SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Zoznam väzňov sa našiel v knižnici

Zoznam väzňov sa našiel v knižnici

Historici z Osvienčime sa pokúšajú zistiť, ako sa zoznam 15 židovských väzňov v koncentračnom tábore dostal do knihy v školskej knižnici.

 

Strana napísaná na písacom stroji, zašpinená, so spálenými okrajmi sa našla minulý mesiac vo vnútri poľskej knihy z roku 1923 o dejinách vojen, keď sa prepočítavali výtlačky v knižnici v Druhom lýceu v stredopoľskej Lodži, približne 200 kilometrov od bývalého koncentračného tábora Auschwitz.


"Nemáme ani potuchy, ako a kedy sa zoznam do knihy dostal," uviedla riaditeľka školy Jadwiga Ochocká. Hovorca múzea v Osvienčime (za nacizmu Auschwitz) Pawel Sawicki povedal, že historici nepochybujú o autenticite zoznamu, ale odošlú ho na testy, aby sa jeho pravosť potvrdila.Podľa slov Sawického je nález veľmi vzácny vzhľadom na skutočnosť, že keď sa nacisti v januári 1945 pripravovali na evakuáciu tábora v Auschwitzi, spálili väčšinu jeho archívu.

 

"Obhorené okraje stránky naznačujú, že sa tam nachádzala až do konca a bola určená na spálenie," vysvetlil Sawicki.
Zoznam s dátumom 21. máj 1941 obsahuje mená väzňov privezených v tento deň do Auschwitzu v Lodže, Poznane a Katovíc. Tie isté mená sa nachádzajú aj na dlhšom zozname 28 väzňov privezených v ten deň, pričom tento súpis je uložený v archíve múzea v Osvienčime.


Podľa historikov osem väzňov zo zoznamu zahynulo v Auschwitzi. Dvaja Poliaci - Czeslaw Fratczak a Boleslaw Kita - vojnu prežili, ale medzitým už zomreli. Osud piatich ľudí zo zoznamu, vrátane poľského Žida a Nemca, zostáva neznámy. Sú to Adalbert (Wojciech) Goldberg z mesta Poznaň - väzeň číslo 15621; Kurt Müller z Poznane, číslo 15620; Marian Kobiak z Poznane, číslo 15619; Jan Mironski z Lodže, číslo 15632; a Zygmunt Domagala z Lodže, číslo 15637.


Michael Szatmary l Mar 27, 2015 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo