SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Čakajú ešte Židia naozaj na Mesiáša?

Čakajú ešte Židia naozaj na Mesiáša?

Mesiáš je témou nekonečných diskusií, o čom sa mohli presvedčiť nielen čitatelia Deletu – jeden z najviac diskutovaných článkov sa týka práve Mesiáša.

 

Len pred niekoľkými dňami sa táto téma preberala, tak sme sa rozhodli prispieť do debaty krátkym zamyslením rabína Freemana. Ten odpovedá na otázku „Čakajú ešte Židia na Mesiáša?“ Nech by sme sa akokoľvek snažili odpútať od Boha a jeho ľudu, rozhorčenia v kútiku našej duše, že svet nie je taký, aký by mal byť, sa ako Židia nikdy nezbavíme. Očakávame, ba dokonca si výslovne želáme, aby svet fungoval v tej kráse, v akej bol stvorený.

 

Áno, existuje istá možnosť, aby svet fungoval podľa plánu jeho Stvoriteľa. Je neuveriteľné krásny, hoci v niektorých momentoch vyzerá hrozivo a dokáže pôsobiť na prvý pohľad až neuveriteľne hlúpo. Niekedy nám môže pripadať ako výtvor majstrov, ktorý sa rozbitý na tisíce kúskov váľa na špinavej podlahe. Alebo ho môžeme prirovnať k obrovskému orchestru pred koncertom, keď sa ladia hudobné nástroje a diváci netrpezlivo čakajú kým si hudobníci v tom zmätku naladia nástroje.

 

Nuž, ale my nie sme diváci, my sme totiž tí hudobníci. V rukách máme nástroje, s ktorými sme schopní absolútnej jednoty a máme možnosť navždy poraziť všetky neduhy sveta – nevedomosť, hlad, chudobu... Vďaka nim sa dokážeme ponoriť do hlbín sveta okolo nás a poznať jeho jednotu a jednotu jeho Stvoriteľa. Očakávame ľudského Mesiáša? Posledných sto rokov na nás zanechalo množstvo jaziev a rán.

 

Dávame si väčší pozor na demagógiu a glorifikáciu akéhokoľvek jednotlivca nad všetkých ostatných. Aj preto tak veľmi túžime po skutočnom židovskom Mesiášovi, ktorého hlavnou črtou by nebola moc, ale skôr pochopenie, a viac než nadanie by si cenil poznanie a náhľad na život. Skrátka vodca nie nepodobný dirigentovi orchestra, ktorý dokáže vyviesť svojich hudobníkov z chaosu náhodných zvukov a nezhody až do nádhernej symfónie.

 

Bola nám zoslaná hudba, každému jeho časť. Hudba zapísaná na pergamene krvou našich predkov. To, čo nám chýba je jednotný hlas poznania, ktorý rešpektuje celý svet, a ktorý dokáže prehovárať priamo k ľudskej duši. Veľmi ľudský, moderný Mojžiš. Nie, neočakávame Mesiáša niekde v tichom kúte. Želáme si jeho príchod, potrebujeme ho a modlíme sa, aby už čoskoro prišiel...


by Cvi Freeman l Sep 7, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
7 Reponses to „Čakajú ešte Židia naozaj na Mesiáša?“

Robert says:

Feb 5, 2013 6:47 PM

osobne by som chcel verit takej rozpravke, o zmrtvych - vstaní v tele. ... nuž taká VRANA film o tom hovorí, že za istych okolností je to možné, ale čo je dovolené bohom nieje dovolené volom, a nejaké ťapkanie a modlenie sa v podivnom zbore na také niečo nestačí, už len úroveň myslenia ludí je tam dosť nízka. Najprv sa musí pochopiť život aj so všetkými záhadami ktoré ho obklopujú, a až potom ..... to iné

Robert says:

Feb 5, 2013 5:35 PM

Ježiš Kristus nevybudoval ten tretí chrám, skor proti nemu učil. Tak je pochopiteľné, že sa ho židia zriekli a nechali ho rimanom ukrižovať. Ani jeden kresťan nevstal zmŕtvych na tretí deň ako on. A ani nikdy nevstane. A veriť bludom a hlúpostiam o jeho opatovnom príchode, to je pre deti aby poslúchali a nehnevali rodičov, a tak isto je to pre ohlupovanie más. Veď z toho nakoniec cirkev žila.

Robert says:

Feb 1, 2013 3:57 PM

.. .. a to svetlo akoby ti pridalo ešte deň k životu, k tvojim siedmym dňom ktoré maš od Boha, svaté dni - bolo ich viacej, ale Diabol niektoré ukryl, a preto príde mesiáš a vráti ľuďom stratené dni ich existencie

Robert says:

Feb 1, 2013 3:41 PM

keď pádáš, mesiáš ti úkáže vždy iba svetlo v tej temnote, nikdy neukáže dno a tmu, svetlo za ktorým sa tiahnu stromy a život ako taký, to čo vychádza z tmy na svetlo, to je pravda - to je akoby pečať pravého mesiáša

Robert says:

Sep 17, 2012 6:40 PM

... a prve co ich nauci bude : Dokonala piesen mieru, taky umelec sa este nenarodil ktory by takuto piesen zlozil. Vlastne bola kedysi a kralovi ju daroval "spievajuci anjel", ale sa stratila a vidiet to aj na stave sveta, nikto ju nevie ani zaspievat a ani zlozit .

Robert says:

Sep 17, 2012 6:12 PM

Potomkovia praveho mesiasa budu : Deti mieru.

Trubiroch says:

Sep 11, 2012 8:40 PM

Keby len židia...

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or