SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Prečo sa modlíme tvárou k Jeruzalemu

Prečo sa modlíme tvárou k Jeruzalemu

Nech sú Židia na ktoromkoľvek mieste na svete, ich srdcia a modlitby sú upreté k Jeruzalemu. Dôvod, prečo je tomu tak, má viac než dvetisícročnú históriu.

 

Deti Izraela stále túžili vrátiť do krajiny svojich otcov. V Žalmoch nájdeme napísané: „Keby som, Jeruzalem, zabudol na teba, nech mi odumrie pravica.“ (Žalmy, 137:5) Zabudnúť na Jeruzalem by pre Židov znamenalo úplne sa vzdať svojej identity. A naopak, spomienka na Jeruzalem je jedným z najhlbších prejavov židovskej podstaty.

 

Na rozdiel od iných národov, ktoré počas histórie čelili exilu, Židia nikdy neprestali veriť a túžiť po návrate do krajiny svojich predkov. A táto túžba stále rastie. Židia sa pomaly vracajú do Izraela, aby prežívali nielen jeho slávnu históriu, ale pomáhali vybudovať jeho novú a modernú tvár.

 

Prečo práve Jeruzalem?

Židia, pri modlitbe obrátení smerom k východu, sa nielen otáčajú k hlavnému mestu Zasľúbenej zeme, ale zároveň ich srdcia a duše smerujú k ich vlastným koreňom, k ich duchovnému centru. Najprv sa teda obracajú a zameriavajú na Izrael, potom na Jeruzalem a nakoniec ich myšlienky spočinú na Západnom múre – mieste, kde kedysi stál Chrám. To je to miesto, kde sa duša stretá so svojím Stvoriteľom, zdrojom života celého ľudstva. Jeruzalem je teda prirodzeným ohniskom všetkých židovských modlitieb.

 

V časoch kráľa Šalamúna prichádzali národy sveta k Chrámu, aby priniesli obete a získali tak spojenie so Stvoriteľom. Jedinečná posvätnosť mesta Jeruzalem bola známa nielen medzi Židmi, ale vo všetkých krajinách. Podľa tradície bol prvý stvorený kameň použitý ako základný kameň pri stavbe Chrámu. Tento posvätný kameň nachádzajúci sa na najposvätnejšom mieste je teda prvým hmotným spojením medzi Stvoriteľom a našim svetom. Spája ľudského ducha a jeho Zdroj. Je to doslova základ, na ktorom bol postavený tento svet.

 

A prečo treba byť „obrátený na východ“?

Aj v dnešnej dobe, tak ako už mnohokrát v dejinách, sa zraky celého sveta upínajú k Východu. A naozaj, Izrael zapĺňa prvé stránky novín a je častou témou v televízii i na internete. Ľudia sa stále obracajú smerom k Jeruzalemu. A prečo celý svet zaujíma Východ a malý kúsok zeme, ktorý jeden malý národ nazýva svojím domovom?

 

Zatiaľ sú Židia obrátení telesne i duchovne k svojej vlasti, zvyšok sveta tiež akosi prirodzene chápe tajomstvo a úlohu Jeruzalema ako najsvätejšieho miesta na celom svete, základného kameňa a spojenia ľudstva s Bohom. Takýmto spôsobom národy sveta vytvárajú vlastný most so svoju minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou. Obrátením sa na Východ smeruje celé ľudstvo k svojmu osudu.


by Peter Godovic l Jan 17, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
13 Reponses to „Prečo sa modlíme tvárou k Jeruzalemu“

Robert says:

Jan 29, 2014 1:57 AM

Igor, nijaky Kotkin nieje Diabol, len je k smrti bližšie ako ja alebo ty.
Niečo ako mŕtvy za živa . A to nieje dobré ale ani zlé. A je to aj dobré ale aj zlé, presne ako každá mágia.

Robert says:

Jan 28, 2014 1:30 AM

Igor, v lese ich uspať nemohla, lebo nemala uspavacie prostriedky - lieky, tak ich prekabátila, pozvala ich k sebe, povedala im, že u nej sa bude pokračovať, že sa budú zabávať, a do alkoholu im dala lieky a potom s radosťou ....... :))

Igor Dietrich says:

Jan 27, 2014 4:12 PM

Ospravedlňujem sa za neúplny a preto neobjektívny údaj: Napísal som "...existuje aj také niečo, ako v Nemeckom Osnabrücku, tzv.Troj-náboženská základná škola, ktorú navštevujú žiaci Židia, kresťania a muslimovia a učia sa pritom v spoločnej triede o všetkych troch náboženstvách.. .Škola je podporovaná tak Židovskou , ako aj muslimskou náboženskou obcou ( o podpore zo strany cirkvi som sa v článku nedozvedel)." - Dozvedel som sa práve ,že podpora existuje predsa aj zo strany kresťanov, i keď nie priamo niektorej cirkevnej "obce" ( tuším si na Slovensku hovoria cirkevný úrad) . Škola je podporovaná aj Združením pracovnej spoločnosti kresťanských cirkví v Nemecku.

Igor Dietrich says:

Jan 27, 2014 3:33 PM

Urobila zásadnu chybu. Mala ich uspať a urobiť to už vo chvíli, keď v lese zabrzdili.

Robert says:

Jan 27, 2014 12:19 PM

Igor, tiež som počul, že jednej stopárke zastalo auto v ktorom sedeli dvaja chlapi, odviezli ju do lesa kde ju znásilnili, ona ich pozvala k sebe, uspala ich a vykastrovala. :))

Igor Dietrich says:

Jan 26, 2014 2:33 AM

Róbo, žiadna show pri múre nárekov nebude, pretože to nie je vhodný priestor pre mágiu a Kotkin to dobre vie. Od takých miest utekajú satani čo najďalej...Raz sa istá malá skupina (siedmich) muslimov dohodla, že budú spoločne - tak aby to nikdo nevidel, iba v duchu - recitovať pred jeho predstavením istú prevenciu proti mágii a džínom (satanom). Sadli si dopredu. Predstavenie sa už malo dlhšie začať a Kotkin na pódium neprichádzal. Tu sa objavila jeho security a vyviedla tích siedmich von...

Robert says:

Jan 25, 2014 6:03 PM

Igor, si číslo, prezradiť show pri múre nárekov :)

Igor Dietrich says:

Jan 25, 2014 10:25 AM

Oprava: „aj jeho prví spoločníci”- myslel som to v širokom zmysle slova, asi tak, ako Ježišovými spoločníkmi neboli len jeho apoštoli ale tiež celé zástupy, ktoré ho nasledovali. Tu vidíme ten zásadny rozdiel. Zatiaľ čo historicky Ježiša nasledovali len Židia, pretože len k ním bol poslaný, Muhammada nenasledovali len arabi, pretože bol poslaný k všetkým národom (to, že bol arabom je irelevantné a mimochodom, o tom,že Boh ľudstvu vzbudí proroka z arabského národa je oznamené už v Tóre Mojžišovi: “... Spomedzi ich bratov vzbudím proroka, ako si ty...” - Dt.18, 18). A to, že Muhammad bol poslaný k všetkým národom, potvrdzuje fakt, že v súčasnosti už len každý piaty moslim je arabom. K tomu v značnej miere pomáhajú aj masmédia protimoslimským očierňovaním, čo je síce dobre platený džob, ale často minie cieľ - pretože mnoho ľudí si dokáže veci preveriť a tak najskôr sa pýtajú na islam, neskôr sa zaujímajú o islam, až sa napokon moslimmi stávajú. Takže, len kvôli objektivite – tvrdenie v článku: “Takýmto spôsobom národy sveta vytvárajú vlastný most so svoju minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou.” , nie je reálne, je iba zbožným, alebo národným prianím. 1,7 miliardy ľudí sa obracia k Mekke (koľko ľudí vie, že jeho osídlenie založil Abrahám?) a nezabúdajme ani na kresťanov, podľa ktorých ešte stále všetky cesty vedú do Ríma. A potom, na tejto planéte sú tu ešte aj buddhisti (je známe, že ich počet v posledných rokoch tiež nápadne naberá na kvantite) , hinduisti, Čechy sú vo väčšej miere ešte stále ateistické atď., a tí všetci by sa mohli právom spytať: “ A čo máme s tým mostom spoločné my” ?

Robert says:

Jan 24, 2014 8:13 PM

Igor čauko"))

Igor Dietrich says:

Jan 24, 2014 12:29 PM

Som rád, že vyšiel tento článok, pretože som sa práve na to, či sú Židia pri súkromnej modlitbe doma telesne obrátení k Jeruzalemu, nech sa nachádzajú vo svete kdekoľvek , pýtal istého nemenovaného neslovenského židovského kantora, ale nedostal som žiadnú odpoveď. Neviem, či to mám pripísať na vrub ľahostajnosti alebo predsudkom, že sa ho na to pýta muslim. Avšak existuje aj také niečo, ako v Nemeckom Osnabrücku, tzv.Troj-náboženská základná škola, ktorú navštevujú žiaci Židia, kresťania a muslimovia a učia sa pritom v spoločnej triede o všetkych troch náboženstvách.. .Škola je podporovaná tak Židovskou , ako aj muslimskou náboženskou obcou ( o podpore zo strany cirkvi som sa v článku nedozvedel).Ešte, čo sa týka toho prvého základného kameňa , tak k uctievaniu jediného pravého Boha ho položil Abrahám v Mekke ( to bolo to ešte pred Jeruzalemom).Nič to ale nemení na fakte, že smerom k Jeruzalemu sa modlili na začiatku s Muhammadom aj jeho prví spoločníci, medzi ktorými bolo samozrejme aj mnoho Židov a teda Jeruzalem si splnil svoju historickú úlohu.

Page 1 of 2 1 2 »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or