SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Ženatý Ježiš je viac ľudskou bytosťou než uctievaným bohom.

Ženatý Ježiš je  viac ľudskou bytosťou než uctievaným bohom.

Knihu označujú za „bezhraničný bestseller 21. storočia“. Čísla sú ohromujúce. Na svete sa predalo štyridsať miliónov výtlačkov. Preložená bola do štyridsiatich štyroch jazykov. Do kín práve prišlo filmové spracovanie s Tomom Hanksom. Kritici sa zhodujú: v histórii vydávania kníh niet takého fenoménu ako Da Vinciho kód od Dana Browna.

 

Pravdou je aj to, že katolícku cirkev kniha veľmi nepotešila. Nuž...ono nakoniec nejde iba o vzrušujúci román z kategórie mystery. Do rozprávania o dôsledkoch vraždy v parížskom múzeu Louvre zakomponoval autor kresťanské intrígy, utajovanie v najvyšších sférach a starodávne tajné spolky. Autor opakovane naráža na fakty a o to menej sa pohybuje v oblasti literárnej fantázie. Sviežim, pútavým štýlom zasväcuje čitateľa do skutočných katolíckych reholí, uvádza sväté miesta, ktoré čitateľ bez problémov môže navštíviť, predstavuje známe osobnosti z minulosti aj súčasnosti a všetko je nedielnou súčasťou príbehu o najväčšom teologickom falšovaní histórie. Skoro všetko, čo nás otcovia učili o Kristovi, je nepravdivé“ - bedáka jedna z Brownových postáv. „Viera,“ - hovorí hrdina románu - „spočíva na výmysle, na konštrukcii.“


Miešaním faktov s fikciou vzniká horľavina, ktorá čitateľov mätie. Stieraním hraníc nás Brown privádza k názoru - a nejde len o figliarske žmurkanie autora - že na miliónoch zbožných kresťanoch, ktorým nikdy nikto nepovedal pravdu o svätom grále, bol spáchaný nepredstaviteľný podvod. Po stáročia sa zbožní kresťania učili, že svätý grál je kalich, z ktorého Kristus pil na poslednej večeri. Brownov vševedúci kunsthistorik a alter ego má však iný názor.


„Grál“ - vysvetľuje Langdon vedecky a znie pritom ako ozvena autorovho vlastného presvedčenia - „symbolizuje stratenú bohyňu. Po nástupe kresťanstva pohanské náboženstvá len tak ľahko nevymierali. Legendy o rytieroch, ktorí hľadali svätý grál, sú fakticky príbehmi o zakázanom hľadaní stratenej posvätnej ženskosti. Rytieri, ktorí tvrdili, že „hľadajú kalich“, sa vyjadrovali v inotajoch, aby sa chránili pre cirkvou, veď cirkev utláčala ženy, vypudila bohyňu, upaľovala nevercov a zakazovala pohanské uctievanie posvätného ženstva.“ (Da Vinciho kód, strany 238-239). A to nie je všetko. Ženské telo je symbolickou nádobou. Brown tvrdí, že svätý grál, kalich, je v skutočnosti Mária Magdaléna. Vydala sa za Ježiša a ako posvätená nádoba nosila jeho deti.


Tajomstvo, že Ježišov rodokmeň prekvitá dodnes, sa už od počiatkov kresťanstva nesmelo odhaliť. Veľkí majstri Sionského priorstva (skutočná kresťanská organizácia funguje dodnes a medzi majstrami uvádza Brown Lenoarda Da Vinciho, Issaca Newtona a Victora Huga)) zachovávajú prísahu, že nič nevyjde na verejnosť a rímsko-katolícka cirkev musí záväzne informácie utajovať. Brown zdôrazňuje, že len čitatelia jeho „dokumentu, maskovaného ako fikcia“, majú šťastie konečne sa podieľať na neuveriteľnom odhalení. Niet sa čo čudovať, že cirkev je hlboko znepokojená. Brownova kniha znamená pre Vatikán rúhanie pod kepienkom histórie. Ak by boli východiská Da Vinciho kódu pravdivé, musel by Rím zrevidovať svoje náboženstvo a minulosť, vieru a pravdaže príbeh svojich začiatkov.


Mrazivé dôsledky


Ako rabína ma však zasiahla nápadná irónia, že kľúčové Brownove teórie o Ježišovi, pre ktoré kresťania považujú knihu za bohorúhačskú, spôsobili, že Židia začínajú Ježiša ďaleko viac chápať. Takže Ježiš bol ženatý! Prečo by však ženatý nemal byť? Bol vychovaný ako Žid a tak mu myšlienka celibátu logicky ako Židovi musela byť cudzia. Biblické prikázanie „rozmnožujte a ploďte sa“ je pre každého Žida posvätné. Celibát ako kresťanský ideál bol nariadený až elvírskym koncilom v rokoch 300 až 306 (Kánon 33). Bolo rozhodnuté, že sobášiť sa nesmú biskupi, kňazi a diakoni či vlastne všetci klerici v rámci duchovenstva, že sa všetci musia strániť manželiek a nesmú plodiť deti a ktokoľvek tak spraví, stratí česť zastávať post klerika. Kresťanskí učenci dôvodia, že dedenie majetku po rodinnej línii by ohrozilo vedúce postavenie cirkvi. Slobodní duchovní svoj majetok totiž vždy vracali Rímu. Historici však poukazujú na škodlivé dôsledky. „Najlepších a najschopnejších“ cirkev vždy podnecovala, aby prijali prestížny, kňazský spôsob existencie.

 

Týmto krokom však odsúdili svoje gény na smrť. Na druhej strane Židia skombinovali obrovský intelektuálny potenciál rabínskeho spôsobu života, štúdia a výuky s dôrazom na veľké rodiny. Will Durant uvádza vo svojom klasickom diele Poučenie z histórie, že možno tu kdesi sú aj korene neuveriteľnej prevahy v počte židovských nositeľov Nobelovej ceny. Kresťanov však viac znepokojuje predstava, že ženatý Ježiš je omnoho viac ľudskou bytosťou než uctievaným bohom. Kresťanstvo nemôže vnímať objekt svojho zbožného uctievania ako sexuálnu bytosť či kohosi, kto vznikol sexuálnym aktom. Komplikovaný vzťah k fyzickej rozkoši odtrhol kresťanské učenie od biblických koreňov. Židia so ženatým Mojžišom nikdy nemali problém. Veď práve Tóra, ktorú Mojžiš priniesol, nielenže manželstvo prikazuje, ale nazýva ho dokonca Kiddušin, ideálnym stavom svätosti.


A tu je podstata problému, ktorý po stáročia oddeľuje židovstvo od kresťanstva. Židia vynakladali a vynakladajú veľkú námahu, aby si nikto nikdy neplietol ich najväčšieho vodcu s Bohom. Mojžiša vždy vnímali ako smrteľného človeka, dokonca človeka hriešneho - veď za hriechy bol potrestaný a nesmel vstúpiť do zasľúbenej zeme. Miesto jeho hrobu musí ostať utajené, aby nikoho nenapadlo prekročiť hranice uctievania. Veľkosť Mojžiša spočíva práve v jeho ľudských kvalitách. Reprezentuje schopnosti ľudstva. Mojžiš je príkladom, čo môže ľudská bytosť dosiahnuť.Kresťania naopak neústupne tvrdia, že na Ježiša nemáme hľadieť ako na človeka, ale ako na boha a ľudská podoba nikdy nesmie zatieniť jeho božskosť. Ježiš nebol pozdvihnutý človek. Ježiš bol bohom, ktorý zostúpil na zem. Fyzická krehkosť a ľudská slabosť nemôžu byť súčasťou jeho osobnosti.


Brown akoby v ostentatívne beletrizovanej forme odhaľoval „ľudskú“ pravdu o pôvodcovi kresťanstva. Ženatý Ježiš s deťmi by však pre cirkev nebol ničím iným než padlým bohom. Úspech Da Vinciho kódu by mal Židov tešiť. Koniec koncov kniha zodpovedá za viac než štyridsať miliónov ľudských otázok, na ktoré si Židia o zakladateľovi kresťanstva zodpovedali už dávno - Ježiš nebol boh, Ježiš bol ľudskou bytosťou, bol človekom. Možno raz príde deň, kedy svet akceptuje učenie judaizmu: nie boh sa stáva človekom, ale človek sa musí snažiť podobať sa bohu.

Benjamín Blech

Rabín Benjamin Blech, USA, je profesorom Talmudu, prednáša na svetových univerzitách, napísal sedem kníh napr. Vnímanie judaizmu: Skutok a presvedčenie alebo Ak je boh dobrý, prečo je svet taký zlý?


by Benjamin Blech, rabín l Jun 5, 2006 4:21 PM l Print l
Click here to print.
36 Reponses to „Ženatý Ježiš je viac ľudskou bytosťou než uctievaným bohom.“

Robert says:

Aug 22, 2013 7:02 PM

hm, človeku je dosť ťažké dať ježiša na to správne miesto kam patrí ...... v týchto najvyšších sférach demokracia neplatí, len ten kto sa tam dostane /po "schodoch" veľkej pyramídy/ objaví to tajomstvo

tzv. Ilumináti sa o to pokúsili :)

Robert says:

Aug 15, 2013 12:44 PM

gewitter, to chceš aby sme tu vystupovali ako ožrani v 3.cenovej ? Myslím, že nie.

Robert says:

Aug 15, 2013 12:09 AM

a preco s takym duchaplnym prispevkom a nazorom nekandidujes do parlamentu ?
strana typu : spasitel za dverami, podheslo : ak nebudete ako ja pojdete do pekla. Na svk je dost labilnych ludi ktorí sa daju lahko okradat .

Robert says:

Aug 15, 2013 12:06 AM

ved vies ze ta kazde rano magor - vymlety oblieka, tak si si uz mohol zvyknut

gewitter says:

Aug 14, 2013 8:08 PM

Vieš čo ? Už sa fakt daj vyšetriť ty magor. Je vyšinutosť u vás dedičná, či ti niekto po narodení sadol na hlavu ?

Robert says:

Aug 14, 2013 6:32 PM

gewitter, ale ten Ježiš, bol inak fakt číslo ... napr. jeho učeník mu oponoval, tak mu Ježiš dal na papuľu /gewitter Bohu prisahám že to je pravda/ a učeník mu povedal, že prečo veď si boží syn. A Ježiš mu povedal, že keď Otec nemože syn ano. gewitter takú mu natankoval, by si nechápal. Tam nebola nejaká zbožnosť ako píše biblia ktorú si len na konciloch poupravovali. Tam bola prísnosť. Veď si všimni, že niektoré kresťanské hnutia najma v minulosti aké mali tvrdé a rázne metódy a používali aj nasilie a neraz.
Odkial sa to zobralo? Kto zamlčiaval veľa pravdy o Ježišovi?

Robert says:

Aug 14, 2013 6:18 PM

... archa zmluvy je aj mágia, a mágia je z jednej strany otroctvo "kruhu".

Robert says:

Aug 14, 2013 6:17 PM

gewitter, ale poteším ťa:) .. archa zmluvy je z inej strany otroctvo, .... veď si všimi aj ortodoxných rabínov.
V tých časoch, keď prišli za Ježišom aby im priniesol archu, tak im povedal, že sú dosť zotročení, a boli by ešte viac a s nimi aj celý svet. A ani ten Boh mu ju nedal.

Robert says:

Aug 13, 2013 12:36 PM

Ervin, tak do dochodku mam daleko, ale viem ako si to myslel, v pohode :)))

tak ma napadlo z jednej knihy, že chlap bez penazí nemože byť šťastný
a vlastne šťastie je spojené aj s jebačkou :)) / kľudne sa to može zmazať /
gewitter čo povieš?

Ervin Rybár says:

Aug 13, 2013 10:03 AM

"Roberte, jak veliký máš invalidní důchod?"

Page 1 of 4 1 2 3 4 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or