SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Boží hrob znovu sprístupnili verejnosti

Boží hrob znovu sprístupnili verejnosti

Za prítomnosti zástupcov rôznych kresťanských cirkví v Bazilike Svätého hrobu v Jeruzaleme sprístupnili zrekonštruovaný Svätý hrob.

 

Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili jeruzalemský patriarcha gréckej pravoslávnej cirkvi Teofilos III., grécky premiér Alexis Tsipras či arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, apoštolský administrátor jeruzalemského latinského patriarchátu. Patriarcha Teofilos vo svojom príhovore označil rekonštrukciu Božieho hrobu "nielen za dar našej Svätej zemi, ale celému svetu." Dodal, že ku komplexnej rekonštrukcii tzv. edikuly - malej svätyne v bazilike - došlo prvýkrát po viac ako 200 rokoch od jej vybudovania v rokoch 1809-1810.


Napriek tomu, že reštauračné práce Svätého hrobu sa skončili, chrám čaká ešte druhá fáza prác, informoval Vatikánsky rozhlas. Dôvodom je zabezpečenie stability stavby. Renovátori však ubezpečujú, že na Veľkonočnú nedeľu 16. apríla budú môcť v chráme katolíci i pravoslávni sláviť Veľkú noc. Zreštaurovaná hrobka, v ktorej bolo údajne uložené telo Ježiša Krista po jeho ukrižovaní, je súčasťou Baziliky Božieho hrobu v jeruzalemskom Starom meste. Nachádza sa v Izraelom vo východnej časti Jeruzalema.


Starostlivosť o tento chrám má spoločne šesť denominácií - rímskokatolícka cirkev, grécka pravoslávna cirkev, arménska apoštolská cirkev, sýrska pravoslávna cirkev, etiópska pravoslávna cirkev a koptská cirkev. Práve spory medzi nimi dlhý čas bránili začatiu rekonštrukcie. K dohode ich vlani primal až havarijný stav objektu. Obnovu hrobky za takmer 3,5 milióna eur sponzorovali uvedené denominácie, jordánsky kráľ Abdalláh II., palestínska samospráva a Mica Ertegunová, vdova po Ahmetovi Ertegunovi, spoluzakladateľovi hudobného vydavateľstva Atlantic.


Renovačné práce vykonal 50-členný tím odborníkov z Grécka, ktorý sa podieľal aj na obnove Akropoly v Aténach či Hagie Sofie v Istanbule. Kupola baziliky, ktorá bola roky takmer dočierna začadená od horiacich sviec, nadobudla svoju pôvodnú farbu - "farbu nádeje", uviedla šéfka tímu Antonia Moropulová. Spresnila, že počas renovácie boli rozobrané prakticky všetky časti edikuly vrátane stĺpov a kopuly svätyne. Novinkou je vybudovanie "okna", cez ktoré pútnici môžu prvýkrát v novodobých dejinách vidieť kameň starej schránky, kde bolo uložené Ježišovo telo.


Podľa kresťanskej tradície bol Ježiš po svojom ukrižovaní pochovaný práve na tomto mieste. Kresťania veria, že vstal z mŕtvych, pretože ženy, ktoré tam o niekoľko dní prišli, našli hrob prázdny. Časť kresťanov je presvedčená, že Ježiš bol pochovaný v tzv. Záhradnom hrobe, ktorý sa nachádza neďaleko jeruzalemského Starého mesta. Moropulová však uviedla, že zistenia počas rekonštrukčných prác na edikule podporujú skôr verziu, že Ježišov hrob je v chráme Božieho hrobu.


Pravdepodobne najdramatickejší okamih rekonštrukcie nastal vlani v októbri, keď dostali špičkoví archeológovia možnosť nakrátko otvoriť samotný hrob vo vnútri edikuly. Išlo o historický moment, keďže posledný prístup k nemu sa mohol udiať pred celými storočiami.  Hrob pozostáva z pohrebného lôžka, na ktorom bolo uložené telo zosnulého. Toto lôžko bolo vytesané zo steny vápencovej jaskyne. Nad ním bola mramorová doska, ale pod ňou archeológovia pod vrstvou výplne nečakane objavili ešte aj kamennú platňu z čias križiackych výprav - do nej bol vytesaný kríž. Archeológovia z pohrebného lôžka odobrali vzorky a o pár hodín ho opäť prikryli pôvodnou mramorovou doskou. Otvárať ho nebudú zase najbližšie storočie, uviedla Moropulová.


by Doron Keshet l Mar 22, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
9 Reponses to „Boží hrob znovu sprístupnili verejnosti“

gewitter says:

Nov 29, 2018 12:01 AM

Rabín Yitzhak Kaduri prehlásil: Mesiášom je Yehoshuah - Yeshua z Nazareta !

Koki says:

Apr 17, 2017 8:16 AM

Robert,
musia či nemusia, RKC pre nich prinajmenšom predstavuje významného súpera, preto nás sotva môžu ignorovať :-) Hľadáme ľudí čo majú istý druh intelektuálneho nadania a takých sa potom snažíme získať pre Pána. Viera je teda ponukou: “Cirkev nerastie v prozelytizme" (B16.) Mám rád diskusie na túto tému, žiaľ iba málokoho tieto veci zaujímajú. Moji najbližší doma sa starajú väčšmi o dobré jedlo a peknú dovolenku, a chlapi u nás v robote sa zaujímajú viac o futbal. Taký je svet...

Robert says:

Apr 16, 2017 9:41 PM

relativita .. https://www.youtube.com/watch?v=JrYtponmcMI

Robert says:

Apr 16, 2017 9:38 PM

koki, neviem či je od nich, ale je to niečo veľmi podobné . Vieš ide o tom, napr. že oni vás nemusia.

Koki says:

Apr 16, 2017 8:09 PM

Robert,
a gewitter je od nich? Myslím že ide o bežné protestantské mládežnícke spoločenstvo, akých je vo svete veľa. Ako katolík som párkrát zo zvedavosti navštívil podobné spolky u nás, netreba z nich robiť strašiaka. Pokiaľ človek rešpektuje Bibliu, neublíži tak ľahko inému. Problém je v osobnom chápaní viery, preto tie trenice a rôzne denominácie, a z toho vyplývajúce škody, keď si každý nárokuje na pravosť. Katolíci sú od začiatku teda 2000 rokov, východné pravoslávie je tu 1000 rokov, západní protestanti 500, adventisti a jehovisti asi 150 rokov. Zdá sa že k zjednoteniu sa nikdy nedospeje.

Robert says:

Apr 15, 2017 6:49 PM

koki .. https://www.youtube.com/watch?v=sZ6pYS2qjhE

Koki says:

Apr 14, 2017 8:44 PM

gewitter píše v inotajoch. Prečo by toto nemalo byť miesto kde bol pochovaný Baránok? A kto by o Pánovom hrobe mohol vedieť viac, než tí čo Ho osobne poznali a milovali?
Ježišov hrob sa popravde nazýva Božím, lebo v ňom kedysi ležalo Jeho telo.

relativita says:

Apr 13, 2017 6:31 PM

gewitter prepacte, co s tym maju zidia spolocne?

gewitter says:

Apr 11, 2017 4:21 PM

Boží hrob... dobrá blbosť, ako keby Boh Hospodin bol nejaká mŕtvola. Ak myslia na hrob Pána Ježiša, v ktorom ležal 3 dni - od svojej popravy do zmŕtvychvstania, tak tento to nie je ani omylom. Prečo to tým náboženským fanatikom židia nevysvetlia ? Možno sa im za chrbtom iba smejú a to tiež nie je fér.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or