SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Purim sa stráca v taštičkách Hamana

Purim sa stráca v taštičkách Hamana

Nastane čas, keď sme všetci natoľko zaneprázdnení ochutnávaním koláčikov, takzvaných Hamanových taštičiek, plnených arašidovým maslom s čokoládou, že zabúdame na zmysel tohto sviatku.

 

Hamanové taštičky plnené tvarohom s farebnými funfetami, Hamanové taštičky s náplňou z pekanových orechov, Hamanové taštičky plnené mletým mäsom. A tento zoznam by mohol pokračovať. Sotva sa mi darí dostať k dôležitým emailovým správam, kým sa moja schránka zapĺňa novými a inovatívnymi receptami na Hamanové taštičky. Ktoré z nich pripraviť tento rok? Ako sa vlastne vysporiadať s toľkými možnosťami? Oplatí sa vôbec do toho pustiť? Bude ich niekto vlastne jesť? A budú im chutiť?

 

Na jednej strane, tento obnovený záujem o purimové maškrty je príjemný. Dobrodužní kuchári a kuchárky po celom židovskom svete vytvárajú nové recepty a pokúšajú sa pridať trochu korenia (nie je tým myslená žiadna slovná hračka) to tejto purimovej dobrote, ktorá údajne predstavuje klobúk, ktorý údajne nosil Haman, zloduch príbehu Purimu.

 

Je stále dôležité udržiavať tradície živé a obnovenie záujmu o ne je inšpirujúce. Užívam si kuchárske výzvy pri všetkých židovských sviatkoch a pri každej príležitosti spojiť nové so starým. Ale príde moment, kedy dosť je skutočne dosť a my zamestnaní ochutnávaním Hamanovej taštičky s príchuťou “pop-tart”, alebo snáď tej s príchuťou “s’mores” alebo tej “zamatovo červenej” (od Toffufi), a tých s tvarohovým krémom, zabúdame aký je účel tohto sviatku. Možno práve pri pečení by sa mohol prebudiť náš záujem, veď o to práve ide.

 

 

Purím je sviatok, ktorý nám pripomína neustále sa pozerať pod povrch, do zákulisia aby sme rozpoznali a uvedomili si, že Všemohúci je majster bábkar, ktorý poťahuje všetkými nitkami. Je veľa stupňov k tomuto uvedomeniu: môžeme si myslieť, že všetko závisí od nás. Je to naša moc, naša voľba, náš mozog, naše snaženie, ktorými sa dejú veci. Je možné, že sa pozeráme iba na povrch a že si neuvedomujeme hlbší zmysel skrytý za každou udalosťou.

 

Je možné, že upadneme do filozofickej pasce, na ktorú sa odvoláva Hamanov predchodca Amalek, že všetko je náhoda; bez toho aby porozumeli, že nič také neexistuje, a že všetko je určované Všemohúcim. Alebo môžeme byť roztržití, príliš zaneprázdnení našimi koláčikmi a kostýmami a mišloach manos (purimovými košíčkami) na to, aby sme sa sústredili na pointu tohto dňa. Pozorne sme počúvali každé slovo Megily alebo sme boli príliš zaneprázdnení prípravou ďalšieho jedla?

 

Židovské sviatky nie sú žiadnou mágiou. Sú to príležitosti, ktoré si vyžadujú úsilie a sústredenie. A pretože Všemohúci chce, aby naše voľby mali zmysel, a pretože chce aby sme videli Jeho ruku vo svete našej vlastnej slobodnej vôle a nie cez nátlak, donucovanie, či dokonca do očí bijúcu jednoznačnosť, dáva aj príležitosť vybrať si nesprávne.

 

 

Môžeme si mylne myslieť, že všetko sme dosiahli my sami. Môžeme sa mýliť, keď si myslíme, že všetko je len povrchné pozlátko. Môžeme urobiť tú chybu, že si myslíme, že všetko je rozmar, pôsobenie šťastnej hviezdy či nedajbože, náhoda. Môžeme urobiť tú chybu, že sme príliš rozptýlení, aby sme si všimli. Môžeme urobiť chybu tým, že budeme natoľko zahĺbení do prípravy všetkých tých krásnych a kreatívnych, a snáď aj lahodných Hamanových taštičiek, že si nepovšimneme odkaz tohto dňa. To by bola skutočná škoda.

 

Takže v každom prípade, buďme tvoriví. Urobme vaječno-zavitkové Hamanové taštičky, tie s mexickou príchuťou aj tie balzamikovo-cibuľové, ale nezabudnime pritom na zmysel. Uistime sa nájsť si čas na to, aby sme poodhrnuli záves a jasne videli, že všetko (zdôrazňujem, že všetko!) prichádza ku nám od Všemohúceho. Dokonca aj tento recept na tieto praclíkové Hamanové taštičky plnené arašidovým maslom a čokoládou, o ktoré sa práve idem pokúsiť.

 

(s láskavým dovolením aish.com preložil Ondrej Pastirik)


by Emuna Braverman l Mar 23, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
17 Reponses to „Purim sa stráca v taštičkách Hamana“

relativita says:

Mar 25, 2016 10:18 AM

solomon, 'zlodej vola, chytte zlodeja...' Prave vy ste ten, ktory neustale utoci na zidov a ich napada. Vo svojej chorobnej nenavisti beriete radsej do uvahy to, ze ste sto rokov za opicami, len aby ste mohli opakovat vase uz davno vyvratene bludy. K tomu este si aj protirecite. V co vy verite je cisto vasa osobna vec, ziaden zid by sa vam do toho nestaral. Tak dajte vy konecne zidom pokoj a venujte sa radsej vasmu prehlasovanemu 'milosrdenstvu'!!!

Ervin Rybár says:

Mar 24, 2016 3:17 PM

Pripomíname si: Reflexia nad šoa

Pri pohľade na budúcnosť vzťahov medzi Židmi a kresťanmi apelujeme v prvom rade na našich katolíckych bratov a sestry, aby si znova uvedomili židovské korene svojej viery. Prosíme ich, aby nezabúdali, že Ježiš bol Dávidovým potomkom, že Panna Mária a apoštoli boli Židmi, že Cirkev čerpá silu z koreňov tej pravej olivy, do ktorej boli naštepené ratolesti planej olivy pohanov (porov. Rim 11, 17 – 24), že Židia sú naši milovaní bratia a v istom zmysle skutočne „naši starší bratia“.

Na sklonku tohto tisícročia chce Katolícka cirkev vyjadriť svoje hlboké poľutovanie nad zlyhaním svojich synov a dcér všetkých generácií. Je to akt obrátenia a pokánia (tešuva), že my členovia Cirkvi máme účasť tak na hriechoch, ako aj na zásluhách všetkých jej detí. S hlbokou úctou a s veľkým súcitom čelí Cirkev skúsenosti holokaustu, šoa, ktorým prešiel židovský národ počas druhej svetovej vojny. Nejde tu o číre slová, ale vskutku o záväznú povinnosť. „Skutočne by sme riskovali, že necháme zomrieť nové obete najkrutejšou smrťou, keby sme vášnivo netúžili po spravodlivosti a keby sme sa o ňu nezasadzovali, každý podľa svojich vlastných schopností, aby zlo nezískalo prevahu nad dobrom, ako sa to stalo v prípade miliónov synov a dcér židovského národa. Ľudstvo nesmie dopustiť, aby sa to znova opakovalo.“

Solomon says:

Mar 24, 2016 10:11 AM

Relativita, nebudem reagovat na tvoje utoky. Dnes je zeleny stvrtok, den ked zidia zradou sa zmocnili nasho Pana Jezisa Krista, mucili ho a nakoniec ho aj ukrizovali. Z tohto dovodu nebudem vobec reagovat, aby som si uctil pamiatku Pana...relativita, prajem pekny den..

relativita says:

Mar 23, 2016 10:50 PM

solomon, ste sto rokov za opicami, mate to tak trochu pokrutene, alebo inac, 'kazdy blbne svojim sposobom'... Kde chodite na tie vase bludy? Tou vasou nenavistou voci zidom mate uplne zahmlenu mysel. Snad su to bicyklisti co su na vine, ze co sa v Europe deje... Preco bicyklisti? A preco zidia?

Robert says:

Mar 23, 2016 8:47 PM

gewitter, ježiš nieje iba kresťanský, tak ho neobmedzuj svojim mozočkom pre dobro ľudstva :)
https://www.youtube.com/watch?v=u1xrNaTO1bI

Robert says:

Mar 23, 2016 7:44 PM

gewitter, my jeden známy spomínal, že videl ako niekto plával pomerne rýchle k brehu z mora, nezadalo sa mu to, že kto može takto plávať rýchle. Keď tá osoba priplávala k brehu, všimol si že je to pekná žena, a namiesto noh má plutvu ako nejaká veľká ryba. Zrazu sa zablyslo, na chvíľu nič nevidel, len po chvíle tú ženu ako kráča po nohách po popreží, po piesku smerom k ceste k autu - čierne ferrari, otvorila si dvere a odišla. Fakt sa to stalo. :)

Robert says:

Mar 23, 2016 7:29 PM

gewitter, ak by niekto dostal hermafroida z tej "krajiny pojmov" tak by zahubil ľudstvo raz a navždy, a nijaký ježiško a spol. by tomu nedokázal zabrániť. Nikto. ... proste človek nedokáže existovať pri takej energii. hermafroid nebol sám, bolo ich viacej, ale nedá sa to-on spočítať, on neje to, že možeš napočítať jeho počet. Vidíš, z jedného vznikli dva protipóly muž a žena.. ... my ľudia fungujeme tak, že potrebuješ dvoch aby bol aspoň jeden. ..... tieto energie nemožu byť pri sebe. .... tí ostatní hermafroidi sú v tých magických krajinách. .... tzv. Lemúria, Atlantída a pod... Akakor.

Robert says:

Mar 23, 2016 6:48 PM

gewitter, tí starí hebreji o tomto vedeli všetko, títo nevie nič. Vedeli k tomu pristupovať, jednoducho, presne, ale vidíš nakoniec aj to skončilo. Aby sa to raz vrátilo. ... títo nevedia ani magicky počítať, že jedna a jedna je tri.

Robert says:

Mar 23, 2016 6:39 PM

gewitter, mágia nieje napr. pes doberman, alebo nemecký ovčiak atd... ale mágia je ten prvý tvor s ktorého vznikol pes. ... vedci tvrdia že je to nejaký tomarctus, ale ani o n to nieje, lebo ak by si ho naozaj odhalil, tak by si sa zničil definitívne a dokonalo. V tomto je mágia nebezpečná. Alebo predchodca muža a ženy je hermafroid, ktorý tu kedysi existoval, dnes už nieje. Ale ak by si ho odhalil tam kde je v ríši pojmov, tak si uškodíš a može ťa to draho stáť. Ten hermafroid bol magický. Ale dokázal sa rozdeliť na muža a ženu. On nemal pohlavie muža a ženy dokopy, on nemal nijaké pohlavie. Skús na chvíľu uvažovať o pojme hermafroid, nebudeš mať po chvíľke dobrý pocit z toho. Lebo tá mágia ktorá je on ťa začne ničiť. To znamená že ona je silnejšia, lebo by ťa zničila. Skús sa zamyslieť nad tým pojmom. A dlhšie uvažovať, aký budeš mať pocit. Hermafrodit berie napr. lásku, berie všetko čo má muž alebo žena v sebe.

Robert says:

Mar 23, 2016 6:32 PM

Brusel robí s tými migrantami chybu, potom narastajú prirodzene nacionalistické tendencie v národoch. A ako to skončí? hm?

Page 1 of 2 1 2 »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or