SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Desať vecí, ktoré o Chanuke ani netušíte

Desať vecí, ktoré o Chanuke ani netušíte

Chanuka je síce najznámejším židovským sviatkom, ale to neznamená, že o nej vieme všetko. Od tajuplného pôvodu čokoládových mincí, cez nevyjasnenú popravu rukou ženy až po Marilyn Monroe. Naša redakcia našla a spísala vecí, ktoré o Chanuke určite neviete.

 

1. Záhada čokoládových mincí

Kým skutočné mince (gelt) sú súčasťou slávenia Chanuky už dlho, ich čokoládová podoba je oveľa mladšia. Autorka knihy Na čokoládovom chodníčku Deborah Prinz uvádza niekoľko možných verzií o tom, kto by mohol stáť za vznikom tohto sladkého potešenia. Podľa niektorých ich má na svedomí americká spoločnosť vyrábajúca cukrovinky Loft Candy Company, ktorá uviedla čokoládové mince na trh v dvadsiatych rokoch minulého storočie.

 

Inde sa spomínajú čokoládové mince z Európy, ktoré boli inšpiráciou pre izraelskú spoločnosť Elite (dnešný Strauss). V knihe nájdeme aj poznámku, že podobné čokoládové mince v pozlátenom obale dostávajú deti v Európe na sviatok sv. Mikuláša.

 

2. Prvá Chanuka bol vlastne neskorý Sukot

Druhá kniha Machabejcov obsahuje citát z listu poslaného okolo roku 125 pred Kristom. potomkami Machabejcov vodcom egyptských Židov. V ňom nájdeme opis osláv „sviatku Sukot, nie však počas mesiaca Tišri, ale až v priebehu mesiaca Kislev“. Keďže Židia sa v roku 164 pred Kristom počas mesiaca Tišri ukrývali v jaskyniach a viedli partizánsku vojnu, nemohli osláviť osemdňový sviatok stánkov.

 

Súčasťou sviatku bola totiž aj návšteva Chrámu v Jeruzaleme. Z tohto dôvodu boli oslavy posunuté až na dobu po znovu dobytí Jeruzalema a opätovnom vysvätení Chrámu. Mnoho učencov sa domnieva, že práve toto bola príčina slávenia osem dní trvajúcej Chanuky, a nie príbeh z Talmudu o oleji, ktorý zázračne vystačil celých osem dní.

 

 

3. Knihy Makabejcov, ktoré opisujú príbeh Chanuky neboli súčasťou hebrejskej biblie, ale v katolíckej biblii sú

Existuje celý rad teórií objasňujúcich, prečo rabíni, ktorí v prvom storočí kanonizovali posvätné texty, vynechali Makabejcov. Niektorí zastávajú názor, že to bolo pre nízky vek textu v tej dobe, iní hľadajú príčinu v obavách pred znepriatelením si vtedajšej rímskej vlády, ktorá mala pod kontrolou Jeruzalem.

 

4. Marilyn Monroe vlastnila hrajúci chanukový svietnik

Ešte pred svadbou s židovským dramatikom Arthurom Millerom konvertovala táto hollywoodska hviezda na judaizmus a pri tejto príležitosti dostala od budúcej svokry do daru chanukový svietnik. Jeho terajšia majiteľka o ňom povedala, že si ho pani Miller priviezla z Jeruzalemu a v podstavci má zabudovanú hrací strojček na kľúčik, ktorá hrá izraelskú štátu hymnu.

 

Svietnik je súčasťou zbierok Židovského múzea v New Yorku a je možné ho vidieť v rámci jednej z výstav o konverzii na judaizmus. Žiaľ, pracovníci múzea odmietajú svietnik rozsvietiť a nakrútiť strojček.

 

5. Dreidel vznikol z nemeckej hry, ktorú sa deti hrávali počas Vianoc, ktorá je pre zmenu napodobneninou anglickej a írskej hry.

Tradičná hračka dreidel (vrátane hebrejských písmen nun, gimel, hej, šin) pochádza priamo z nemeckej verzie jednej starej anglickej hry: N = nights = nič, G = ganz = všetko, H = halb = polovica a S = stell ein = vlož. V nemčine volajú krútiaceho sa vlka „torrel“ alebo „trundl“.

 

 

6. Mastné jedlá (napr. latkes) nie sú jedinou kulinárskou špecialitou Chanuky

Chanuka sa tradične spájala nie len s mastnými jedlami, ale aj so syrovými, ako pripomienka na Juditu, ktorá slanými syrovými pochúťkami napomohla Machabejským k víťazstvu.

 

7. Chanuková vražda

Spomínaná Judita sledovala varením slaných jedál skrytý motív, keď nimi ponúkla babylonského generála Holofernesa. Chcela, aby vysmädol a vypil veľa vína. Opitého vojvodcu potom poľahky pripravila o hlavu, ktorú vyniesla z tábora ukrytú v košíku. Nielen useknutie hlavy, ale najmä skutočnosť, že sa niečo také podarilo žene, vydesilo babylonské vojsko natoľko, že Machabejským kládlo už len malý odpor.

 

8. Najbližší „Deň Chanukyvzdania“ bude za 50 rokov

V roku 2013 Američania oslávili Deň vďakyvzdania a Chanuku spoločne (28.11). Obchodníci ponúkali svietniky v tvare moriaka a počas tradičného pochodu nad hlavami davu poletoval obrovský nafukovací dreidel. Odborníci síce tvrdia, že k niečomu podobnému príde až o niekoľko tisíc rokov, ale v roku 2070 pripadne večera k Vďakyvzdaniu na prvý Chanukový večer. Ak si teda dáte moriaka až večer pri zapálení chanukového svietnika, môžete oba sviatky osláviť naraz.

 

9. Podľa Guinnessovej knihy rekordov má najväčší chanukový svietnik 9,4 metra a váži takmer 2 tony

Podľa židovského práva nemôže byť svietnik väčší ako 9,4 metra, ale medzi rekordmi nájdeme prinajmenšom tri, ktoré sa spájajú s Chanukou: najväčší počet naraz krútiacich sa dreidlov (734), najviac ľudí súčasne zapaľujúcich chanukový svietnik (834) a najväčší počet zapálených chanukových svietnikov na jednom mieste (1000). Ostáva už len zistiť, koľko latkes bolo najviac zjedených naraz.

 

10. Spojenie s ostatnými židovskými sviatkami

Chceli nás vyhubiť, no my sme prežili, tak si vypime.


by Michael Szatmary, Peter Godovič l Dec 11, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
32 Reponses to „Desať vecí, ktoré o Chanuke ani netušíte “

gewitter says:

Jan 13, 2018 11:23 AM

Vy nevidíte, že citujem slová Boha napísané skrze žida + jedného angličana ? Nevymýšľam si ako vy, ale samozrejme sa s nimi plne stotožňujem.

relativita says:

Jan 13, 2018 10:04 AM

Pane, to je velmi pekne, ze v co a koho vy verite, je to cisto vasa osobna, sukromna zalezitost a nik sa vam do toho nemiesa. Len jedna poznamka na okraj, potazne mala oprava. Totiz je jednoznacne dokazane, ze Jezis nepochadzal z rodu Davida, aj ked boli a su pokusy ho na to napasovat... No, nic v zlom.

gewitter says:

Jan 12, 2018 8:10 PM

"Verím v Ježiša Krista, ako verím v slnko - nie preto, že ho môžem vidieť, ale preto, že vďaka nemu môžem vidieť všetko ostatné."
C.S Lewis

gewitter says:

Jan 12, 2018 8:04 PM

Nech sa vám to všetkým akokoľvek nepáči, v zjavení sv. Jána je napísané:
"Hľa, prídem čoskoro a moja odplata príde so mnou, aby som odplatil každému podľa jeho skutkov. Ja som Alfa i Omega, prvý a posledný, počiatok i koniec. Blahoslavení sú tí, čo si perú rúcha, aby získali prístup k stromu života a vošli bránami do mesta. Vonku zostanú psy, čarodejníci, smilníci, vrahovia, modloslužobníci a každý, kto miluje a pácha lož. Ja, Ježiš, som poslal svojho anjela, aby vám v cirkvách svedčil o týchto veciach. Ja som koreň a rod Dávidov, hviezda ranná a jasná."

relativita says:

Jan 11, 2018 5:46 PM

Pan Rybar, velmi rozumne a vystizne. K tomu mozno este dodat, ze vlastny rozum prestane nasledne fungovat a len fixna(-e) idea(-y) ovlada(-ju) postihnuteho. To vidiet napr. u tych samovrahov, ktori zaroven vrazdia nevinnych ludi. Ale, ved nemusime ist daleko... No proste, extremizmus skodi a to nie len postihnutym.

gewitter says:

Jan 11, 2018 1:23 PM

Tu nejde o názor, ale o život. Ľudia si svoj krutý údel vyberajú dobrovoľne, nepočúvajú na varovanie, že všetky cesty vedúce mimo Spasiteľa Hospodinovho, končia vo večnom holocauste. Boh nemôže odvolať, čo povedal, nemôže ani o krok ustúpiť svojej svätosti, ktorá neznesie čo i len náznak hriechu, nemôže odpúšťať bez preliatia krvi - podotýkam Jeho vlastnej krvi - nie je humanista a nikdy nebude. :(

Ervin Rybár says:

Jan 11, 2018 12:38 PM

Profesor Cass Sunstein z Harvardovej univerzity:

„Keď sa stretávame a komunikujeme výlučne s ľuďmi, ktorí majú rovnaké názory ako my, máme sklony utiekať sa k extrémizmu.“

gewitter says:

Jan 10, 2018 11:54 PM

Ervín - Boh sa na holocaust pozeral, pretože existuje, napriek tomu že sa pozeral je a zostal dobrý, milujúci a láskavý, zároveň nemôže ustúpiť vlastnej spravodlivosti. Jeho súdy sú strašné, ešte strašnejšie je vidieť to a nepadnúť pred Ním v pokání na kolená. Pozri sa na kríž - tento strašný holocaust sme my pripravili Bohu, napriek tomu sa Jeho obeť plná lásky a milosrdenstva naďalej stretáva s pohŕdaním, opľúvaním a nenávisťou, potom sa čudujeme čomu ? Napokon, také hlúpe otázky môže položiť iba človek, ktorý je úplne mimo.

gewitter says:

Jan 10, 2018 7:40 PM

Ak na ne nie ste zvedavý, prečo reagujete ?

relativita says:

Jan 10, 2018 7:06 PM

Pane, na vase primitivne a blbe komentare nie som zvedavy si ich mozete niekam strcit... Na druhej strane sa to (aj) teraz zasa ukazalo, ze o zidovstve nemate ani ponatia. Ste obycajny sebaukajajuci sa samozvanec, k tomu samožvanec, ktory nema vlastnu ideu, myslienku. Len ako taky papagaj, tiez bez vlastneho rozumu, reprodukujete nejake 'dokazy' o zidovstve. Ked sa o to zidovstvo tak zaujimate, mali by ste moznost prestudovat ako nezidovskych, tak i zidovskych teologov. Ovsem, na to vas obmedzeny rozum a rozhlad nestacia. A takyto primitiv v zalezitostiach zidov ich chce 'viest', im ukazat 'cestu'. Pane b-ze ochranuj nas od takych blbcov aj nadalej. Amen

Page 1 of 4 1 2 3 4 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or