SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Ako sa judaizmus vníma narodeniny

Ako sa judaizmus vníma narodeniny

Oslavujeme ich každý rok, v ten istý deň, v rovnakom ročnom období, Aká je však skutočná podstata narodenín?

 

Prvoradé je, byť vďačným v deň svojich narodenín. Je to deň aj pre rodičov byť vďačnými Bohu za nádherný darček, ktorý im udelil. Deň, pre židovský národ byť vďačný za prídavok nového člena národa. A samozrejme, deň pre oslávenca prejaviť vďaku Bohu za to najcennejšie čo má - život.

 

"V tento deň, si dostal privilégium zmeniť svet. Boh ti udelil misiu, výzvu vo svete, nepriateľskom duchovnosti, no premeniť ho do božieho posvätného miesta. Pri uskutočnení tohto cieľa, ty tiež si dostal schopnosť dosiahnuť duchovné výšky. Výšky nepredstaviteľné duši pred príchodom z vznešeného neba do fyzického tela. Oslava narodenín je taktiež preukázanie dôvery. Dôvery, že si, a stále budeš dôstojný božej dôvery v teba. Aj napriek  prekážkam, musíš vytrvať a žiť po božích očakávaniach"

 

Tento deň má špecifický význam aj pre ľudí oslavujúcich bar (13 rokov, chlapci) alebo bat (12 rokov, dievčatá) mitzvah. Slovo ,,mitzvah znamená prikázanie. Je odvodené od slova "tzaveta" čo znamená "spojenie". Vyplnenie božích prikázaní, je prostriedok cez ktorý sa približujeme k Bohu.

 

Déja Vú

Čas je ako špirála. Vždy na výročie významnej udalosti, máme schopnosť dosiahnuť tú istú duchovnú energiu, ktorá originálne zapríčinila túto udalosť. (Odtiaľto je koncepcia židovských sviatkov). Keď sa človek sa narodí, Boh mu daruje dušu, plnú talentov a kvalít. Tá istá energia je zasa opäť priítomná na každé výročie narodenín. V tento deň, môžeme dosiahnuť to, čo by sme pravdepodobne veľmi tažko dosiahli v iný deň. V judaizme má veľký význam Roš hašana - Nový rok. Sú totiž narodeniny ľudstva. Deň stvorenia Adama a Evy. Naše každoročné narodeniny sú akousi osobnou Roš Hašanou.

 

(podľa chabad.org)


Patrícia Gajdošová l Aug 23, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo