SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Ako sa judaizmus pozerá na evolúciu

Ako sa judaizmus pozerá na evolúciu

Ľudia sa často pýtajú: „Aký je pohľad judaizmu na evolučnú teóriu?“ A často dostávajú protichodné odpovede. Prečo? Nuž, taká je naša povaha. Poznáte predsa to príslovie o dvoch Židoch a troch názoroch.

 

Keďže ste sa tento krát spýtali mňa, poskytnem vám osobný pohľad na vec. Vôbec nechápem ľudí, ktorí rozumejú evolučnej teórii, poznajú Tóru, ale i tak vyhlasujú, že sú kompatibilné. Evolúcia je pokus o vysvetlenie života výlučne materialisticky. Tóra, na druhej strane, nám hovorí o Božej ruke a Jeho dychu života, ktorý prebýva vo všetkom okolo nás, i v nás samotných.

 

Alebo inak: Evolúcia a Kniha Genezis sa zhodujú v tom, že človek sa zrodil z „kôpky blata“. Evolučná teória sa snaží dokázať, že ak necháte dostatočné množstvo blata existovať po dostatočne dlhú dobu, tak sa z neho nakoniec vyvinie ľudská bytosť schopná vyrobiť počítač alebo postaviť kozmickú loď. Genezis nás ale učí, aby sa toto mohlo stať, je potrebný zásah vyššej moci.

 

Pripadne takto: Vesmír vraj vznikol len z bezduchej hmoty a rozum sa zrodil len čistou náhodou. Genezis naopak kladie rozum do stredu celého vesmíru a bezduchá hmota je len ilúziu. Dobre, hádam takto by sa to už malo dať pochopiť: Vývojom bezduchého vesmíru by sme mali dospieť k stvoreniu inteligentných bytostí. Genezis na to vraví, že inteligentný vesmír nám môže niekedy pripadať pustý a bezduchý, ale len dovtedy, kým sa naň nepozrieme bližšie.

 

Musím pripustiť, že nie som ochotný považovať kreacionizmus za vedu. To, ako presne stvoril Boh vesmír a nás samých, je ďaleko za hranicami terajšej vedy. Možno jedného dňa dospejeme k teóriám, ktoré nám niečo z toho vysvetlia tak, že to pochopíme. Alebo aj nie. V tejto chvíli nám materialistická teória evolúcie nevie vysvetliť vôbec nič.

 

Ešte by som sa rád povedal pár slov k snahám o akési zblíženie učenia judaizmu a evolučnej teórie. Touto myšlienkou sa zaoberá množstvo ľudí. Niektorí sú dokonca aj uznávanými odborníkmi na Tóru. Nikomu z nich sa ale nepodarilo úplne zosúladiť to, čo je napísané v Knihe Genezis, s ich vlastnými teóriami.

 

Robia jednu a tú istú chybu – evolúciu berú ako niečo, čo bolo vedecky dokázané. Ale to predsa nie je pravda. Áno, Darwinove teórie a ich modernejšie verzie síce objasnili niektoré otázky, ale nedokážu vysvetliť všetko. Každá teória musí prejsť dôkladným dokazovaním a množstvom experimentov, kým ju celý vedecký svet označí za „overenú“. T

 

Odborníci považujú evolučnú teóriu za vedecky dokázanú preto, lebo sa v nich ozýva jedna z najväčších obáv každej ľudskej bytosti – priznanie, že niečomu skrátka nerozumieme.


by Cvi Freeman l Jan 24, 2012 12:00 AM l Print l
Click here to print.
42 Reponses to „Ako sa judaizmus pozerá na evolúciu“

Robert says:

Aug 2, 2012 5:55 PM

Inak z opice ani neviem kto by hovoril ze pochadza clovek, ak tak sa spomina istý vyvojovy druh z ktoreho pochadza clovek, nejaky australopitekus, gigantopikus, homo erektus atd... . osobne si nemyslim, ze tieto druhy - tak ich nazvali iba vedci, co je umely nazov, zeby z nich pochadzal clovek. Existovat existovali, podla nalezov, ved aj vakovlk existoval, ved aj sablozuby tiger existoval , aj mamut sa kamsi do nenavratna podel.
zeby nejake nenavratno - nejaky zvlastny druh takej energie existoval, co vytvara zanik?? Mozno existuju rozne roviny existencie ktore maju rozdielne zakony, a na kazdej sa deje akoby to iste ale pritom nie to iste, v nasej rovine mame pocit alebo dokaz - hmatatelny - nalez, ze pochadzame z nejakeho erektusa, ale v tej vyssej rovine to tak nieje.

Posol Peter says:

Jul 31, 2012 11:00 PM

tieto debaty velmi nemam rad...pretoze nazor ze evolucia a teoria evolucie je veda, je podla mna absolutne mylni...pretoze nemozu dokazat ze zivot sa vyvinul tak ako oni tvrdia a tak isto len veria niecomu co hlasaju...keby to mohli dokazat debaty o tom by boli zjavne zbytocne...lenze oni to dokazat nemozu pretoze nevedia sa vratit v case a vidiet ako to bolo...a tak isto aj big benk teoria je len urcity druh viery v nieco co obliekli do vedeckeho rucha...lenze tiez len veria pretoze to nemozu zjavne preskumat co sa od vedy a vedcov ocakava...vedec skuma zjavne fakty ...lenze oni neskumaju zjavne fakty ale len teorizuju na zaklade dohadov a odhadov..:) ja verim ze mojich predkov stvoril Pan neba i zeme...Hospodin a mocny Boh...ak chce niekto verit v tom ze jeho praprapra....prababka bola opica...nech sa paci ;)

Ján Kasanický says:

Jul 31, 2012 8:26 PM

Ozaj, ak sme už pri tejto debate, je evolúcia dar Boha alebo nie je?

Robert says:

Jul 27, 2012 6:38 PM

...ojgen, ked americania isli na mesiac tak podstatny pocit alebo akoby som to nazval .. bola to jesitnost pred rusmi, takze hnal ich necisty pocit .. ten mesiaš dokaze existovat bez ješitnosti a nečistych pocitov, akoby dokonale košer a toto aj nauci ludi vsetkych bezvynimky

Robert says:

Jul 26, 2012 8:45 PM

ojgen, mas 5. zmyslov, ale existuju aj ine v cloveku, ak chces vnimat duchovny svet, musis mat rozvinuty 6. zmysel. gewiser nic take nema rozvinute, takze nemoze vnimat veci duchovnehosveta a preto to co robia tieto postkrestnaske cirkvi nema nijaku hodnotu, je to prazdne a smiesne

Robert says:

Jul 26, 2012 7:11 PM

... evolucia je delitelna vec, moze sa posuvat, ale Boh je nedelitelna vec, je stabilna je taky na pociatku a na konci na rozdiel od naseho fyzickeho - materialneho sveta, tie nedelitelne veci ducha su akoby nepolapitelne - magicke, k nim patri napr. teleportacia, levitacia, mentalizmus a pod... ako clovek ich nemozes vykonat, ale mozes ich spravit svojim duchom, teda duchovnou silou, ale nato sa musis vzdat istej casti zivota a zasvatit sa, obmedzit sa na zivot, aby ti "vladol" duch , .... vid. mentalizmus.sk , david bliane, criss angel - aj triky aj realna sila ducha , alebo dynamo - tzv. kuzelnik / youtube

Robert says:

Jul 26, 2012 6:56 PM

a tĺk ta kazde rano oblieka, ... fundamentalisti chcu znicit pyramidy ako symbol pohanstva, a gewiser neuznava nic ine iba svoj postkrestansky zbor, a nijaku inu kulturu, inu kulturu povazuje za diabolstvo, a toboz uz tu staroegyptsku, ale toto si zase neodhalil, ved ako ze, ked niekomu chýba v hlave .

Robert says:

Jul 26, 2012 6:51 PM

ty si naozaj ojgen nejaky divoch po opici co si sa akoze poludstil , gewiser je fundamentalisticky krestan - kladivo, ty ale nerozumies metaforam, lebo nemas fantaziu, tak jasne ze jedine co ta asi bavi je nejaka chladna skumavka a technika, .. stupaj duchom, intelektom, obraznostou lebo ked budu vladnut suchí vedci, obciansky preukaz dostane iba ten co vypocita nejaku kvadraticku rovnicu, .. ty si zastavas fundamentalistu gewisera ktory kazdeho posiela do pekla ked nieje krestanom ako je on - toto si neodhalil, ze? ved nato treba studovat a mat vysie IQ.

Ojgen says:

Jul 26, 2012 3:19 PM

:)))))) ..ty ma inak bavis cely cas co tu pises!! :D ..kto chce zburat pyramidy ty magor?? :D ..ja som nic o pyramidach nepisal a ani nemam najmensi dovod ich chciet zburat.. to si z kade vycital ty chora hlava?? :D ..zase ti to posepkal tvoj duchovny priatel?? :DD ..pyramidy su historicky cenna pamiatka tak neviem preco by mali byt burane ty tĺk.. a po druhe: Vobec ma nezaujima co je stred sveta pre zida a krestana!! ..takze si to ani nejdem googlit a narozdiel od teba poznam aj knihy a nie len google.. a inak o tom sme sa tu vobec nebavili ty polepetko nechapavy.. preber sa konecne a napis aj daco k veci uz! lebo sa tu stale len strapnujes.. papá.. :)

Robert says:

Jul 25, 2012 4:01 PM

ojgen dam ti otazku co je pre krestana stred sveta a co je stred sveta pre zida - judaistu, som zvedavy co napises, :))) a uvidime ci sa aspon trosku vyznas, ale nehladaj v google, lebo budes pokrytec ak budes hladat, mas to vediet ako veriaci, ale stavim sa ze vies tak jedine velke lajno ty fundamentalista - uchylný ... ale napis, a dame diskut ....

Page 1 of 5 1 2 3 4 5 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or