SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Namočiť do kávy, chrúmať a snívať

Namočiť do kávy, chrúmať a snívať

Zabudnite na tú Sibír, čo je práve za oknami, zavrite oči a predstavte si  nádherné, veľké,  bielo-ružové kvety mandľovníka.

 

Tieto stromy rozkvitajú na jar medzi prvými  a pohľad na ich  rozkvitnutú krásu po dlhej šedivej zime neroztopí snáď len srdcia najväčších cynikov. Práve sa začínajúci  sviatok Tu Bišvat, teda nový rok stromov, je udalosťou, počas ktorej sú mandle na stole neodmysliteľnou pochúťkou. A súčasne dobrou  príležitosťou podeliť sa s vami o recept, ktorým môžete vzdať hold  tej sympatickej drevine - mandľovníku.

 

Sušienka, ktorú treba namočiť

Poznáte taký ten malý tvrdý taliansky mandľový suchárik v tvare polmesiaca, ktorý vám v niektorých kaviarňach servírujú automaticky s kávou?  Je to známa talianska sladkosť s názvom „biscotti“, ktorá sa práve  preto podáva s horúcim nápojom, lebo bez namočenia doň by bola prakticky neodhryznuteľná. Tvrdosť  a súčasne trvácnosť talianskej biscotty je spôsobená tým, že sa pečie, vlastne suší,  dvakrát.

 

Z toho pochádza aj jej názov (zo stredovekej latinčiny: bi – dvakrát, scotus – piecť). Ľudia často  netušia, že biskotka sa stáva konzumovateľnou po pár sekundovom namočení do kávy. Táto sušienka už veru  potrápila mnohých. Na rande či pracovnom stretnutí sa už  nejeden nešťastník cítil po nezdarenom pokuse odhryznúť z tej tvrdej potvorky trochu trápne.  Aj preto ju v kaviarni toľko ľudí (po zlej skúsenosti)  necháva ležať na tanieriku. Veľká škoda.

 

Svoju dvakrát pečenú tvrdú delikatesu k horúcemu čaju či káve má však aj židovská kuchyňa a oproti talianskej biskotke má jednu výhodu – je taká tenká, že ju odhryznete aj bez namočenia.  Hovorím o lahodnom mandľovom sucháriku, ktorý  sa v jidiš  nazýva „mandelbrot“ a ktorý od jeho talianskeho bratranca odlišuje hrúbka. Mandelbrot je tenší a preto milosrdnejší k vašim zubom.

 

Ideálny darček

Ak raz začnete robiť mandelbrot, už s tým zrejme len tak ľahko neprestanete. Nie len pre jeho ľahučkú prípravu, skvostnú chuť (po namočení aj bez) a neuveriteľnú trvácnosť. Len čo  začnete priateľom servírovať tento nenápadný, no chuťovo dokonalý suchár, budú sa k vám pod rôznymi zámienkami na kávu a čaj vracať pravidelne. Časom zistíte, že je to ideálny darček a obviazaný peknou stuhou ho budete dávať svojim známym ako drobnú pozornosť či darček - a vždy zabodujete.

 

Odkiaľ ten zvyk piecť dvakrát?

Ešte skôr, než prejdeme k receptu, si však vysvetlime ako  a prečo vlastne vznikli  sladké sucháre, pečené dvakrát. Je to vlastne veľmi logické – kedysi dávno, keď sa ľudia vydávali za prácou či novým životom pešo cez celý kontinent, bolo treba vyzbrojiť ich nejakou sladkosťou, ktorá by im dodávala aj dostatok energie a aj by bola mimoriadne trvácna. No a keďže trvácnosť dosiahnete najľahšie odstránením vody, dvojnásobné pečenie je ideálne. A tak vznikli dvakrát pečené sušienky. Nie je síce jasné, či bol skôr taliansky biscotti alebo židovský mandelbrot, faktom však je, že obe majú niekoľko stáročnú tradíciu a obe sú neoddeliteľnou súčasťou príslušných kuchýň.

 

No a konečne ten recept

Na mandelbrot budete potrebovať:

- 5  bielkov

- 150 gramov hladkej múky

- lyžičku prášku do pečiva

- 150 gramov cukru (ak máte radi menej sladké, dajte ako ja len 100 g)

- 120 gramov mandlí

- 50 gramov rozpusteného  masla

- štipka soli

- pol lyžičky škorice

- mandľová aróma

 

Postup:

Do misky vložte bielky, polovicu množstva cukru a šľahačom vyšľahajte na hustú bielu hmotu. Potom prisypte zvyšok cukru, múku s práškom do pečiva, soľ, rozpustené maslo a premiešajte.  Pridajte mandľovú arómu, škoricu a celé mandle.

 

Do vymastenej a hrubou múkou vysypanej formy „srnčí chrbát“ vylejte cesto a  pečte pri teplote 140 stupňov asi 30 minút. Keď zapichnete špajľu a tá ostane suchá, môžete suchár vybrať. Formu hneď aj prikryte alobalom a odložte na pokojné miesto.

 

Nechajte stáť presne 24 hodín. Táto doba odležania je veľmi dôležitá – počas nej v upečenom chlebíku celé mandle zvlhnú tak, že budete môcť uskutočniť ten najdôležitejší krok: krájanie.  Na druhý deň teda suchár vyklopte z formy a veľmi ostrým nožom (ideálne elektrickým) chlebík nakrájajte na asi 4 milimetre tenké plátky.

 

Poukladajte na suchý plech a dajte do trúby sušiť pri 135 stupňoch sušiť asi 25 minút. Po upečení dajte krásne, súmerné zlatisté plátky  do škatule, ktorú budete zatvárať –  dvakrát pečené sucháriky sú voči zvlhnutiu odolné, ale načo riskovať.

 

Ktovie, možno nám pri tom radostnom namáčaní, chrumkaní a snívaní o ružovej kráse mandľovníka, tohtoročná tuhá zima ubehne rýchlejšie.


by Lucia Kollárová l Feb 9, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or