SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Zoznam väzňov sa našiel v knižnici

Zoznam väzňov sa našiel v knižnici

Historici z Osvienčime sa pokúšajú zistiť, ako sa zoznam 15 židovských väzňov v koncentračnom tábore dostal do knihy v školskej knižnici.

 

Strana napísaná na písacom stroji, zašpinená, so spálenými okrajmi sa našla minulý mesiac vo vnútri poľskej knihy z roku 1923 o dejinách vojen, keď sa prepočítavali výtlačky v knižnici v Druhom lýceu v stredopoľskej Lodži, približne 200 kilometrov od bývalého koncentračného tábora Auschwitz.


"Nemáme ani potuchy, ako a kedy sa zoznam do knihy dostal," uviedla riaditeľka školy Jadwiga Ochocká. Hovorca múzea v Osvienčime (za nacizmu Auschwitz) Pawel Sawicki povedal, že historici nepochybujú o autenticite zoznamu, ale odošlú ho na testy, aby sa jeho pravosť potvrdila.Podľa slov Sawického je nález veľmi vzácny vzhľadom na skutočnosť, že keď sa nacisti v januári 1945 pripravovali na evakuáciu tábora v Auschwitzi, spálili väčšinu jeho archívu.

 

"Obhorené okraje stránky naznačujú, že sa tam nachádzala až do konca a bola určená na spálenie," vysvetlil Sawicki.
Zoznam s dátumom 21. máj 1941 obsahuje mená väzňov privezených v tento deň do Auschwitzu v Lodže, Poznane a Katovíc. Tie isté mená sa nachádzajú aj na dlhšom zozname 28 väzňov privezených v ten deň, pričom tento súpis je uložený v archíve múzea v Osvienčime.


Podľa historikov osem väzňov zo zoznamu zahynulo v Auschwitzi. Dvaja Poliaci - Czeslaw Fratczak a Boleslaw Kita - vojnu prežili, ale medzitým už zomreli. Osud piatich ľudí zo zoznamu, vrátane poľského Žida a Nemca, zostáva neznámy. Sú to Adalbert (Wojciech) Goldberg z mesta Poznaň - väzeň číslo 15621; Kurt Müller z Poznane, číslo 15620; Marian Kobiak z Poznane, číslo 15619; Jan Mironski z Lodže, číslo 15632; a Zygmunt Domagala z Lodže, číslo 15637.


by Michael Szatmary l Mar 27, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or