SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Posledná Chanuka prezidenta Obamu

Posledná Chanuka prezidenta Obamu

Americký prezident Barack Obama usporiadal v stredu v Bielom dome svoju poslednú oslavu sviatku chanuka.

 

Vo prejave spomenul právo na náboženskú slobodu a ani raz priamo nespomenul svojho nástupcu vo funkcii Donalda Trumpa, ktorého väčšina amerických židov v nedávnych voľbách nepodporila. Naznačili to už výsledky tzv. exit polls, ktoré si v deň volieb - 8. novembra - robil denník The New York Times. Vyplynulo z nich, že 71 percent amerických Židov odovzdalo hlas Trumpovej protikandidátke z tábora demokratov Hillary Clintonovej.

 

Židovská komunita v USA Trumpa kritizovala najmä za jeho návrh vydať pre moslimov z cudziny dočasný zákaz na ich vstup na územie USA. Obama v noci nadnes vo svojich prejavoch na dvoch obradoch zapaľovania chanukových sviec nespomenul svojho nástupcu v prezidentskej funkcii, ale pripomenul, že "prvá kapitola chanukového príbehu bola napísaná pred 22 storočiami, keď vládcovia židom zakázali náboženské obrady a trestali ich, ak sa opovážili vyznávať svoju vieru".


"Preto dnes nielen zapaľujeme chanukovú sviečku, ale sa k tomu aj hrdo hlásime," uviedol Obama. "Každý v Amerike musí chápať podstatu tejto tradície, hrdo vyznávať svoje náboženstvo, nech je akékoľvek, brániť právo iných konať rovnako," zdôraznil Obama. Chanuka podľa Obamu pripomína, že "sloboda je najvýznamnejšie z požehnaní", ktorým sa tešia v USA.


Americký prezident podľa spravodajského portálu Ynetnews uviedol, že príbeh spojený s chanukou je svedectvom o tom, že aj malá skupina dokáže veľké veci a môže prejsť ďalekú cestu - tak ako "malé množstvo oleja môže živiť plameň nad očakávanie dlho".


Hosťami Bieleho domu boli príbuzní filozofa Elieho Wiesela, ktorý prežil koncentračný tábor a s Obamom sa často stretával, ako aj časť príbuzných bývalého izraelského prezidenta Šimona Peresa, ktorý zomrel v septembri. Slávnosť v Bielom dome sa konala v predstihu. Samotná chanuka sa tento rok začína 24. decembra a bude trvať do 1. januára.


J.D. l Dec 16, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo