SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Purim šíri dobrú náladu vo svete

Purim šíri dobrú náladu vo svete

Jednou z najznámejších pamiatok v Kodani je storočný zábavný park uprostred mesta - Tivoli.

 

Práve toto miesto si židovská komunita vybrala, aby tu zorganizovala obrovskú oslavu sviatku Purim. Ako vysvetlil rabín Yitzi Loewenthal povedal, bude tu krúžok bubnovania, maľovanie na tvár, slávnostné jedlo a veľa iných zaujímavých atrakcií. Samozrejme, nebude chýbať ani verejné čítanie Knihy Ester pre všetkých návštevníkov a hostí, ktorí sa zídu na tomto mieste, aby oslávili sviatok Purim, ktorý sa začal už v stredu večer.

 

„Oslavujeme takto Purim už niekoľko rokov a vždy sa tu zíde množstvo ľudí,“ vysvetľuje rabín Loewenthal a dodáva, že historický zábavný park je akýmsi bonusom navyše k sviatočnej atmosfére. „Sviatok je vynikajúcou príležitosťou hlavne pre dánske židovské deti. Judaizmus je pre ne čímsi, čo si veľmi nespájajú s krajinou, kde sa narodili. A skutočnosť, že Purim oslavujú v zábavnom parku Tivoli, ktorý pozná snáď každý obyvateľ Dánska, je niečo, na čo sa tešia celý rok.

 

Ľudia, ktorí prídu do zábavného parku na oslavu, tak budú môcť zachovať štyri tradície sviatku Purim: verejné čítanie Knihy Ester známe ako megillah, vzájomné obdarovanie sa jedlom, dobročinnosť a spoločné jedlo. A Purim samozrejme neslávia len v Dánsku, ale židovské komunity, centrá, synagógy a domácnosti všade na svete neostali v slávení tohto sviatku pozadu.

 

Sviatok Purim - spomienka na zrušenie zákona proti Židom, ktorí žili na území perzskej ríše, z roku 365 pred Kristom – je považovaný za jedno z najkrajších období celého roka. A presne v tomto duchu sa ho rozhodli osláviť Židia z Houstonu v americkom štáte Texas. Rabín Chaim Lazaroff by rád „pozdvihol oslavy Purimu na novú úroveň“, a preto už v stredu večer zahájili sviatok na oslave s názvom „Cirque du Purim“. Ľudia si užili vystúpenia rozličných skupín, divadelné scénky a množstvo výborného jedla. Vo štvrtok majú v pláne pokračovať v sviatočnom duchu pri verejnom čítaní megillah.

 

Rabín Lazaroff berie oslavy ako možnosť pre mladých Židov trochu sa zaktivizovať. „Prídu na oslavu, vypočujú si megillah a verím, že sa zapoja aj do budúcich aktivít našej komunity,“ povedal a dodal: „Je dôležité snažiť sa zorganizovať niečo, čo zaujme a pritiahne aj mladšie ročníky k židovstvu.“ Okrem osláv sa študenti miestnej ješivy chystajú na verejné čítanie Knihy Ester v domovoch dôchodcov. „Tí ľudia sú veľmi vďační, že sa môžu čítania zúčastniť. Minulý rok spomínali na Purim ešte dlho po jeho skončení,“ povedal s úsmevom rabín Lazaroff.

 

V gréckom hlavnom meste Atény budú tráviť miestni Židia sviatok Purim na oslave v marockom štýle. Pár dní pred začiatkom príprav mali židovské deti príležitosť zúčastniť sa programu nazvanom „Malí kuchári“, na ktorom sa učili piecť sviatočné sladkosti a tradičné pečivo hamantashen. Ľudí prišlo síce v stredu večer menej, ale i tak bolo na oslave cítiť ducha židovskej spolupatričnosti.

 

„Snažíme sa, aby naša oslava zanechala v ľuďoch pocit radosti a nádeje,“ vyhlásil rabín Hendel a poznamenal, že Grécko sa v posledných mesiacoch nachádza v stave hlbokej ekonomickej krízy a medzi ľuďmi sa šíri pesimistická nálada a beznádej. „Situácia sa určite obráti k lepšiemu, ak budeme držať pri sebe a vzájomne sa podporovať.“

 

Purim sa bude oslavovať aj Bratislave. Tak ako každý rok sa väčšina komunity stretne na purimovom plese. Viac o sobotňajšej akcii si môžete prečítať TU!


by Karen Schwartz l Mar 8, 2012 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or