SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Šolet od starej mamy

Šolet od starej mamy

Šolet je jedlo známe od nepamäti a stretávame sa s ním najmä u aškenázskych Židov. Dokonca sa spomína  aj v Talmude pod menom chamim – teplý.

 

Iné zdroje uvádzajú pôvod z francúzskeho slova chaud – horúci, ale zaujímavý je aj názor, že šolent (jeden z názvov pre šolet) pochádza z jidiš, kde sa foneticky podobá na šul – koniec, čo by znamenalo, že sa konzumoval po skončení ranných sobotňajších bohoslužieb v synagóge.

 

Pripravoval sa pred šabatom a rôznymi spôsobmi (pod perinou, v peci u miestneho pekára atď.) sa uchovával teplý až do soboty obeda. V mnohých chudobných židovských rodinách bol šolet na stole kedysi veľmi často. Fazule bolo totiž vždy dosť. Hovorievalo sa mu aj jedlo chudobných, aj keď v súčasnosti sa už určite medzi lacné pokrmy nehodí.

 

Pred pár týždňami som na facebookovej stránke zisťoval od čitateľov, aký robia oni šolet doma. Prišlo niekoľko mailov a diskusia sa rozprúdila aj na sociálnej sieti. Keďže mám tú moc rozhodovať sám, vybral som recept čitateľky Gabriely Seleckej, ktorá poslala recept židovskej starej mamy z južnej zeme. Nech sa páči, tu je:

 

Ingrediencie:

cca 400g fazule (červená, biela alebo mix) resp. primiešať do pomeru i cícer

1 veľká cibuľa, pokrájaná nadrobno

4 polievkové lyžice kačacej, husej alebo kuracej masti (odporúča sa schmaltz, ale dá sa nahradiť olivovým olejom

600g údených hovädzích rebier

1-2 morčacie, kačacie alebo husie resp kuracie stehná.

 

Je možné upraviť podľa chute, ale musia tam byť min 2 rôzne druhy mäsa, pričom jedno z nich by malo byť údené. Často sa pridáva aj kuracia pečienka, vnútornosti alebo morková kosť na chuť.

 

6 čerstvých vajec, vcelku, nevarených, nutné dôkladne umyť

200g krúp, premytých (my sme ich doma nahradili ryžou)

soľ a čerstvé mleté čierne korenie

1 lyžicka prepasýrovaného cesnaku

2 lyžicky maďarskej papriky

Trochu šafránu, kurkumy, nového korenia, kmínu a škorice

 

Príprava:

Prepláchnuť fazuľu a nechať namočenú cez noc. Predhrejte rúru na 135˚C. Zatiaľ, čo sa predhrieva, orestujte cibuľku na 2 lyžiciach masti až zmäkne. Vezmite veľkú ohňovzdornú zapekaciu misu, alebo rímsky hrniec. Zmiešajte polovicu fazuľového mixu s cibuľkou a dajte na dno zapekacej misy, pridajte mäso a celé vajíčka (vrátane škrupiny) a krúpy, resp ryžu. Prikryte druhou polovicou fazuľového mixu. Nasypte korenie a zvyšné 2 lyžice masti alebo oleja. a pridajte 1-1,5l vody.

 

Prikryte zapekaciu misu vrchnákom, vložte do rúry a nechajte variť  6 až 7 hodín, až kým nie je fazuľa veľmi mäkká. (Skontrolujte po 4-5 hodinách, podľa potreby prilejte horúcu vodu). Keď je šolet hotový, vypnite rúru, ale nechajte ho tam, až kým nevychladne, teda približne 2-3 hodiny. Dochuťte korením podľa potreby.

 

Podávajte tak, že očistíte vajíčka a rozštvrtíte ich. (Niekto vajíčka nechá vcelku alebo len prekrojí.) Nakrájajte hovädzie rebrá a vykostite hydinu. (Niekto necháva stehná s kosťou, záleží na zvyku.)

 

Beteavon – Dobrú chuť

 Michael Szatmary l Jún 9, 2011 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo