SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Tragédie majú dva stupne, táto ten horší

Tragédie majú dva stupne, táto ten horší

Smrť je nešťastím. Vražda je ešte ďaleko ťažšia. Premenená v masaker, nás šokuje až do absolútneho žiaľu. Ale aj toto predčil tohtotýždňový teroristický útok v Izraeli.

 

Stal sa v svätom meste Jeruzalem, na mieste, na ktorom máme pociťovať blízkosť Boha. Došlo k nemu v synagóge skoro ráno, za prítomnosti veriacich, ktorí len prišli postáť v prítomnosti Všemohúceho a uctievať Stvoriteľa vesmíru.

Útok bol spáchaný tými, ktorí priniesli sekery, nože a zbrane násilia do domu Božieho.

 

Obete boli práve uprostred tichej modlitby, úctivo recitujúc slová, ktoré snívajú o mieri, rovnako ako o nádeji na mesiášsku dobu, keď všetci ľudia budú spolunažívať v bratstve a pokoji. Mali modlitebné remienky, tfilin, znamenia Božej blízkosti na našich rukách a v našich mysliach. S modlitebnými šálmi na ramenách, boli brutálne popravení tými, pre ktorých ich absolútna posvätnosť znamenala provokatívnosť. Môže byť niečo hroznejšie?

 

Palestínska odpoveď

Avšak musíme horko plakať aj kvôli ďalšej tragédii porovnateľnej veľkosti. Je to tragédia toho, čo nastalo následne - tragédia, ktorá ilustruje skutočnú hrôzu trestného činu, tragédia, ktorá nás núti spochybňovať právo ľudstva nazývať sa civilizovaným.

 

Najprv prišla reakcia arabského sveta, s ktorým sme neustále vyzývaní uzavrieť mier – ako keby sme boli tými, ktorí vedú vojny, ktorých cieľom je nás zničiť, a tými, ktorí nás dokonca odmietajú uznať. Sotva sa správa o masakri dostala na verejnosť, už arabské ulice začali radostne rozdávať sladkosti svojim deťom a poskytli priestor na velebenie "slávnych mučeníkov", ktorí sa v skutočnosti dopustili strašného krviprelievania. Vražda nevinných sa nedá nijako ospravedlniť; avšak keď obeťami sú Židia, je čas na radosť.

 

 

Zareagoval aj palestínsky vodca Mahmúd Abbás, ktorého meno sa v médiách len zriedkakedy objaví bez prívlastku "umiernený". Poskytol požadované proforma vyjadrenie ľútosti anglicky hovoriacemu svetu - zatiaľ čo v tom istom čase smerom k svojim vlastným ľuďom poskytol slová chvály tým, ktorí páchajú násilie na Židoch, za ktoré sa tak hlasno zasadzoval v posledných mesiacoch.

 

Abbás tiež dôrazne požadoval ukončenie týchto "izraelských provokácií", o ktorých dal jasne najavo, že sú príčinou všetkých palestínskych povstaní. Len pred niekoľkými dňami varoval, že ani on, ani jeho palestínski spolupracovníci by nedovolili Židom "kontaminovať" Chrámovú horu, s dodatkom, že umožnenie židovských modlitieb na tomto mieste by malo za následok globálnu "náboženskú vojnu." Podľa "umierneného" Abbása sa Židia nemajú ani len opovážiť modliť sa na Chrámovej hore – alebo, ak na to príde, v žiadnej synagóge - s nádejou na bezpečnosť a prežitie.

 

Zverejnená bola aj reakcia Tawfika Tirawiho, bývalého šéfa Palestínskej všeobecnej bezpečnosti na Západnom brehu a člena Ústredného výboru Fatahu, ktorý uviedol pre rozhlasovú stanicu, že útok nebol "ničím iným ako odpoveďou na nedávne zločiny okupácie a osadníkov v okupovanom Jeruzaleme a po celej krajine. "

 

S vyhlásením sa pridal aj Hamas, s ktorým humanisti z celého sveta vyjadrovali svoju solidaritu tento rok v lete, ktorý v správe zverejnenej na svojej oficiálnej internetovej stránke Al-Resalah nazýva vraždenie v synagóge "kvalitatívnym vývojom v boji proti okupácii" (tj neexistujúcej okupácii Gazy) a vyhlásil: "Veľmi si vážime hrdinstvo svojich agentov."

 


 

Hovorca Hamasu Sami Abu Zuhri vyzdvihol útok na katarskom spravodajskom kanáli Al-Džazíra ako "hrdinský", a súčasne vyzval na ďalšie útoky rovnakého druhu, ktoré by "zastavili okupačnú agresiu proti svätým miestam Islamu."

 

Došlo aj k reakcii zo strany médií, ktoré pokračovali vo "vyváženom spravodajstve", ktorého sa nám dostalo počas uplynulého leta, keď Izrael zápasil na svoju obranu proti raketovým útokom po celej krajine. BBC uviedla správy s titulkom "Jeruzalemská polícia zastrelila dve osoby po útoku v synagóge." Štyria zavraždení rabíni zrejme nestáli ani za zmienku.

 

Titulok CNN (po tom, ako spravodajská stanica udalosť najprv označila ako útok na "mešitu"), "Štyria Izraelčania a dvaja Palestínčania zabití pri útoku na synagógu, uviedla izraelská polícia," ponechávajúci diváka na pochybách, či dvaja Palestínčania boli tiež obeťami útoku, indikuje morálnu rovnocennosť medzi teroristami a ich obeťami.

 

 

Márne čakanie

Oveľa podstatnejšia, než všetko uvedené, však bola reakcia zo strany tých, ktorí stoja v popredí kritiky Izraela; od tých, ktorí sa zasadzujú o bojkot židovského štátu; od tých, ktorí pochodujú ulicami Európy z dôvodu svojej hlbokej empatie voči neutešenej situácii Palestínčanov; od tých, ktorí zdanlivo nemôžu mlčať tvárou v tvár nespravodlivosti.

 

A aká bola ich odpoveď? Aká bola ich reakcia na nevyprovokované zabitie rabínov so slovami Boha na perách?

 

Čakáme - a čakáme márne na akékoľvek protesty. Ale teraz už vieme. Pokrytectvo je jasne odhalené. Nikdy to nebolo o súcite s nevinnými Palestínčanmi. To bola len kamufláž pre antisemitizmus. Mlčanie sveta je prosté. Strašné vraždy v Jeruzaleme nevyvolali žiadne demonštrácie, neinšpirovali k žiadnemu odporu, nemali za následok odsúdenie arabského teroru zo strany žiadnej z vlád.

 

Dozvuky krviprelievania ma doháňajú k slzám zo všetkého najviac – musím plakať pre svet, ktorý ešte stále nechápe, že zlyhaním úprimného trúchlenia za zavraždených Židov zasieva semená vlastného zničenia.

 

z angličtiny preložila Martina Pastier


by Rabín Benjamín Blech l Nov 21, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Tragédie majú dva stupne, táto ten horší“

Ivan Rúčka says:

Nov 21, 2014 7:53 PM

Toto je výsmech pravde a hold zbabelosti západného sveta. Je nutné pravdivo pomenovať veci a odsúdiť islamofašizmus ako taký. Celá Palestína iba slúži ako nástroj a ospravedlňovanie arabského muslimského terorizmu voči Izraelu a celej západnej civilizácii. Palestína nielen že nemá schopnosť vytvoriť a spravovať vlastný štát, ona a nikto z moslimských fanatikov to ani nechce. Slúži ako dýka v chrbte Izraela a prevodový nástroj arabského islamofašizmu na odsávanie peňazí a vydupávanie nezmyselnej medzinárodnej podpory od civilizovaného zvyšku sveta. Kto toto nevidí a nechápe, tomu už niet pomoci. Verím že Izrael musí zvíťaziť - niet inej alternatívy!

Trubiroch says:

Nov 20, 2014 11:58 PM

Začína ďalšia intifáda. A nechápem španielsky parlament že uznal Palestínu ako štát.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or