SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Ako možno vníma Higgsov bozón Boh

Ako možno vníma Higgsov bozón Boh

V roku 1964 vyslovil fyzik Peter Higgs domnienku, že v prírode musí existovať častica, vďaka ktorej by bolo možné objasniť vznik hmoty po Veľkom tresku.

 

Čo je jedna z najpopulárnejších teórií o vzniku vesmíru. Higgs predpokladal, že táto „Božská častica“, ktorá je základným stavebným kameňom celého vesmíru, môže existovať len po dobu jednej milióntinu milióntiny sekundy a asi preto treba na jej nájdenie postaviť urýchľovače v hodnote miliárd dolárov. Pripúšťam, že do matematiky a fyziky sa veľmi nerozumiem. Ešte tak atómy, neutróny, protóny a elektróny zvládam, ale ako náhle niekto spomenie bozóny a fermióny, som úplne stratený.

 

Rád si prečítam odborné texty vedcov, napríklad tie od Stephena Jay Goulda (1941 – 2002), ktorý bol expertom na paleontológiu, evolučnú biológiu a históriu vedy. Veda je pre mňa niečím zázračným, lebo vďaka nej sa hýbe celý svet dopredu. Máme mobilné telefóny, internet, lietame do vesmíru a využívame všetky výdobytky modernej vedy, ktoré považujeme za súčasť nášho bežného života. Domnievam sa, že je našou povinnosťou pokúsiť sa pochopiť vesmír a všetko okolo nás. Samotný Talmud nám hovorí, že ak má niekto schopnosť pochopiť ako funguje vesmír a nesnaží sa o to, je to akoby mu bolo jedno, že Boh stvoril celý tento svet. Čím viac dokážeme pochopiť, tým viac dokážeme vykonať. Veda je súčasťou nášho bytia. Ale nie najdôležitejšou a najzákladnejšou.

 

Aj napriek obrovskému vedeckému a technologickému pokroku sme stále ti isté egoistické, popletené bytosti, ktoré zúfalo hľadajú nevedecké riešenia svojich nedostatkov. Aj preto má viera (a žiaľ aj mágia a povery) stále obrovský vplyv na množstvo dôležitých súčasti našej spoločnosti. Z tohto dôvodu sa stal Gould jedným z obhajcov teórie „neprekrývajúcich sa magistérií“, teda „vzájomného rešpektu, založenom na neprekrývajúcich sa predmetoch záujmu, na dvoch zložkách múdrosti v plnom ľudskom živote: na našej snahe pochopiť skutočnú podstatu prírody (magistérium vedy) a na našej túžbe definovať zmysel života a dať morálne základy našim činom (magistérium viery)“. Teda až na to, že sa obe tieto magistériá s obľubou prekrývajú a majú množstvo vzájomných prepojení. Preto sa mnohí z nás snažia nájsť nejaký „modus vivendi“, podmienky spolunažívania.

 

 

V náboženských kruhoch sa vedie dlhá debata o tých častiach Talmudu, ktoré sú v protiklade s modernou vedou. Niektoré náboženské autority jednoducho prijali fakt, že rabíni vypracovali Talmud v rámci vtedajšej úrovne poznania a ich názor by bol určite iný, ak by poznali to, čo my. Iní sú toho názoru, že časy sa zmenili, svet sa zmenil a už nie je taký ako kedysi. A samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na tých, ktorí stoja za výrokmi vtedajších rabínov a odmietajú najnovšie výsledky vedeckého výskumu, pretože aj odborníci sa často mýlia. Pripomína to neutíchajúcu debatu o klimatických zmenách. Medzi vedcami sa hádam nenájde taký, ktorý by neveril, že k takýmto zmenám nedochádza. Odborná debata sa týka skôr príčin zmien podnebia. Aj napriek tomu sa ozývajú hlasy tých, ktorí považujú zmeny klímy za nezmysel.

 

S vedou sa stretávame v rozličných oblastiach, v teórii i praxi. Využíva rôznorodé metódy, aby potvrdila alebo vyvrátila domnienky a predpoklady. Vedci svoje teórie budujú na základe vedomostí z minulosti alebo ich úplne nahrádzajú novými. Ptolemaios tak uvoľnil miesto Koperníkovi, Newton zase Einsteinovi, atď. A teraz sa objavil Higgs, ktorého práca o bozónoch bola viac než päťdesiat rokov len teóriou, až kým ju vedci potvrdili pokusmi. Podarilo sa im získať dôkaz o jej správnosti (a pre mnohých ľudí tak naštrbili ich predstavu o Bohu, ale to len v prípade, že títo stoja o nejaké dôkazy). Analogické prípady nájdeme aj v iných vedných odboroch – kreacionizmus verzus evolúcia, ale aj v psychológii alebo ekonomike. Mnohé z týchto teórií sú ešte len vo fáze dokazovania, preto si môžeme dovoliť byť skeptickí, vysmievať sa z nich alebo sa ich pokúsiť vyvrátiť.

 

 

V takomto duchu reagujú na nové myšlienky aj náboženstvá. Veríme vo veci minulé až do momentu, kým nie sme donútení reagovať na prítomnosť. Niektorí ľudia odmietajú nové teórie ako celok. Iní im bezducho veria, aj keď sú v nich diery a nejasnosti. A ďalší stoja niekde uprostred a snažia sa nájsť zmier medzi oboma tábormi. Gould radí, aby sme sa o to ani nepokúšali. Treba prijať, že jestvujú odlišné druhy poznania a rôzne istoty. Pripúšťam, že po rokoch pokusov, z ktorých niektoré boli úspešné, nájsť zhodu medzi rozdielnymi pohľadmi na svet, ktoré majú Tóra a veda, som svoje snaženie nadobro vzdal. Tóru som prijal ako svoj pohľad na Boží alebo duchovný svet. A veda je pre mňa vysvetlením pre svet materiálny. Áno, niekedy sa ešte pristihnem pri premýšľaní nad tým, ako vznikol svet, ale väčšinu času trávim každodenným bežným životom, v ktorom cítim neustálu prítomnosť Tóry.

 

Vedci dali novej častici prezývku „Božská častica“, čím chceli povedať, že vďaka nej vyriešili, alebo skoro vyriešili, otázku, ako vznikol vesmír, čo sa stalo tesne v prvých momentoch Veľkého tresku a ako vznikla hmota. To všetko bez pričinenia Boha. Náboženstvá zastávajú názor, že Boh inicioval vznik vesmíru a dohliada na jeho vývoj, čo je veľmi pozitívna správa pre všetkých veriacich. To už samozrejme nie je vedecký názor. Ale je možné, že ľudia potrebujú viac než len vedu a vedecké vysvetlenia.

 

Som naozaj šťastný, že Higgs našiel svoj bozón, ale pre mňa sa tým nič nezmenilo. Rovnako by som sa cítil aj v prípade, že by evolúcia vysvetlila všetky chýbajúce články alebo nás navštívili bytosti z iných planét. Viem si užiť nádherný západ slnka a popritom premýšľať o Božej prítomnosti všade naokolo. Mojím poslaním je úspešne prežiť tento život v tých podmienkach a s tou úrovňou poznania, aké máme v súčasnosti k dispozícii. A preto sa snažím vybrať si to najlepšie z oboch svetov – z vedy i z viery.


Jeremy Rosen l Júl 23, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
5 reakcií pre „Ako možno vníma Higgsov bozón Boh“

Robert napísal(a):

Júl 25, 2012 16:34

Peter, ak chces, skus knihu Zohar, teda knihu svetla. Popripade ine diela od Michaela Laitmana. Zober si z nich to co bude v tebe objavovat cloveka, nie nejakeho judaistu,krestana, islamistu ale cloveka, tym ze budes objavovat svetlo v sebe. Lebo ako krestan budes stat proti islamu, a zase opacne, ale ako clovek proti komu budes stat? ... ako komunista proti komu stojis? proti demokracii, a zase opacne, ako liberal proti komu stojis? proti konzervativcovi a zase opacne ... prikladov tento svet ponuka vela, tieto protipoly su akoby nedokonale - neciste. V arche je pravda o cloveku.

Ján Kasanický napísal(a):

Júl 24, 2012 21:02

Sú veci, čo proste nikdy nebudeme vedieť chápať...

Možno preto, aby sme nakoniec zistili, že sme len maličký ľudkovia a plazíme sa ako červy po tejto našej malej modrej planéte a v nekonečnom vesmíre sme iba len smeť. Alebo má niekto iný názor?

Peter Jakub napísal(a):

Júl 24, 2012 14:30

Dobry den. Viete mi niekto povedat ci existuje slovensky resp. cesky preklad Talmud-u ? Anglicky zial nehovorim a chcel by som si to dielo precitat, ale nikde sa k nemu vo svojom jazyku nemozem dopatrat.

Robert napísal(a):

Júl 23, 2012 17:40

jo , veda je super, vies ale niekto to zacal, ten prvy objav, napr. pohyb obrazkov, iluzia pohybu, dnes uz je to lahke a normalne zapnut TV a pozerat, ale ten prvy co to zacal, - objav iluzie pohybu, nie nejaku Tv alebo DVD ale spravit skrinku kde sa obrazky hybu, a objavil to nejaky jógin a mág - iluzionista z indie a priniesol do ameriky a tam sa toho chopili konstrukteri atd... .... ved aj Boh vravi prvorodene patri mne, prvy je vzdy genius - akoby anjel , a je to na prospech a vyuziva to cely svet, to ma niekde zdroj, jasne kde asi? v inej dimenzii, za oponou zivota

Mylan napísal(a):

Júl 23, 2012 14:53

Veda je super. Snaží sa pomenovať pravidlá prírody a toho, čo nás obkopuje.
Najmožnejším a pre obyčajného človeka nechapajúcim vysvetlením vesmíru, planét a vôbec je teória strún (http://sk.wikipedia.org/wiki/Te%C3%B3ria_str%C3%BAn ). A následne vzniknú ďalšie otázky - a ako vznikli "struny"?
Sú veci, čo proste nikdy nebudeme vedieť chápať. A sám si dávam otázku, k čomu potrebujeme vedieť odpovede na otázku - ako vzníkol vesmír? Ako skončí vesmír? Prečo sú tu aj mimozemšťania? Majú aj oni rovnakého boha? ...

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo