SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Čo sa stalo na deviaty deň mesiaca Av?

Čo sa stalo na deviaty deň mesiaca Av?

Dnes si pripomíname Tiša B'Av. Deviaty deň židovského mesiaca Av je spomienkou na celý rad hrozných udalostí.

 

Preneste sa s nami na chvíľku do minulosti. Je rok 1313 pred Kristom a Izraeliti putujú po púšti. Boli zázračne oslobodení z egyptského otroctva a stoja na prahu Zasľúbenej zeme. Skôr, než v nej zaujmú svoje miesto, vyšlú na prieskum niekoľko mužov. Vrátia sa na ôsmy deň mesiaca Av a oznamujú, že v krajine sa bez boja nedá usadiť. V tú noc (deviaty deň mesiaca Av) sa celým táborom rozlieha žalostný nárek. Izraeliti by najradšej šli naspäť do Egypta, než aby sa dali pobiť Kanaáncami. Bohu sa ich konanie znepáči. Takúto všeobecnú nedôveru v Jeho moc nenechá bez trestu a nakoniec toto pokolenie do Svätej zeme nikdy nevkročí. Tejto pocty sa dostane až ich deťom a to po 38 rokoch putovania po púšti.

 

Prvý chrám bol tiež zničený na deviaty deň mesiaca Av a to v roku 423 pred Kristom... O päť storočí neskôr (69 o.l.) sa k Druhému chrámu blížia rímske légie s úmyslom ho vypáliť a Židia si z hrôzou uvedomia, že ich Druhý chrám bude zničený v presne rovnaký deň ako ten prvý. V období, keď sa Židia búrili proti rímskej nadvláde, verili, že ich vodca Simon bar Kochba naplní ich očakávania a práve on bude Mesiášom. Ich nádeje však narazili na tvrdú realitu a v roku 133 o.l. boli rebeli vyvraždení v zdrvujúcej bitke pri Betar. A dátum tohto masakru? Deviaty deň mesiaca Av! O rok neskôr sa Rimania prehnali Chrámovou horou, najposvätnejším miestom nášho národa.

 

 

Židov vyhnali z Anglicka v roku 1290 o.l. a predpokladám, že viete kedy. Áno, počas Tiša B'Av. Podobný scenár sa opakoval aj o dvesto rokov neskôr v Španielsku za vlády kráľovnej Izabely a jej manžela Ferdinanda. Krajina prežívala „zlatú éru“, ale i tak museli Židia túto zem opustiť. Kráľovské nariadenie bolo podpísané 31. marca 1942 a Židia mali štyri mesiace, aby sa zbalili a odišli. A od akého dátumu židovského kalendára nesmel v tejto nádhernej a prosperujúcej krajine ostať ani jeden jediný Žid? Myslím, že už to všetci viete – deviaty deň mesiaca Av.

 

Pripravení na ešte jednu hroznú udalosť z dejín, ktorá sa spája s týmto dňom? Druhá svetová vojna a holokaust, ako sa domnievajú mnohí historici, boli vlastne predĺžením prvej svetovej vojny, ktorá začala v roku 1914. A znie to neuveriteľne, ale Nemecko vyhlásilo vojnu Rusku, čím sa celé vojnová mašinéria dala do pohybu, práve na Tiša B'Av. A čo si máme o tomto všetkom myslieť?

 

Židia v týchto opakujúcich sa pohromách a tragických udalostiach vidia potvrdenie hlboko zakorenenej viery, že dejiny nie sú reťazcom náhodných udalostí. Všetky udalosti, aj tie strašné, sú súčasťou Božieho plánu a majú svoj duchovný význam. Odkazom plynúceho času pre ľudí je, že všetko má svoj racionálny význam, i keď ho nie sme teraz schopní pochopiť.

 

(podľa chabad.org)


by Peter Godovic l Jul 27, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
78 Reponses to „Čo sa stalo na deviaty deň mesiaca Av?“

Robert says:

Sep 18, 2012 12:18 AM

ahoj Janko, co mam nove? vymalovanu chodbu a jednu izbu napr. :)

Ján Kasanický says:

Aug 29, 2012 6:44 PM

Hm čokoládu mám celkom rád dal by som si:) inak čo máš nové?

Robert says:

Aug 24, 2012 1:17 AM

Janko, nepi toko kavy, daj si radsej cokoladu. :)))

Ján Kasanický says:

Aug 21, 2012 9:55 PM

vidis Janko aku zijeme dobu? velmi tazku, ked kazdy mysli iba na seba, vies Janko, .... ked sa akoze niekto za mna modli, tak mi to pripada mile a smiesne zaroven, asi tak.

Veru, Róbert má pravdu, mnohý sme kresťania len na papieri, ale duch je mŕtvy, slepý, hluchý. Kto dnes hladá, úprimnú lásku? Kto? povedzme si pravdu, nalejme si čistého vína, nech vieme, kde je pravda? Boh je jediný dobrý, nik iný, priznám sa úprimne som farizej, verím vzkriesenia tela, život večný, ale občas plačem nad svojím hriešnym životom. Boh nám dal milosť, v mene Pána Ježiša Krista, to je nádej v ktorú v sebe živím, ako sa polieva mladý stromček, tak ja živým svoju vieru v toto meno, v meno Pána Ježiša Krista, Boh ti žehnaj Róbert, gevitter...

Ján Kasanický says:

Aug 21, 2012 9:47 PM

Smrť, čo znamená pre teba Róbert? Bojíš sa jej? Bojíš sa aspoň trocha? Boh mi dáva dosť odpovedí, niečo si nechávam pre seba, niečo poviem, Boh mi je sudcom, v každom prípade sa za teba Róbert stále modlím v mene Pána Ježiša Krista pretože Ho milujem, milujem Jeho slovo, milujem všetko čo povedal, milujem Jeho ducha. Úžasná nádej, úžasná energia, nezabudnuteľné dedičstvo apoštola Pavla, Jána krstiteľa a všetkých blahoslavených ktorý sú teraz v nebi, verím, že aj ty Róbert raz pochopíš v mene Pána Ježiša Krista amen.

Robert says:

Aug 20, 2012 3:51 PM

.. ustanovit taku zmluvu ktora ta zarucuje nevnimat smrt, svoju ani cudziu - to je stary zakon, ako ju vnimame my teraz??

Robert says:

Aug 20, 2012 3:33 PM

.. ze ten Pavol, a proste prvi krestania boli vazneni a zabijaní alebo ako Ján vo vyhnanstve , a ked je clovek v takomto stave je pod silnym tlakom, tak ocakava spasu a zazrak, a vtedy clovek vypada akoby bol svaty, je plny emocii atd... a to je 2/3 noveho zakona .... ,,,stary zakon je vsak iny, plny krvi - vojen - rabovania, ostanovenie zmluv, stratene zmluvy atd... vysledok vidime v sucasnom svete

gewitter says:

Aug 18, 2012 8:13 PM

Nepochopil som o čom píšeš, ale jedno je isté, ak človek neuverí tomuto Slovu Božiemu, je pre večnosť úplne stratený.

Robert says:

Aug 17, 2012 7:49 PM

od vaznou z vazenie - oprava

Robert says:

Aug 17, 2012 7:48 PM

gewiser toto som naozaj nechcel pocut, myslel som si ze napises ze Frankestein bol doktor :))) ze ma budes chytat za slovicka, ano bol doktor co stvoril monstrum a to monstrum omylom sa nazyva ako on .
gewiter, keby si cital dopisy z vaznou,/ osobne som mal tu moznost// su casto krat plne zialu, a mas pocit, akoby ich pisal ten najsvatejsi clovek na svete, a presne tak ked sedeli vo vyzeniach prvi krestania, tak snivali o buducnosti bez krivd bez nasilia atd.... a kristus ako ten co bol ukrizovany im - teda spomienka na neho im dodavala silu prezit medzi rimanmi, gewiser ty a kopec takych ako si ty stale akoby zila medzi pysnimi rimanmi, ale doby sa zmenili. Ty stale veris zuzenym krestanskym vaznom co boli odsudeni na smrt.

Page 1 of 8 1 2 3 4 5 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or