SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Oscara za vedľajšiu úlohu má Mordechaj

Oscara za vedľajšiu úlohu má  Mordechaj

Udeľovanie prestížnych cien, Oscarov filmovou akadémiou je považovaný za najväčšiu noc v roku v Hollywoode. 85-ty ročník udeľovania cien je za rohom.

 

Milióny ľudí po celom svete budú prilepení ku televízorom a dozvedia sa mená víťazov prestížnych Oscarov. Pôvodne sa udeľovali len za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe herečkám a hercom. O desať rokov neskôr sa filmový priemysel rozhodol pridať ocenenia aj  najlepším herečkám a hercom vo vedľajšej úlohe. Táto správa nás všetkých ovplyvnila.

 

Dospelosť, ako je nám všetkým známe, je doba kedy sa naučíme zosúladiť naše grandiózne sny s našimi reálnymi obmedzeniami. Už počas dospievania som sa musel naučiť vypúšťať vytúžené predstavy vyčarované mojou pestrou fantáziou. Z môjho detského uznávania bejzbalových hviezd a olympijských víťazov som musel nakoniec uznať, že by som sa nikdy nestal Babe Ruthom alebo Jesse Jamesom. A ako sa zmenili moji hrdinovia z fyzického sveta atletiky na duchovnú ríšu rabínskych osobností ako napr. Rabín Soleveitchik a ľubavičskí rabíni, musel som čeliť skľučujúcej pravde, že sa jednoducho nemôžem porovnávať s ich úrovňou.

 

Hádam môžem prijať božského Oscara za svoje nadanie vo vedľajšej úlohe, ktorá je svojim spôsobom rovnako dôležitá. Áno, mohol som sa usilovať byť ako oni. Ale s odstupom času som uznal, že nie je spôsob ako by som dosiahol ich vrcholnú úroveň dokonalosti. Existujú ľudia, ktorí sú jednoducho lepší ako ja. Napriek tomuto ponižujúcemu vnímaniu mi svitlo, že splniť poslanie, pre ktoré ma boh poslal na zem, nemusím hrať v hlavnej úlohe.  Snáď môžem byť hoden božského Oscara pomocou môjho talentu vo vedľajšej úlohe, ktorá je svojim spôsobom rovnako dôležitá.

 

 

Mordechaj vo vedľajšej hereckej úlohe

Židovská história je plná príbehov, ktoré vyzdvihujú nie len výkony hlavných hrdinov ale aj výkony sprievodných aktérov, ktorých úsilie pomohlo k naplneniu a realizácii božích plánov. Biblická kniha, ktorá zaznamenáva zázračný príbeh sviatku Purim je pomenovaná po kráľovnej Ester. Ona je tá, ktorá požiadala kráľa aby ušetril jej národ. Ona je tá, ktorá sa odvážila prísť bez pozvania k perzskému vládcovi s vedomím, že jej činy mohli mať za následok jej smrť.

 

Ona je priamo zodpovedná za obesenie Hamana a taktiež je zodpovedná za udelenie práva židom brániť sa pred blížiacou sa hrozbou genocídy. Ale nič z toho by Ester nedosiahla, nebyť jej strýka, ktorý jej zo zákulisia dodával odvahu, rady a múdrosť. Zdá sa, že Mordechaj mal len vedľajšiu úlohu v tomto príbehu, ale je jasné, že bez neho by nebol žiaden Purim.

 

V židovskej tradícii nie je nikto taký významný ako Mojžiš. Je to jeden z 13-tich princípov našej viery, podľa Maimonidesov. Nikto tak nevstúpil do povedomia do povedomia ľudí v Izraeli ako Mojžiš, prorok, ktorý pochopil boží úmysel. On hral hlavnú úlohu ako osloboditeľ židov z otroctva v Egypte, on bol zákonodarcom na Sinaji a ako vodca ľudí viedol svoj národ 40 rokov v púšti až kým nedoputovali do zasnúbenej zeme. Ale ani on nepostačoval ako vodca. Židia rovnako potrebovali Árona. Milovaný Áron, ktorý zrealizoval mier.

 

On bol obľúbený medzi ľuďmi a zúfalo potrebný ako veľkňaz. Keď Áron umrel, ľudia smútili po dobu 30-tich dní. Rovnako ako jeho brat aj Áron si zaslúži božského Oscara za jeho podiel vo vedľajšej úlohe. V biblii nájdeme nespočetné množstvo nie tak známych postáv ale aj ich podiel bol veľmi významný. Ale je tam jeden, ktorého je predovšetkým potrebné spomenúť. Je to ten, kto hrá v úlohe do dnes.

 

 

Tvoja hlavná úloha

V odvážnom komentári o príbehu stvorenia nám Jeruzalemský talmud hovorí, že boh stvoril človeka aby sa stal partnerom v akte stvorenia. Boh opustil svet nedokončený, tak že ľudstvo môže zohrávať úlohu v jeho dokonalosti.  V príbehu života hrá hlavnú úlohu všemohúci, ktorý ale priradí každému z nás vedľajšiu hereckú úlohu. My všetci máme božskú úlohu privádzať svet ku dokonalosti. Nikto z nás by nehral v nebeskom scenári pre ľudskú existenciu, keby sme nemali špecifický účel.

 

Našim poslaním na zemi je objaviť našu úlohu bez ohľadu na to akú malú časť budeme hrať. Ako rodič, priateľ, profesionál alebo ako oddaný pracovník, ako niekto, kto prináša istú mieru radosti alebo niekto kto môže slúžiť ako zdroj požehnania pre svoju spoločnosť. Každý jeden z nás sa musí naučiť dôvod, prečo boh považoval za potrebné nás stvoriť.  A keď budeme hrať našu vedľajšiu úlohu najlepšie ako vieme, mali by sme byť spokojní s vedomím, že si tiež zaslúžime božského Oscara.

 

(preložil Ivan Ujházy)


by Rabín Benjamín Blech l Feb 23, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Oscara za vedľajšiu úlohu má Mordechaj“

Robert says:

Feb 25, 2013 4:02 PM

Tak zvítazil film ARGO, nuz predsa je Iran v sucasnosti viacej v kurze ako historia z dob Lincolna. Lincoln je velky pribeh a vyzadoval velkeho režisera , rovnako ako príbeh AMISTAD. Skoda ze AMISTAD ostal vtedy bez hlavnej ceny.
Film Life od Pi, pre časom som si kupil knihu ktoru napisal Yann Martel - Plavba s tigrom, vyborná vec; scenar podla knižnej predlohy, urcite aj film je skvost.

Robert says:

Feb 23, 2013 8:31 PM

v Spielbergovom filme Lincoln, určite nebude zmienka o prvom slovenskom generálovi Eugenovi Kozlajovi, ktorý pred tým ako slúžil únii a Lincolnovi, bojoval aj pri Világoši so slovenským dobrovolníckom zborom, kde bolo maďarské vojsko porazené.
nuž a taký plukovník Mohalóci zo Zemplína bojoval v občianskej vojne v streleckej stotine Lincolnovho vojska. / 24.regiment štátu Ilinois / , ale to by museli mat Slováci režiséra v Hoollywoode

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or