SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Pochovávanie v judaizme

Pochovávanie v judaizme

Po smrti s telom zaobchádzame s veľkou úctou. Prečo? Telo bolo počas života „príbytkom“ duše.

 

Všetky dobré veci, ktoré človek vykonal, dosiahol pomocou svojej fyzickej schránky. Dobré veci fakticky realizoval pomocou fyzického tela. Pochovať niekoho znamená vyplniť napísané „a do zeme sa navrátiš“. Človek bol vytvorený zo zeme a do zeme sa vracia, keď jeho život skončil. A rovnako ako bez majetku prišiel na tento svet, odchádza z neho bez vecí, bez majetku. V hrobe niet miesta na veci, hrob chráni sviatosť tela samotného.


Smrť je veľký rovnostár. V smrti niet veľkých ani malých, niet mocných ani slabých, niet bohatých ani chudobných. Na zdôraznenie tejto skutočnosti sú všetci Židia pochovaní v úplne rovnakých, jednoduchých, drevených rakvách. Telo je zahalené v jednoduchom rubáši (po hebrejsky tachririm).


Pamiatku ľudského života si ctíme pochovaním každého človeka rovnakým spôsobom bez ohľadu na kariéru a dosiahnuté postavenie, bez hmotných statkov, bez luxusného oblečenia a bez vyzdobenej rakvy. Najdôležitejšie je, aby sme zdôrazňovali, nezabúdali a pripomínali si, že duša skutočne pretrváva a je stále večná.by Baruch Myers l May 31, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
7 Reponses to „Pochovávanie v judaizme“

Igor Dietrich says:

Jun 4, 2011 8:15 PM

Krátky a dobrý článok úmerne k zlatému nemeckému príslovia, že dobrá reč je vtedy dobrá keď je krátka. V pár vetách vystihnuť podstatu riešenia tak vážneho problému si zasluhuje obdiv.

Ku komentárom, ktoré ma zaujali. Verím, že mi bratia odpustia - to, čo odchádza od judaistickej a kresťanskej tradćii pochovávania. Pred dvomi rokmi som s manželkou pochoval svokra, ktorý bol námornik. Podľa jeho želania sa jeho telo spálilo, prach sa uložil do špeciálnej urny, ktorá sa svojim časom rozplynula v mori a tak popol splynul s vodou mora. Loď sa 3x obrátila okolo toho miesta, kde sme všetci hádzali kvety - skutočná katarzia, ktorá dokáže rany viac hojiť ako pohreb do zeme....Námornici majú zaznačené presné miesto spustenia urny a práve na tom mieste v baltickom mori chcem byť pochocvaný ja, manželka i svokra.

Ešte chcem dodať, že istý katolický kňaz pochovával mamu a pred zhromaždením povedal - tie telesné pozostatky nie sú mojou matkou. Zaiste - duša opúšťa telesný príbytok a putuje vyššie (alebo nižšie) - ale aj tak si myslím, že ten farár to prehnal - pre múdrych jednoduchých príbuzných bez teologického vzdelania to bola v tom momente urážka. Vhodný príklad, ako treba stále napriek vzdelaniu zvážovať každé slovo a necucať ho z biblie...

Tinka says:

Jun 2, 2011 8:15 PM

Áno?Ako to myslíte?

Diana Zsigová says:

Jun 1, 2011 6:47 PM

No ono určitá cesta by tu aj bola....

Tinka says:

Jun 1, 2011 4:35 PM

Súhlasím s vami oboma.Aj ja si takto predstavujem pohreb,aj ten svoj,len viem že sa mi to nikdy nesplní.

Diana Zsigová says:

May 31, 2011 3:07 PM

No však to, stačí plachta podľa mňa, len potom asi časť pozostalých bude tvrdiť, že je to neuctive a znevazujuce.

Podla mna reci, ze za poslednu rozlucku treba poriadne zaplatit, lebo ten clovek pre nas vela znamenal, su totalna blbost, lebo clovek pre nas sice vela znamenal, dala by som aj cely majetok za neho aby sa vratil, lenze takto davam peniaze ludom, ktori sa nabaluju na smrti druhych. Je mi z toho na nič. O nahrobnych kamenoch ani nebudem hovorit.

Ervin Rybár says:

May 31, 2011 12:56 PM

Za komančov boli asi 2-3 typy jednoduchých rakiev, ak sa nemýlim. Vyčačkané rakvy iks druhov priniesla až nová doba. Inak jeden môj chaver bol na židovskom pohrebe v Bratislave, na židovskom ortodoxnom cintoríne. Žiadna rakva nebola. Mŕtvola bola rituálne umytá a potom zabelená do pohrebného rubáša. Prítomní Židia ho vyzvali, aby vložil mŕtvolu do hrobu, čo on ako nežid po mame urobil. Táto úloha bola ťažká a ľahká zároveň. Pretože teta Ibi, vážila asi 45 kíl.

Odvtedy si hovorím, že aj ja by som chcel byť takto jednoducho pochovaný, čo sa mi samozrejme ako nežidovi nikdy nesplní.

Diana Zsigová says:

May 31, 2011 10:37 AM

Pohreb v jednoduchej drevenej doske a plachte dáva zmysel, nerozumiem prečo v našich končinách je pohreb v nechutne prezdobenej rakve, ktorá buď skončí spálením, alebo hnije v zemi. Morbídna téma, ale je to na zamyslenie, prečo sa stala naša smrť obrovským biznisom pre pohrebné služby...

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or