SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Berlínskom múzeu píše robot Tóru

V Berlínskom múzeu píše robot Tóru

Atramentové pero, ktoré drží robot, sa kĺže po papierovom zvitku a zanecháva po sebe starobylé hebrejské písmená.

 

Zapisuje znaky Tóry, posvätnej knihy Židov, a počína si pri tom šikovnejšie ako rabín, keďže nepotrebuje prestávky na oddych. Robota, ktorý je schopný písať Tóru, navrhla a skonštruovala skupina nemeckých umelcov robotlab a po prvýkrát ho predstavila tento týždeň v Židovskom múzeu v Berlíne.

 

Kým stroj potrebuje na prepísanie celej Tóry na 80 metrov dlhý zvitok asi tri mesiace, rabínovi alebo soferovi (židovský pisár) to trvá celý rok. Zvitok Tóry, ktorý vytvorí robot, ale nie je možné používať pri obradoch v synagóge. „Na to, aby sa dal považovať zvitok Tóry za posvätný, musí byť napísaný husím brkom na pergamen, celý proces musí byť podriadený tomuto zámeru a pri písaní sa navyše modlím,“ vysvetľuje rabín Reuven Yaacobov a so záujmom si obzerá oranžového robota, ktorý neúnavne dopisuje Prvú knihu Mojžišovu.

 

 

Následne rabín ukazuje návštevníkom múzea tradičný spôsob písania Tóry – postup, ktorým sa riadia židovskí pisári tisícky rokov. Matthias Gommel z robotlab v rozhovore pre médiá uviedol, že robot najskôr prepísal kresťanskú Bibliu v nemčine, španielčine a portugalčine, a potom ho s pomocou grafického dizajnéra z Izraela preprogramovali.

 

Robot i rabín sú súčasťou výstavy o židovských písomnostiach nazvanej „Stvorenie sveta“. Návštevníci múzea majú možnosť vidieť zvitky písané v hebrejskom jazyku, svadobné zmluvy a rozličné stredoveké dokumenty z Braginskyho zbierky. Robot bude na výstave až do konca januára 2015, rabín a zvitky len do začiatku augusta tohto roku.


by Peter Godovic l Jul 14, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or