SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Keď sa Židia a Arabi spolu bozkávajú

Keď sa Židia a Arabi spolu bozkávajú

Napriek tomu, že názov hovorí Židovsko-Arabský bozk, je to vlastne Izraelsko-Palestínsky bozk. Bozkávajúci sa sú izraelskí Židia a Arabi.

 

Izraelsko-palestínskym vzťahom sa venujem už nejaký ten piatok. Ale nie tak krčmovo, ale skôr tak profesionálne. Na Filozofickej fakulte UK v Bratislave som viedla seminár s názvom Izraelsko-palestínsky konflikt v európskom kontexte a moja doktorandská práca sa zaoberá dejinami tohto konfliktu. Okrem teoretických vedomostí mám na oboch stranách kamarátov a blízkych, čiže môžem z prvej ruky získavať informácie, aký naozaj život v Izraeli a Palestíne je. A je to celkom divoké.

 

Avšak na to, aby som videla, že židovsko-arabské, židovsko-moslimské a izraelsko-palestínske spory sú zobrazované takmer na dennom poriadku, nepotrebuje ma človek doktorát, alebo mať za kamarátov všetkých Izraelčanov alebo Palestínčanov. Nechcem však využiť tento priestor ako predĺženú ruku mojej vedeckej a pedagogickej práce, alebo hovoriť o konflikte na Blízkom východe. A napriek tomu, že nechcem zľahčovať napätú situáciu, ktorá je v Izraeli a Palestíne a utrpenie tých, ktorí v konflikte stratili svojich blízkych alebo sami zahynuli, navrhujem, aby sme sa radšej začali trochu bozkávať.


Dovoľte mi objasniť dôvod tohto bozku. Izraelské ministerstvo školstva sa rozhodlo, že vyhodí z školských osnov knihu autorky Dorit Rabinya s názvom Život na hranici, ktorá opisuje milenecký vzťah medzi Židovkou z Izraelu a Palestínčanom. V skratke dôvodom by malo byť ohrozenie židovskej identity. A viete, čo urobili mladí Izraelčania a Palestínčania ako reakciu na tento zákaz? Začali sa bozkávať!

 

 

 

TimeOut Tel Aviv sa zase rozhodol, že požiada Židov a Arabov, aby sa stretli a pobozkali. Šesť párov pozostávajúcich zo Židov a Arabov – mužov a žien, homosexuálov a heterosexuálov sa rozhodlo vykonať "zakázaný čin“ a ukázať tak lásku pred kamerami. Niektorí z nich sú skutočné páry, iní iba kamaráti a ďalší sa pri nakrúcaní stretli prvýkrát. Vo videu sa pýtajú, aké je to pobozkať neznámeho, ktorý je inej rasy a má iné náboženstvo. Jeden zo zúčastnených odpovedal: „menej čudné ako tento [arabsko-izraelský] konflikt.“ No video bolo po niekoľkých hodinách (po tom ako malo 10 0000 zhliadnutí a 5 500 zdieľaní!) pre zmiešané reakcie a sťažnosti vymazané z Facebooku. Našťastie je video späť.

 

Článok na blogu nájdete TU!


by Denisa Nešťáková l Jan 13, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Keď sa Židia a Arabi spolu bozkávajú“

Robert says:

Jan 17, 2016 12:58 AM

čo dodať k tým znásilňovačkám? ... človek má morálku ale zviera nie

Robert says:

Jan 14, 2016 12:14 PM

človek sa musí naučiť žiť iba s tým čo má, keď chce viac, tak robí bordel, ako napr. teraz arabi, keď chcú viac ako na to načo majú právo a hrnú sa do eú, tak robia bordel

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or