SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

List Iboji

Milá sestra Iboja,

vo svojom dlhom živote som bola prvýkrát v našich známych slovenských kúpeľoch. Nikdy som vlastne v žiadnych nebola. Možno by som to do smrti neskúsila, ale ponuka sociálneho oddelenia našej obce bola lákavá, keď navyše sľúbili polovicu preplatiť. Verím, že sa tak stane, lebo som už vyše troch týždňov doma, a nikto mi nič nedáva. Ale nesmiem pochybovať.

 

Bývala som v luxusnom hoteli. Boli to vlastne hotely dva - pospájané rôznymi chodbami. Elegancia veľká. Poznáš môj nemožný orientačný zmysel a tak si vieš predstaviť, koľko som sa nablúdila, kým som sa tam aspoň trochu vyznala. Naozaj len trochu.

Keď sa mi prvý deň pošťastilo nájsť svoju izbu, nemohla som otvoriť. Zvnútra som počula nemecký rozhovor. Zabúchala som na dvere. Otvoril mi postarší Nemec, za ním stála jeho manželka. Rozčúlila som sa, čo hľadajú v mojej izbe a mávala som kľúčom. Zase tí Nemci. Nemec povedal, že v izbe bývajú dva týždne, pozrel na číslo na kľúči a poslal ma do vedľajšieho hotela.

Otvorený bazén v prírode ma nadchol. Okolo sneh - a voda bola teplá. Večer som volala dcére, že keby tu nebolo nič iné, len ten bazén, tak som trikrát denne spokojná.
V hoteli bolo okrem mnohých našich ľudí z obce aj mnoho zahraničných hostí. Mnohí boli starí, niektorí s barlami. Až som mala pocit viny, že si vykračujem ako vojak. Vykračovala som si necelé dva dni.

Na druhý deň bol Silvester. Jedlo bolo vynikajúce, obsluha výborná. Traja starší ľudia sa mi prihovorili, že ma poznajú z mladosti. Povedala som si, že ešte nevyzerám ako strašidlo, keď ma spoznali.

Oslava Silvestra začala o siedmej v nóbl kaviarni. Každý mal vstupenka. Aj som si zatancovala. O ôsmej mi priateľka Eva povedala, že sa necíti dobre a ide do svojej izby. Ľutovala som ju, ale ostala som. Hudba bola fajn, program tiež. Pri sentimentálnej skladbe ma pochytila zodpovednosť a išla som za Evou. Bola bledá ako stena a vracala. Pre ,,strýčka príhodu" nosím živočíšne uhlie všade a priniesla som jej ho. Eva zjedla uhlie, a vzápätí som zbledla aj ja a pripojila sa k Eve.

Na zábavu som sa nevrátila a opis nasledovných troch dní radšej vynechám. Celý týždeň som potom jedla sucháre a pila čaj.

Ochorelo asi stoosemdesiat ľudí. Nikto - ani lekári, ani sestry nevedeli, aká choroba nás zachvátila. Neviem to doteraz. Lekári a sestry vraj tiež nie.

Milá sestra, schudla som za ten sviatočný čas tri kilá a ako odtučňovaciu kúru môžem takýto pobyt vrelo odporučiť, len poplatok by mal byť predsa len nižší. Sucháre a čaj toľko nestoja. Aj keď dcéra nadhodila, že nás zasiahli dlhé prsty Usámu bin Ládina, never jej. Odtučňovačka ma stála menej ako Halinu Pawlowskú. Keďže však mám, drahá sestra, svoje roky a vážim ako vrabec, do kúpeľov na rehabilitačný pobyt radšej už nepôjdem.

Bozkáva ťa Dalma

by Michael Szatmary l Feb 22, 2003 2:07 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or