SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Na Slovensku predávajú módny doplnok inšpirovaný judaizmom

Na Slovensku predávajú módny doplnok inšpirovaný judaizmom

Ak v týchto dňoch navštívite jednu zo slovenských prevádzok obchodu H&M, možno zažijete rovnaké prekvapenie, ako autorka týchto riadkov.

 

Na vešiakoch medzi dámskou konfekciou  uvidíte zavesené niečo, čo sa nápadne ponáša na židovský modlitebný šál talit. Je pochopiteľné, že svet módy hľadá inšpiráciu všade, kde je to len trochu možné a človeka už dnes prekvapí len máločo, ale vidieť v „há-emku“ v  bratislavskom Auparku medzi blúzkami, šortkami a minisukňami visieť niečo, čo na prvý pohľad vyzerá ako talit (áno, komplet aj so strapcami), je jednoducho bizarné.

 

Talit – veľký biely šál s modrými alebo čiernymi pásikmi na okrajoch a strapcami – je rešpektovaný náboženský artefakt. Už od nepamäti je  veľmi prísne zadefinované, na aké účely môže byť v rámci judaizmu použitý. Pristupuje sa k nemu s úctou, obradnosťou a používa sa  len počas náboženských obradov a modlitby.

 

Celkom by ma zaujímalo, ako sa zariadia nič netušiace zákazníčky, keď  si šál kúpia a až neskôr sa dozvedia, že nosia kópiu prísne religiózneho artefaktu. A túto delikátnu dilemu budú zrejme riešiť ženy na celom svete, keďže švédsky odevný reťazec s dvoma písmenkami v názve ponúka rovnaký sortiment na viacerých kontinentoch. Náš článok ilustrujeme fotkou z internetu, rovnako to však vyzerá aj obchodoch na Slovensku.

 

Na zahraničnom internete sa už rozpútala diskusia o tom, či je vhodné, aby veci, ktoré majú pre veriacich  ľudí taký hlboký význam, boli  predmetom módneho biznisu a predávali sa v nákupných centrách za pár eur. Čo si o tom myslíte vy, naši čitatelia?


by Lucia Kollárová l Mar 15, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
1 Reponses to „Na Slovensku predávajú módny doplnok inšpirovaný judaizmom “

Igor Dietrich says:

Mar 30, 2011 4:59 PM

Ja sa prikláňam k tomu, čo ohľadom nosenia prikrývky hlavy napísal pán Rabín Shraga Simmons: „Čokoľvek urobí človek nosiaci kipu môže viesť k posväteniu mena Boha alebo naopak k znesväteniu mena Boha.“ Hádam sa to dá vztiahnúť aj na židovský modlitebný šál? Prinajmenšom - urobiť z neho módny doplnok je pre mňa vrcholom gýču a prejavom hlúposti , ako aj zavesiť si krížik ako naušničku na ucho (z kresťanského pohľadu ide tu o niečo podobné).

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or