SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Prečo sa na židovské hroby nenosia kvety

Prečo sa na židovské hroby nenosia kvety

Kresťania nosia na hroby blízkych kvety. Židia zase kamienky. Podľa judaizmu kvety patria do sveta živých, no pre mŕtvych na rozdiel od kameňa význam nemajú.

 

Naše telá sú tu dočasne, a preto po smrti, jediné čo ostáva je naša duša, ktorá je nesmrtelná. Telo je ako kvet, kvitne a mizne, ale duša je ako kameň, žije naveky. Miesto, kde ideme po smrti sa nám započítavajú iba naše skutky, ktorými sme nejako ovplyvnili svet.

 

Sú to zásluhy našej duše, nie tela, ktoré zostávajú za hranicami cintorína. Peniaze, ktoré zarobíme, dovolenky ktoré absolvujeme, jedlo ktoré zjeme, hry ktoré hráme - to všetko sú kvety, ktoré umrú spolu s nami. No však, dobré skutky, láska preukázaná blížnemu, svetlo prinesené do tohto sveta, to všetko je nekonečné.

 

Ak chcete preukázať česť a vďaku blížnemu, peniaze na kvety darujte charite na jeho pamiatku alebo niekomu blízkemu, ktorý žije. Potom zoberte obyčajný kameň, ktorý nestojí nič, a dajte na jeho hrob. Je to znak, že síce je preč, no vplyv, ktorý na nás mal, je večný.

 

(podľa chabad.org)


Patrícia Gajdošová l Aug 20, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo