevýznamný.

 

Ale aj na jednotlivcovi, nech je už malý alebo veľký, záleží. Má moc meniť veci. Výborne to vyjadril Glenn Richter, ktorý pri tejto príležitosti vystúpil s krátkym prejavom: „Jednotlivci vedia obrátiť beh sveta. Vedia sa popasovať aj s tými najťažšími skúškami.“ Richter bol jedným zo zakladateľov hnutia známeho ako Študentskí bojovníci za práva sovietskych Židov, ktoré vzniklo v roku 1964 a zorganizovalo množstvo malých demonštrácií Židov vo vtedajšom Sovietskom zväze. V tom čase si nešťastie a problémy troch miliónov Židov, ktorí sa doslova stali väzňami Sovietskeho zväzu, všimol len málokto.

 

Naše stretnutie na pôde OSN počas tohtoročného sviatku Purim malo byť signálom pre všetkých, že mlčanie nie je voľbou. Tak, ako kedysi konala Ester a Mordechaj, tak aj Židia dnes musia neustále Organizácii spojených národov, ktorá rada obviňuje Izrael za všetko možné, pripomínať pravdu a vyvracať klamstvá. V dobe, keď Izrael čelí obrovskému tlaku a hrozbám izolácie zo strany krajín, kto sa postaví za Izrael – doslova pôjde do ulíc – a bude žiadať, aby bol vypočutý aj on?

 

Jeden z účastníkov sa o našom stretnutí vyjadril ako o „chvíli, kedy sme mali možnosť vyjadriť nádej na iný svet, v ktorom namiesto nepráv a znevažovania, budú na pôde OSN znieť slová chváliace Izrael“. Kým sa tak nestane, budeme tu stáť.


by Peter Godovic l Mar 30, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or