SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Krízové zasadnutie rabínov kvôli obriezke

Krízové zasadnutie rabínov kvôli obriezke

Konferencia európskych rabínov zvolala krízové zasadnutie kvôli zákazu obriezky, o ktorom rozhodol nemecký súd.

 

Regionálny súd v Kolíne nad Rýnom v júni dospel k záveru, že obriezka spôsobuje nedospelým chlapcom telesnú ujmu a je zásahom do ich osobnej integrity, aj keď sa deje so súhlasom rodičov. O prípadnej obriezke by sa podľa súdu mali mladí ľudia rozhodnúť sami až po dovŕšení dospelosti. Predstavitelia židovskej komunity, ale aj mnohí moslimovia, to označili na neprijateľný zásah do ich náboženskej slobody. Celá kauza je mimoriadne citlivá, keďže sa týka práve Nemecka s jeho históriou holokaustu.


"Verdikt z Kolína je asi jedným z najzávažnejších útokov na židovský život v Európe v období po holokauste," vyhlásil dnes predseda CER, hlavný moskovský rabín Pinchas Goldschmidt. Krízové dvojdňové zasadnutie európskych rabínov sa začne v utorok v Berlíne. Výrok nemeckého súdu odsúdil aj výbor izraelského parlamentu pre imigráciu a diaspóru. "Obriezka je jedným z pilierov judaizmu a naposledy ju v Nemecku obmedzili počas jeho najtemnejšej hodiny," konštatoval predseda výboru, poslanec Danny Danon.


Na zasadnutí výboru sa zúčastnil aj nemecký veľvyslanec v Izraeli Andreas Michaelis. Ten zdôraznil najmä skutočnosť, že nemecké súdy rozhodujú nezávisle, a že kolínsky verdikt nemá celonárodnú platnosť. Nemecká vláda už podľa Michaelisa pracuje na vyriešení celej záležitosti. Ministerstvo spravodlivosti v Berlíne skúma možnosť posilnenia legislatívnej ochrany náboženských tradícií. Verdikt súdu v Kolíne nad Rýnom sa týkal prípadu štvorročného chlapca, u ktorého sa po obriezke vykonanej lekárom vyskytli zdravotné komplikácie. Kritici sa obávajú, že by sa tento výrok mohol stať precedensom.


Doron Keshet l Júl 10, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo