SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Zomrel rabín, ktorý sa priznal, že je gay

Zomrel rabín, ktorý sa priznal, že je gay

Vo veku 86 rokov zomrel britský rabín Lionel Blue známy svojimi obľúbenými rozhlasovými príspevkami, ktoré BBC vysielala v skorých ranných hodinách.

 

Blue bol gej a bol zároveň prvým britským rabínom, ktorý sa k svojej sexuálnej orientácii otvorene prihlásil. Podľa britskej židovskej organizácie Liberal Judaism zomrel v pondelok. Blue býval častým hosťom relácie Myšlienka dňa, ktorá je súčasťou ranného vysielania rozhlasovej stanice BBC Radio 4.


Blueove príspevky si medzi poslucháčmi získali veľkú obľubu pre svoj odľahčený tón a zároveň schopnosť vnášať do judaizmu svetlo poznania a približovať jeho miesto v súčasnom svete. Predmetom rabínových úvah boli neraz aj jeho vlastné životné prehry a ľudské slabosti.


Podľa liberálneho rabína Charleyho Baginského Blue odhalením svojej sexuálnej orientácie, ktoré urobil ešte v 70. rokoch, "vydláždil cestu" duchovenstvu mnohých vierovyznaní, pričom vyzdvihol jeho "priekopníckeho ducha".


Emil Vojtánek l Dec 22, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
25 reakcií pre „Zomrel rabín, ktorý sa priznal, že je gay“

Koki napísal(a):

Apr 23, 2017 11:20

Nakoniec ja som sa nechcel baviť o katolíckej viere keď sa ti protiví, ale o Biblii, tú hádam akceptuješ. Potom by sme obaja svoju vieru mohli porovnať s tým, čo učí Písmo.
Nestačí totiž iba uveriť že Ježiš je Kristus a Pán, treba sa snažiť žiť podľa evanjelia, nezanedbávať ani jediné prikázanie. Všimni si trebárs "Ježišovu reč na vrchu" Mt.5-6-7; pokiaľ si dané Slovo nepremietol do praxe, začni ešte dnes.
Ahoj+

Koki napísal(a):

Apr 23, 2017 09:41

Gewitter, beriem na vedomie. Ale spytuj si svedomie, čo máš proti mne. Lebo žijem presne podľa toho čo je v KKC a keď sa ti takýto život nepozdáva, niekde robíš chybu.
Nech ťa žehná Pán +

gewitter napísal(a):

Apr 23, 2017 07:50

Máš pravdu, náboženstvo ako také je k ničomu, vrátane judaizmu, lenže to je lokálna záležitosť týkajúca sa väčšinou židov, no masové štátne náboženstvá typu RKC sú najhoršie, lebo majú v rukách moc a majetok, vďaka ktorým manipulujú celým svetom, nehovoriac o tom, že ich učenie je absolútne nebiblické. Náboženstvo je ópium ľudstva - v tejto historickej vete musím dať Marxovi za pravdu. Náboženstvo je droga, ktorou si ľudia utlmujú svedomie a dobrými skutkami, náboženskými rituálmi a tradíciami sa chcú priblížiť k Bohu, no zbytočne. Vieš čo, p. Koki ? Vôbec sa mi nechce s baviť o sekte, ktorá sa mi doslova hnusí a teba je mi naozaj ľúto. Snažíš sa tú prehnitú amorálnu stoku pozlátiť a urobiť z nej vzácnu perlu, veď je to choré a nemienim ťa presviedčať, že si out, bolo by to zbytočné.

Koki napísal(a):

Apr 22, 2017 19:25

Gewitter,
zatiaľ nerozumiem prečo katolícku vieru považuješ za závislosť na náboženskom systéme a neviem prečo ti popri mnohých tak leží v žalúdku práve RKC.
Vieš čo sa mi zdá byť najväčším problémom nielen viery? Chápavosť. Nie všetci chápeme všetko, jeden má talent na to, iný na ono. Niekto pozná a vidí veci, ktoré iní nevidia. Chcelo by to len vzájomný rešpekt a mohli by sme si jeden druhému veľa pomôcť. Veď človek nie je len kus hmoty za 25 dolárov, je to náš brat a Boží obraz, hoci aj poškodený.
Moja viera je asi príliš náročná, keď jej toľkí nerozumejú a odmietajú ju. Žiaľ dokonca aj medzi samotnými katolíkmi sú isté rozdiely. Rozumní však pochopia, ako píše o týchto veciach aj dávny prorok. A takýchto hľadáme...
Neviem kde by sa dalo diskutovať, najlepšie by bolo nejaké voľnejšie kresťanské fórum, kde by nám nebránili. Nejaké nájdeme a môžeme sa tam zaregistrovať. Tu na Delete by som nerozvíjal takéto diskusie, už z ohľaduplnosti a úcty k domácim.

gewitter napísal(a):

Apr 22, 2017 13:21

V každom prípade p. Koki, neber moju averziu voči RKC ako útok na teba, si jej obeťou rovnako, ako milióny ďalších, no predsa mám pocit, že na rozdiel od nich to berieš vážne, až príliš. Ťažko dokážem pochopiť, ako je možné vypestovať si chorobnú závislosť na nejakom náboženskom systéme... Nahradiť živého Boha mŕtvym náboženstvom je padlej ľudskej prirodzenosti bližšie, snažiť sa utlmovať svedomie dobrými skutkami nám sedí viac, ako priznať si, že sme úplne zvrhlí a činiť spasiteľné pokánie. Takto hlúpo sa chovali už Adam s Evou a Boh to neprijal, oni vlastne boli prví náboženskí ľudia a my namiesto toho, aby sme sa poučili, opakujeme rovnakú chybu.

gewitter napísal(a):

Apr 21, 2017 22:23

Ak myslíš Božie Slovo Hospodina, Boha Izraela, tak tvoja viera v ňom v žiadnom prípade podporu nemá, nakoľko učenie RKC je absolútne nebiblické. Nie si schopný si naštudovať históriu vzniku svojho "perlového" náboženstva ? Ak by si ju poznal, nemohol by si tvrdiť taký nezmysel, že na jej počiatku stál Pán Boh. Poznám niekoľko katolíckych náboženských fanatikov a sú to tak hnusní pokrytci, že normálnemu človeku z nich musí byť zle, okrem toho vykazujú všetky znaky sektárov, ani jehovisti sa na nich nechytajú. Na kresťanskom portáli by si si so svojou ťažkou náboženskou závislosťou pripadal čudne, tu si admin najskôr o nás oboch myslí, že sme mešuge... no ak máš nejaký link, môžeš dať.

Koki napísal(a):

Apr 21, 2017 21:06

gewitter, pozri ja sa nesnažím o prozelytizmus ako so už inde spomenul - to či sa vrátiš nezávisí na mne, ale na Bohu... Mne však pripomínaš zvláštny druh protestantizmu, inokedy sa zasa zdáš byť tzv. mesiánskym židom, ale to je jedno, viera je každého osobná vec. Ak si takto šťastný...
Ja viem že moja viera má podporu v Písme, a mám potvrdené že KC je tou cirkvou ktorú založil Pán a prebýva v nej. Tu ti nechcem dokazovať podrobnosti, ani to v čom robíš chybu, preto som ťa volal rozoberať to hoci aj na protestantské fórum. Pred takouto konfrontáciou s inak veriacimi nezvyknem mať obavy aj keď nemám teologickú školu. Je to na tebe.

gewitter napísal(a):

Apr 21, 2017 14:18

Ešte som sa zabudol opýtať, kde v židovskej Biblii sa píše, že Mária sa narodila bez hriechu, že je večná panna, že je rovná Bohu, kde sa píše o krste malých detí, očistci, odpustkoch a podobných nezmysloch, kde je napísané, že Boží služobník má držať celibát, alebo že môže byť vrah, homosexuál, či pedofil ? Chcem tie pasáže vidieť na vlastné oči, možno oľutujem, že som tú "nepoškvrnenú perlu" opustil. Však tam si človek môže robiť čo chce a blahosklonný pánbožko mu všetko milostivo prepáči.

gewitter napísal(a):

Apr 21, 2017 13:59

Nebodaj na nejakú "kresťanskú" stránku panenky Márie a všetkých svätých ? Ani omylom, vďaka za pozvanie. Izrael je kolískou kresťanstva a Mesiáš vzišiel z rodu kráľa Dávida, jedno s druhým veľmi úzko súvisí - ak to niekoho provokuje, je to jeho problém.

Koki napísal(a):

Apr 20, 2017 20:54

Neklam sám seba, nikdy si nebol katolíkom, nanajvýš formálnym bez viery a práve takíto odchádzajú preč.
Posudzuješ niečo čo nepoznáš a ak si kresťan, porušuješ niekoľko prikázaní a to si zrejme ani neuvedomuješ. V prvom rade preto treba začať Bibliou, ale pozor, neponáhľaj sa pri tom, nespi a nepreskakuj texty, čítaj ju s úctou, sústredene a o napísanom uvažuj.
Pozývam ťa diskutovať na nejakú kresťanskú stránku, aby sme tu neprovokovali...
Ahoj+

Stranka 1 z 3 1 2 3 »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo