SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Zomrel veliteľ Edelweiss Nižňanský

Zomrel veliteľ Edelweiss Nižňanský

Bývalý veliteľ protipartizánskej jednotky Edelweiss zomrel. Na Slovensku bol odsúdený na smrť a neskôr na doživotie. Krajský súd v Banskej Bystrici zruší európsky zatýkací rozkaz na neho.

 

Sudca Krajského súdu v Banskej Bystrici zruší európsky zatýkací rozkaz na bývalého veliteľa slovenského oddielu jednotky Edelweiss Ladislava Nižňanského. Toho v roku 1962 odsúdili na Slovensku na trest smrti a neskôr na doživotie. Stane sa tak na základe informácie Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce SIRENE Nemecko, že Nižňanský koncom minulého roku zomrel.

 

Trestnej činnosti sa Nižňanský dopustil ako veliteľ slovenského oddielu špeciálnej nemeckej protipartizánskej jednotky Abwehrgruppe s krycím názvom Edelweiss koncom roku 1944 a začiatkom roku 1945 na strednom a západnom Slovensku. Nižňanského za trestné činy vojenskej zrady a vrážd v spolupáchateľstve odsúdil Krajský súd v Banskej Bystrici v roku 1962 v neprítomnosti na trest smrti. Uznal ho vinným z prepadov obcí a likvidácie obyvateľstva a partizánov v obciach Kľak a Ostrý Grúň, Prochoť, Lubina, Kšinná a prepadnutia anglo-americkej vojenskej misie na Veľkom Boku pri Polomke na Horehroní. Len v obciach Ostrý Grúň a Kľak v krvavú nedeľu 21. januára 1945 zahynulo pri útoku jednotky Edelweiss takmer 150 civilných osôb vrátane žien a detí.


Pretože na Slovensku od roku 1990 trest smrti neexistuje, senát Krajského súdu v Banskej Bystrici v roku 2006 zmenil trest na doživotný a zaradil Nižňanského do tretej nápravnovýchovnej skupiny. V novembri 2011 banskobystrický krajský súd vydal na Nižňanského európsky zatýkací rozkaz. Úrad medzinárodnej policajnej spolupráce SIRENE Slovensko 15. marca 2012 informoval Krajský súd v Banskej Bystrici, že nemecký občan Ladislav Nižňanský narodený 24. októbra 1917 zomrel 23. decembra 2011. Na základe toho banskobystrický sudca zruší vydaný zatykač.


Počas procesu v Mníchove Nižňanského spod obžaloby z rovnakých skutkov súd oslobodil. Jeho obhajca vyhlásil, že i prvý súd v Bratislave v roku 1947 Nižňanského oslobodil. Až v druhom procese v rokoch 1961 až 1962 ho Krajský súd v Banskej Bystrici odsúdil. Podľa Nižňanského sa to stalo na základe falošných svedectiev ľudí, ktorých k tomu donútila vtedajšia moc.


by Michael Szatmary l Mar 16, 2012 12:00 AM l Print l
Click here to print.
1 Reponses to „Zomrel veliteľ Edelweiss Nižňanský“

Hoffmannová says:

Mar 19, 2012 10:48 PM

Už bych se radši na jeho tvář znovu nedívala. Brrrr.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or