SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Zomrel jeden z posledných povstalcov

Zomrel jeden z posledných povstalcov

Vo veku 93 rokov zomrel jeden z posledných žijúcich účastníkov povstania vo varšavskom gete z roku 1943.

 

Boruch Spiegel zomrel 9. mája v kanadskom Montreale, kde posledné štyri roky žil v domove pre seniorov. Spiegel bol jedným zo 750 ozbrojených obyvateľov geta, ktorí 19. apríla 1943 začali povstanie proti nepripraveným nemeckým strážam. Židovskí povstalci boli málo početní a málo vyzbrojení a od začiatku nemali žiadnu šancu na víťazstvo, ale proti nemeckým jednotkám vydržali bojovať viac ako mesiac - dlhšie, ako niektoré z krajín obsadených nemeckými jednotkami. Ich boj sa tak stal symbolom odporu proti presile a odhodlania brániť ľudskú dôstojnosť aj v tých najhorších možných podmienkach.


Niekoľko desiatok povstalcov prežilo aj brutálne potlačenie vzbury a podarilo sa im z geta ujsť kanálmi na tzv. árijskú stranu poľskej metropoly. Medzi nimi bol aj Spiegel a jeho budúca manželka Chajka Bełchatowská, ktorí sa potom pridali k poľským partizánom a v roku 1944 sa zúčastnili Varšavského povstania proti nemeckým okupačným silám.Agentúra AP uvádza, že nie je jasné, koľko účastníkov povstania vo varšavskom gete ešte žije. Pri príležitosti 70. výročia jeho vypuknutia poľské oficiálne zdroje pripustili, že nažive sú asi už len štyria. Jediným z nich, kto sa v apríli zúčastnil na spomienkových podujatiach vo Varšave, bol Simcha Rotem, ktorý predniesol prejav a prevzal najvyššie poľské štátne vyznamenanie.


Izraelská historička a odborníčka na holokaust Havi Dreifussová však varuje pred snahami zisťovať počet preživších bojovníkov z varšavského geta, pretože je ťažké odlíšiť tých, ktorí bojovali proti nacistom so zbraňou v ruke, od tých obyvateľov geta, ktorí kládli odpor iným spôsobom: skrývali sa či odmietali poslúchnuť príkazy, alebo nastúpiť do transportov na nútené práce alebo do koncentračných táborov. Dreifussová uviedla, že rokmi vzrastá uznanie pre ich odpor a nezlomnosť počas povstania v gete.


by Emil Vojtánek l May 23, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or