SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Prečo sa nám Boh nechce znova zjaviť?

Prečo sa nám Boh nechce znova zjaviť?

Podľa tradície bolo kľúčovým dôvodom Božieho zjavenia spoločné povznesenie ľudí nad vlastné ego. Židia veria, že pred 3500 rokmi sa na hore Sinaj zjavil Boh.

 

A toto zjavenie sa uskutočnilo pred zrakmi tisícov ľudí. Presne v tomto bode sa veľa ľudí zastaví a spýta: „Ak sa Boh zjavil ľuďom v minulosti, prečo sa tak stalo len raz počas celej histórie?“ Odpoveď môžeme nájsť vo význame verša v knihe Leviticus (9:6): Tu Mojžiš povedal: "Toto je, čo prikázal urobiť Pán, aby sa vám zjavila Pánova sláva." Žiaľ, „toto“, čo treba vykonať, aby sa nám zjavila Božia sláva, nebolo jasne uvedené.

 

Podrobnou analýzou veršu sa môžeme dopracovať k predpokladu, že spomínané „toto“ by sa mohlo odkazovať na obetu. Teda, obetovaním zvierat sa človek priblíži k Bohu. Ale nemusí sa jednať práve o fyzickú obetu, o skutočné obetovanie zvieraťa na oltári v Chráme. Obeta má aj nesmierny symbolický význam. Zvieratá konajú inštinktívne, a preto nemajú slobodnú vôľu. Navyše im chýba schopnosť rozprávať a na rozdiel od ľudských bytostí zvieratá nie sú schopné zložitejšieho uvažovania.

 

Zároveň musíme povedať, že ľudské bytosti a zvieratá majú množstvo spoločných znakov. Každý z nás podlieha nízkym pudom – túžime konať len na základe inštinktov, bez hlbšieho uváženia a rozhodovania. Schopnosť korektne sa rozhodnúť v otázkach etiky a morálky je daná len ľudským bytostiam. Práve z tohto dôvodu sa v Tóre píše, že človek bol stvorený na obraz Boží. Obeta symbolizuje ľudskú schopnosť povzniesť sa nad zvieracie pudy, konať ľudsky a dosiahnuť vysoký stupeň sebakontroly. Toto všetko bude mať za následok zjavenie Božej slávy (Samson Raphael Hirsch).

 

Tradícia nám pripomína, že pred 3500 rokmi sa starobylí Izraeliti pripravovali v púšti celých sedem týždňov na Božie zjavenie, ktoré sa udialo na hore Sinaj. Táto príprava v sebe zahŕňala sebapoznávanie, zásadné zmeny konania a dosiahnutie vyššej úrovne sebadisciplíny. Podarilo sa im prekonať tie ľudské nedostatky, ktoré brzdili plné rozvinutie ich ľudského potenciálu. Po tejto intenzívnej a náročnej príprave sa im zjavila Božia sláva. Celý zjednotený národ bol svedkom Božieho zjavenia.

 

V Tóre sa píše, že Izraeliti táborili v okolí hory Sinaj (Exodus 19) a hovorí sa, že v tomto čase celý národ táboril pokope a jednotne, akoby jedno srdce a jeden muž (Mechilta, viď. Raši). Toto je znakom kolektívneho povznesenia sa nad ego a prízemné pudy. V tej chvíli mohli spoločne sledovať zjavenie sa Božej slávy. Pravdepodobne takto sa to stalo na hore Sinaj pred 3500 rokmi. A skutočnosť, že takúto spoločnú možnosť sledovať Božie zjavenie mal človek v dejinách len raz, vypovedá o našej nízkej schopnosti kolektívne sa pozdvihnúť nad naše ego.


by rabín Levi Brackman l May 29, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
48 Reponses to „Prečo sa nám Boh nechce znova zjaviť?“

Ján Kasanický says:

Jul 24, 2012 8:50 PM

vyhovorka, rovno povedz alebo napis ze sa ti to nezda.

Pozri aj ja mám svoje argumentácie, ale mne sa to tak určite nezdá? :) Tak potom si lepší ako ja, lebo to vieš lepšie ako ja aj to o čom ja ani neviem. Ozaj fakt nemám takú vieru, aby som hory prenášal, modlím sa za ten dar, ale nie pre moju slávu, ja nehľadám svoju slávu, ale slávu Pána Ježiša Krista.

Vy pokrestansky ludkovi, ten jezis naozaj existoval, ale vy s nim uz nemate kontakt,

Kontakt, tak mi povedz ty ako by ten kontakt podľa teba mal vyzerať, a nehovor mi o púšti, lebo ten Ježiš je v Duchu prítomný na tejto zemi a znovu príde! A ozaj prečo pri tom musíš nadávať? nepichne ťa občas pri srdci? bacha na infarkt to je dobrá rada! Buďme ľudia 21 storočia, ľudia, ktorý dobývajú vesmír, hľadajúci nesmrteľnosť, ale keď príde nejaká hrozná katastrofa, zemetrasenie, cunami, nevieme od strachu, kde sa schovať a voláme bože, bože. Hanba, fuj, hnus, nad takýmto svetom za ktorý sa musí aj Kristus hanbiť, lebo len málo ľudí v neho skutočne verí. Slepý ľudkovia, budú radšej veriť v neidentifikovateľné lietajúce predmety, ako v Krista, aj keď budú tvrdiť, že ekzistoval. Budú veriť v Nostradama, alebo Sibile a kadečomu inému, ale Kristovi sa budú vysmievať. Hanba, fuj a ešte raz hnus nemám slov.

Robert says:

Jul 24, 2012 6:16 PM

Vy pokrestansky ludkovi, ten jezis naozaj existoval, ale vy s nim uz nemate kontakt, to co robite v zbore, tie modlidby, a akoze radost, to je iba psychicka zalezitost . Ale nieco by sa s tym dalo spravit, ak by ste pozorne citali co by som vam rad napisal. ak chcete samozrejme.

Robert says:

Jul 23, 2012 11:48 PM

janko, vidis pises, ze nemas prostriedky , ale to je ta chyba, ze zase potrebujes nieco aby si sa niekde dostal, vyhovorka, rovno povedz alebo napis ze sa ti to nezda, ze mas strach odist do pustatiny, vidis to nijaky jezisko ta nepovolava ho hladat, to je iba tvoja bezmocnost a to ze potrebujes pocut slova povzbudenia, a to ze si osoba labilna to ta zenie do pazurov diabla gewisera, aby si tam v nejakom falosnom zbore nic nenasiel, nijakeho ducha - svateho cize silneho, lebo iba duch silny to znamena svaty ta prenesie cez chyby ktorych sa dopustaju slabosi , zbabelci - zradcovia atd... ved jezisko cim asi vyhnal demonov -silu co nici psychiku cloveka? jedine svojou duchovnou silou a tomu sa povie svatost, cim porazil sv.Juraj Draka? keby nemal silu ducha a jasne tu carovnu vec ktoru moze iba naozaj duchom silny clovek zobrat do ruky tak by sa posral a usiel by - ten pribeh sa naozaj stal, myslis si Janko ze gewiser ma nejaku silu ducha svateho v sebe? ma ten velku rit, jedine fanatizmus, a je smiesny, ... postavil by som ho pred praveho demona a videli by sme ako by od strachu posral gewiser, tak naco sa modli ked sa boji? naco? len tak? chore gewiser

Robert says:

Jul 23, 2012 11:33 PM

Janko, to mas jasne u gewisera tam je spolocenstvo prstena. :))) janko, ale tlacis, ked vravis ze si spaseny, ze si s nejakym jeziskom a ze ti v srdci prebyva, a v mojom nie, to neustale skryto tvrdis, a tvrdi to aj gewiser, a to je blbost, ... janko nebud aj ty postkrestansky pokrytec - oni sa neradi kategorizuju, ze niesu letniciari, alebo babtisti, alebo nejake ine zdruzenie napr. Milost, Manna atd... ono je to vsetko na jedno kopyto podobne, fanaticke, bezbozne, naivne a pokrytecke.
Janko, nasledovat nejakeho jezisa, znamena vzdat sa zivota svetskeho - materialneho, byt s nim v duchu za jedno, je byt chudobny ako bol on, nemat nijake statky,peniaze, proste nic, ... mozes ist dumat do pušte, ta je velkym symbolom chudoby ale duchovnej sily -ono nic slabe tam nevyrastie , smad, horucava, pustna burka , jedovate hady ak tam vydrzis isty cas , to je jedina cesta, tam najdes odpovede, atd... tam nadobudnes silu ducha, a nie v nejakom debilnom, pokryteckom, falosnom zbore kde vyhekuje nejaky kazatel a na konci po divadelnom predstaveni odide v novom aute na lizing, to by kristus nikdy nedovolil taketo spravanie .. nijaky gewiser nema s kristom nic spolocne, je to dusevny chudak, neinteligentny clovek, obmedzeny a hlupy, proste blazon a to som este mierny co vsetko zosobnuje gewiser:))) je to proste idiot , ked sa chces silou svojou priblizit k sile kristovej, bez nej by neliecil, myslis ze by nejaky debilny gewiser obstal pred jeho silou? ze staci vykrikovat verim v teba? ani vo firme nestaci tvrdit ze vies pracovat a dokazes to a to, .. a na veci taketo ohladne kristovho mysteria potrebujes duchovnu silu, aby si mohol byt s nejakym kristom v spolku, aby ta mohol prijat do tej svojej "svatej" rodiny a to doslova ! , Janko to nefunguje ze ty sa modlis a si akoze zbozny, ze ta nejaky jeziko odmeni za pokoru a pod.. a pride si pre teba - to je ten podvod, ty sa musis skutocne do toho zasvatit, a to nevie nik z ludi na zemi, nijaky pastor, knaz ci kazatel

gewitter says:

Jul 23, 2012 8:40 PM

Myslel som, že do žiadneho spoločenstva patriť nechceš, ale ak hľadáš, je to v poriadku. Určite nemôžeš zostať bez obecenstva s Božím ľudom, to nie je Pánova vôľa pre žiadne z Jeho detí a rozhodne by to neprospelo tvojmu duchovnému rastu. Nechcem ti odporúčať konkrétne spoločenstvo, modli sa za to - pýtaj sa Pána Ježiša, On ťa iste nasmeruje na pravé miesto. Čo by som ja za seba určite neodporúčal, sú zbory letničného charakteru, ich učenie a praktiky sú nanajvýš podivné a obávam sa, že s pôsobením Božieho Ducha majú pramálo spoločné, taktiež žiadne formálne modlárske náboženstvá typu RKC alebo evanjelikov, CB už tiež je viac náboženská ako duchovná, nemám s nimi dobré skúsenosti. Je dôležité, aby sa tam kázalo čisté evanjelium, to si všímaj predovšetkým.

Ján Kasanický says:

Jul 23, 2012 7:48 PM

Jedno, čo by som v živote rád urobil, že by som navštívil Izrael, možno raz nazbieram toľko peňazí.

Ján Kasanický says:

Jul 23, 2012 7:16 PM

Janko, u mna je jezis - Ísa nieco ine ako u teba. Tak mi ho netlac....

To nemám v úmysle :) Nie som jehovista...

Keby si mal ist jeho cestou tak by si sa na tej pušti posral. A to doslova...

Je to možné, nikdy v živote som tam nebol, nemôžem povedať, je to ďaleko a cesta je drahá a ja na takú cestu nemám peniaze. Som rád, že vôbec ako tak prežijem tam kde som.

Robert says:

Jul 23, 2012 7:08 PM

Janko, u mna je jezis - Ísa nieco ine ako u teba. Tak mi ho netlac. Keby si mal ist jeho cestou tak by si sa na tej pušti posral. A to doslova. Pokial nepojdes tam kde bol on, tak nenajdes ho, a nejake poupravovane kecičky z noveho zakona na to nestacia, to je pre labilne osoby, ovladanie más a neposlusne deti, pocuvat tie kecanice a tan fanatizmus v postkrestanskych zboroch.

Robert says:

Jul 23, 2012 6:50 PM

Janko, nie som krestanom takze do teba mozem hodit aj balvanom :))) Ano, On ma pre takych ako si ty pochopenie, ze ich necha zhnit v hrobe. :)))

Ján Kasanický says:

Jul 23, 2012 6:40 PM

Janko, ale ty si slaboch kedze potrebujes pocuvat poupravovane legendy o jeziskovi, ale aby si ho nasledoval toho sa bojis ako cesrt kriza...

:) Róbert, aby si vedel tak sa vôbec nehnevám, ale chválim Boha za všetko čo urobil pre mňa v mene Pána Ježiša Krista.

pokrytci a zbabelci ste, ved aj kristus vravi ze nikto neopusti svoju matku otca a svet pre mna, tak preco by si to dokazal ty Janko?

A ty si myslíš, že nasledovať Krista je také ľahké v dnešnej dobe, skús to, kto si bez chyby hoď kameňom... Netvrdím, že nemám chyby, aj robím chyby Róbert, ukáž mi človeka, ktorý ich nerobí? Nemusím ísť hneď na púšť, tá púšť je v tomto svete, v našom srdci, v ktorom chýba svetlo, nádej, zmierenie a skutočná láska. Ja nasledujem Ježiša tak, že zachovám Jeho slová a snažím sa žiť podľa Jeho vôle, v duchu pravde. Boh mi je svedok. Ďakujem ti za úprimné slovo, ktoré si o mne povedal, ale ja mám istotu, že mi Boh odpustil moje slabosti a prehrešky aj ak padnem tak znovu vstanem a idem hrdo ďalej, lebo viem komu som uveril.

Page 1 of 5 1 2 3 4 5 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or