SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Po príchode Mesiáša ostane len sviatok Purim

Midraš (ústna tradícia) hovorí, že keď príde Mesiáš, zrušia sa všetky sviatky a ostane iba Purim. Ako je to možné? Všetky zákony Tóry sú večné – „po generácie“. Kniha Ester je jedinou biblickou knihou, v ktorej sa neuvádza Hospodin.

 

Božia prítomnosť je ukrytá. Talmud sa pýta „kde v piatich knihách Tóry nájdeme narážku na Knihu Ester? Hasteir astir beyom hahu – toho dňa ukryjem svoju tvár.“ Meno „Ester“ znamená v skutočnosti utajenie, ukrytie. Isteže, dekrét proti Židom bol utajením, akoby skrytím božej prítomnosti. Podstatné však je, že Hospodin zachránil Židov spôsobom, ktorý nebol tiež nebol zjavný, očividný. Počas ostatných sviatkov ako napríklad Pesach a Chanuka, oslavujeme viditeľné zázraky. V purimovom príbehu prišla záchrana bez narušenia či obídenia prírodných zákonov.
Každodenný chod prírody ukazuje, ako Hospodin pracuje v jej hraniciach. Viditeľné zázraky v našej histórii ukazujú, že Hospodin je nad prírodnými zákonmi. Purim je unikátny. Purim ukazuje, akým spôsobom je Hospodin schopný spojiť prírodu s tým, čo je nad ňou. Aj keď príroda a to, čo je nad ňou, sú dva protiklady, Hospodin, nakoľko je skutočne nekonečný, ich môže prepojiť. Tento rozmer božskej nekonečnosti odhaľuje Purim väčšmi než ktorýkoľvek iný sviatok.
A tak teda môžeme porozumieť, keď Midraš tvrdí, že všetky sviatky sa zrušia a iba Purim ostane. Pochopiteľne neprestaneme všetky sviatky zachovávať. Ale zjavenie božskosti, ktoré prevládne po príchode Mesiáša bude také, že ich význam poklesne. Každý deň bude ako sviatok. Napriek tomu však Purim nestratí svoj veľký význam a preto ostane výnimočným aj v mesiášskej dobe.PURIM – podľa Knihy Ester ustanovil sviatok Mordechaj na pamiatku toho, ako Božia prozreteľnosť zachránila Židov v perzskej ríši pred úplným vyhladením z rúk miestokráľa Hamana. Názov Purim pripomína Hamanovo hádzanie kockami (metanie lósu), aby určil deň na chystaný masaker. Sviatok je veselý, s karnevalovou atmosférou, jedlom, pitím, spevom, tancami, darčekmi. Pod veselím sa ukrýva aj všedná realita antisemitizmu, lebo Haman bol jedným z podnecovateľov, ktorí sa stali predchodcami Hitlera. Aj odtiaľto pochádza neustála aktuálnosť tohto sviatku, symbolizujúceho víťazstvo dobra nad zlom a ľudskosti nad zaslepenosťou a rasizmom.

(Judaizmus od A po Z, vyd. Sefer, Praha, 1992)


Baruch Myers, bratislavský rabín

by Michael Szatmary l Mar 27, 2003 3:07 AM l Print l
Click here to print.
45 Reponses to „Po príchode Mesiáša ostane len sviatok Purim“

Robert says:

Jul 12, 2019 4:53 PM

koki, nie nečítam také, aj to čo som mal, musel som vrátiť majiteľom. ... ani to som nečítal tú satan bible, na xujoviny nemám času.

Koki says:

May 29, 2019 7:56 PM

Čítaš slobodomurárske spisy? ;-) To by som si aj prezrel, súkromne pre zaujímavosť. Prečítal som si už kadečo čo mi došlo pod ruku, ešte aj Satanskú bibliu od A. S. LaVey. Keď som sa potom dozvedel že on zomrel, veľmi som plakal aby neskončil v pekle.
Veríš v posmrtný súd, veríš v spásu alebo zatratenie duše? Človek dokáže urobiť kdečo dobré aj zlé, ale u Boha je všetka moc aj milosť. a po vzkriuesení nepredstaviteľný večný život s Ním - nezabúdajme.

Robert says:

Mar 15, 2019 7:50 PM

Koki, ateista a ja? .. Koki len to vidím inak ako ty, vidím to aj mentálne ... a "prorocké" sny nemusia byť niečo ak od Diabla či Boha, asi tak, .. aj človek má silu, schopnosť ...

Koki says:

Mar 15, 2019 7:38 PM

P.S.: Ak máte radi Tv reláciu Večer pod lampou so Š. Hríbom a jeho hosťom, tu je s témou zajtrajších prezidentských volieb:
https://www.tyzden.sk/podlampou/54062/pod-lampou-tomas-halik-o-jednej-kazni-tazkom-hriechu-a-stretnuti-so-zuzanou-caputovou/?ref=kat

Koki says:

Mar 15, 2019 7:31 PM

Robo, hrôza, veď ty si ateista tak ako môj brat, ktorého nemožno nijako presvedčiť. Keď mal asi dvadsať rokov, pokazil ho budhizmus, nato sekulárny humanizmus. Nie že by nenávidel Cirkev, ale proste nemá záujem a zmysel pre takéto veci. Nič prekvapivé, taký je svet. Samozrejme modlím sa aj zaňho a dúfam... Veľmi mi na ňom záleží, je to môj brat a veľký dobrodinec. Ponúkol som teda Bohu svoj život a všetky moje trápenia - ak by to odo mňa ráčil prijať - na spásu duší.
Robert, nepoložil si si otázku, odkiaľ sa tu pred vekmi vzal vesmír a človek v ňom? Alebo ako je možné že kúštik hmoty sa takto zorganizoval a nadobudol vedomie? Alebo ako vysvetlíš trebárs levitáciu, alebo hoci aj tie tvoje sny? A to ťa tu nechcem dráždiť vzkriesením Ježiša, nášho Pána, ktorý žije. Môžeš nad tým do smrti iba špekulovať, alebo to môžeš vziať z iného konca a uveriť. Treba hľadať... Pýtate sa že prečo tu Boh dopúšťa utrpenie, smrť, a nezasiahne? Rozumiem ti... Ale prijmi to ako tajomstvo života alebo nášho údelu. Koho máme keď nie Jeho, komu na nás záleží, ak nie Jemu? Všetci sme vyšli z Jeho rúk a sme na ceste k Nemu, nezabudni...
No musím sa teraz offnúť, potom dopíšem, aj Gewitterovi.

Robert says:

Mar 15, 2019 6:28 PM

čítal som, že aj ježiš bol imigrant, no áno bol ako bábatko, ale keď dospel vrátil sa do palestíny

gewitter says:

Mar 15, 2019 12:00 PM

Mesiáš - Mashiach už prišiel a príde znovu - najskôr ukončí dobu milosti, vytrhne pred veľkým súžením svoju cirkev, ktorú tvoria židovskí i nežidovskí veriaci v JEHO MENO - JaHVeH Shua, či Jahusha (Hamashiach), skrátene Jeshua - zo zeme, po jeho ukončení vojnou na rovine Megiddo v Armageddone - Izrael - znovu zostúpi na zem už nie ako bezbranné dieťa, ale mocný Boh - kráľ Židov i pohanov, neba, zeme, vesmíru, časnosti i večnosti. Počas 7 rokov súženia, odíde Duch Boží, ktorý usvedčuje svet z hriechu a nastane najtemnejšia doba vlády satana, aká doteraz na zemi bola. Budú jeden po druhom na ňu vylievané strašné Božie súdy, ktoré neprežijú 2/3 ľudstva.
Dejú sa vážne veci a Izrael je svedectvom, svet sa pripravuje na tieto udalosti, tieň súženia už niekoľko rokov dopadá na planétu, bezbožnosť si vo všetkých jej podobách bezočivo razí cestu a speje k svojmu odsúdeniu...

Robert says:

Mar 13, 2019 1:23 AM

koki, len to má problém tá expéria Sony, nemožem zohnať nijakú presnú fóliu na sklo, keďže je to total novinka.

Robert says:

Mar 12, 2019 4:18 PM

koki, inka tá sony experia fakt bomba fón, .. ale kuknem na youtube a prvé čo vidím politická reklama . no hnoj

Robert says:

Mar 12, 2019 7:58 AM

koki ... https://www.youtube.com/watch?v=OwIFRm7sy8E, koki, odpútaj sa od nejakého pekla, diabla, nič také.

Page 1 of 5 1 2 3 4 5 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or