SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Zomrel rabín, ktorý sa priznal, že je gay

Zomrel rabín, ktorý sa priznal, že je gay

Vo veku 86 rokov zomrel britský rabín Lionel Blue známy svojimi obľúbenými rozhlasovými príspevkami, ktoré BBC vysielala v skorých ranných hodinách.

 

Blue bol gej a bol zároveň prvým britským rabínom, ktorý sa k svojej sexuálnej orientácii otvorene prihlásil. Podľa britskej židovskej organizácie Liberal Judaism zomrel v pondelok. Blue býval častým hosťom relácie Myšlienka dňa, ktorá je súčasťou ranného vysielania rozhlasovej stanice BBC Radio 4.


Blueove príspevky si medzi poslucháčmi získali veľkú obľubu pre svoj odľahčený tón a zároveň schopnosť vnášať do judaizmu svetlo poznania a približovať jeho miesto v súčasnom svete. Predmetom rabínových úvah boli neraz aj jeho vlastné životné prehry a ľudské slabosti.


Podľa liberálneho rabína Charleyho Baginského Blue odhalením svojej sexuálnej orientácie, ktoré urobil ešte v 70. rokoch, "vydláždil cestu" duchovenstvu mnohých vierovyznaní, pričom vyzdvihol jeho "priekopníckeho ducha".


Emil Vojtánek l Dec 22, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
42 reakcií pre „Zomrel rabín, ktorý sa priznal, že je gay“

Koki napísal(a):

Apr 30, 2017 02:12

Robert (Apr 26, 2017 09:26),
keby Spravodlivý nezostúpil a nezabili by Ho, nebolo by Baránka čo by za svet vylial krv a my by sme mreli plní hriechu.
Máš to aj v Izaijášovi 25:

"6Pán zástupov pripravil
na tomto vrchu všetkým národom
hostinu hojnú, hostinu s vínom,
hojnosť vyberanú, víno najjemnejšie.
7A zničí na tomto vrchu
závoj, rozvinutý nad celým ľudstvom,
a prikrývku, čo zakrýva všetky národy. 8Zničí smrť navždy a Pán, Jahve, zotrie slzu z každej tváre a hanbu svojho ľudu odstráni z celej zeme, lebo Pán hovoril. 9A v ten deň povedia: „Hľa, toto je náš Boh, v neho sme dúfali, že nás spasí! On je Pán, v neho sme dúfali, jasajme a radujme sa z jeho spásy! 10Lebo Pánova ruka spočinie na tomto vrchu."

Koki napísal(a):

Apr 28, 2017 02:56

Robert,
čo na to povedať? Nezabiješ, nepokradneš, nezosmilníš, ...

Robert napísal(a):

Apr 27, 2017 09:25

koki, no na druhej strane ani vás katolíkov nešetrili, viď taká Francúzka revolúcia, alebo 50. roky v Ceskoslovensku . .... alebo polievačka a šibačka v roku 1988 v Blave.

Robert napísal(a):

Apr 26, 2017 22:12

koki, "najkrajšie a najvzácnejšie" ... hm, to by si mal vysvetliť indiánom v strednej a južnej amerike, Inkom Aztékom atd.. sakra vlastne už nieje ani komu. ... koki, treba vrátiť zlato z portugalských a španielskych chrámov potomkom indiánov . :)

Koki napísal(a):

Apr 26, 2017 21:45

Robert,
kresťanstvo, presnejšie katolícka viera je to najkrajšie a najvzácnejšie čo tento svet dostal a je zavŕšením viery našich predkov. Viera má svoj historický vývoj, Boh sa zjavoval ľuďom postupne a Jeho zjavenie sa naplnilo v Kristovi, ktorý rozšíril Božie povolanie na všetkých ľudí.
Táto viera nie je zlá ani nepravdivá, problém je v ľuďoch čo jej nerozumejú, alebo ju neberú dosť vážne. Ako obyčajný veriaci sa snažím žiť ju autenticky, aby mohla byť predstavená aj iným.

Koki napísal(a):

Apr 26, 2017 20:49

gewitter,
keď nesúhlasíš s danými myšlienkami, ukáž presne v čom sa mýlim. O tom čo je v Písme som písal vlastnými slovami, potrebuješ aj citáty?
Prosím ťa, pokús sa vnímať ma bez tých podivných predsudkov, ja nie som taký za akého ma považuješ.

Robert napísal(a):

Apr 26, 2017 09:27

Bolo by o problém menej.

Robert napísal(a):

Apr 26, 2017 09:26

chlapci, ak by ježiš neskončil na kríži nijaké kresťanstvo by nebolo, keďže ukrižovanie je jeho súčasťou, na kríži nemal skončiť, mal sa stať židovským kráľom a kňazom v chráme, a svet by inak vyzeral. Mali sa dohodnúť. Kresťanstvo nemalo vzniknúť a ani islam. Bolo o problém menej.

gewitter napísal(a):

Apr 26, 2017 07:42

Presne takúto, alebo žiadnu reakciu som čakal p. Koki. Chcel si sa baviť na úrovni Božieho Slova, ale nie si toho schopný, lebo ho, podľa môjho názoru, ani nepoznáš. Pýtam sa ťa na konkrétne veci a žiadam, aby si ich doložil Písmom, nereaguješ, alebo úplne odvedieš tému a mňa obviníš, že som z neho niečo vytrhol. Uviedol som niekoľko konkrétnych príkladov ľudí a veršov z evanjelií, skutkov apoštolov i apoštolských listov, jedno nadväzuje na druhé a nič nie je vytrhnuté z kontextu a ty mi predhodíš katolícky katechizmus. Na to ti môžem povedať iba jedno - strč si tú kopu náboženských žvástov niekam, alebo si nimi zakúr v krbe. Robíš tu zo seba priam druhého Komenského, ale si iba obyčajný náboženský fanatik, ktorý nepotrebuje ani Boha, ani Mesiáša, ani spasenie, ani Božie Slovo, lebo má svoju samospasiteľnú cirkev. Na tejto úrovni sa môžeš baviť s Robom, alebo tým pánom judaistom, čo tu občas zabrúsi, ty do neho katechizmom, on do teba talmudom...
Čo sa týka viery v Pána Ježiša Krista, samozrejme, že je spojená s pokáním, ale pred samotným Pánom a nie tvojimi hriechom naplnenými a nespasenými katolíckymi hodnostármi. Spasiteľné pokánie je hlboké poznanie vlastnej stratenosti a vyznanie, nie vymenúvanie zlých skutkov a snaha o nápravu - dobrý kec. A že si odrazu tak otočil... v poslednom príspevku si tvrdil, že ku spaseniu nestačí iba uveriť V Pána Ježiša, je potrebné snažiť sa žiť podľa evanjelia a nezanedbávať ani jedno prikázanie - vôbec nevieš, kde je sever.

Koki napísal(a):

Apr 26, 2017 00:17

Robert, aj teba si tu podám, ale nebudúce, musím už spať. :-)
A hoj!

Stranka 1 z 5 1 2 3 4 5 » ... last »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo