SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Posledná Chanuka prezidenta Obamu

Posledná Chanuka prezidenta Obamu

Americký prezident Barack Obama usporiadal v stredu v Bielom dome svoju poslednú oslavu sviatku chanuka.

 

Vo prejave spomenul právo na náboženskú slobodu a ani raz priamo nespomenul svojho nástupcu vo funkcii Donalda Trumpa, ktorého väčšina amerických židov v nedávnych voľbách nepodporila. Naznačili to už výsledky tzv. exit polls, ktoré si v deň volieb - 8. novembra - robil denník The New York Times. Vyplynulo z nich, že 71 percent amerických Židov odovzdalo hlas Trumpovej protikandidátke z tábora demokratov Hillary Clintonovej.

 

Židovská komunita v USA Trumpa kritizovala najmä za jeho návrh vydať pre moslimov z cudziny dočasný zákaz na ich vstup na územie USA. Obama v noci nadnes vo svojich prejavoch na dvoch obradoch zapaľovania chanukových sviec nespomenul svojho nástupcu v prezidentskej funkcii, ale pripomenul, že "prvá kapitola chanukového príbehu bola napísaná pred 22 storočiami, keď vládcovia židom zakázali náboženské obrady a trestali ich, ak sa opovážili vyznávať svoju vieru".


"Preto dnes nielen zapaľujeme chanukovú sviečku, ale sa k tomu aj hrdo hlásime," uviedol Obama. "Každý v Amerike musí chápať podstatu tejto tradície, hrdo vyznávať svoje náboženstvo, nech je akékoľvek, brániť právo iných konať rovnako," zdôraznil Obama. Chanuka podľa Obamu pripomína, že "sloboda je najvýznamnejšie z požehnaní", ktorým sa tešia v USA.


Americký prezident podľa spravodajského portálu Ynetnews uviedol, že príbeh spojený s chanukou je svedectvom o tom, že aj malá skupina dokáže veľké veci a môže prejsť ďalekú cestu - tak ako "malé množstvo oleja môže živiť plameň nad očakávanie dlho".


Hosťami Bieleho domu boli príbuzní filozofa Elieho Wiesela, ktorý prežil koncentračný tábor a s Obamom sa často stretával, ako aj časť príbuzných bývalého izraelského prezidenta Šimona Peresa, ktorý zomrel v septembri. Slávnosť v Bielom dome sa konala v predstihu. Samotná chanuka sa tento rok začína 24. decembra a bude trvať do 1. januára.


by J.D. l Dec 16, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or