SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Žilina spomínala na obete holokaustu

Žilina spomínala na obete holokaustu

Smútočnou tryznou za 6 miliónov umučených Židov si v nedeľu na židovskom cintoríne v Žiline pri pamätníku „Cesta bez návratu“ uctili obete holokaustu.

 

Tryzna sa podľa predsedu Židovskej náboženskej obce v Žiline Pavla Frankla koná na židovskom cintoríne od skončenia 2. svetovej vojny a pietny akt na mieste zberného tábora od roku 2004. "Sú tu ešte ľudia, ktorí prežili holokaust. Ale treba si uvedomiť, že od skončenia vojny je 70 rokov. V koncentráku starých ľudí a malé deti hneď vraždili a prežili iba tí, ktorí boli schopní práce. Vtedy mali od 16 do 30 rokov. To znamená, všetci tí ľudia dnes majú nad 90 rokov," povedal Frankl.


Riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan pripomenul, že v tomto roku zomrel žilinský rodák Arieh Klein z Izraela, spoluautor pamätníka "Cesta bez návratu" a pravidelný účastník tryzny i pietneho aktu. "Ale títo ľudia vychovali v tomto duchu svoje deti, vnúčence. Takže, sú tu napríklad štyri deti Arieha Kleina. Sú tu ďalší noví ľudia. Je tu už generácia, ktorá síce neprežila holokaust, ale vníma význam odkazu holokaustu. Aj vďaka rodičom, starým rodičom, aj vďaka tomu, čo sa neustále deje vo svete," uviedol Mešťan.


Obete holokaustu podľa neho pripomínajú pamätné tabule na rôznych miestach Slovenska a celoslovenský pamätník na Rybnom námestí v Bratislave. "Tu si každoročne 9. septembra pripomíname pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia v Slovenskej republike. A 26. januára na budúci rok sa otvorí stála expozícia venovaná holokaustu v Seredi. To je na pôde pôvodného pracovného a neskôr koncentračného tábora. Zo Serede odchádzali transporty do koncentračných táborov. Bude to aj výučbové centrum o holokauste, aj spomienka na slovenských Židov, ktorí zahynuli v holokauste," dodal Mešťan.


"Je našou povinnosťou si to každý rok pripomínať. Aj preto, aby sme to učili naše deti a nastupujúce generácie. A keďže aj Žilina bola miestom, kde zberali ľudí, ktorí potom vlakmi odchádzali do koncentračných táborov, je dôležité práve v Žiline si tieto momenty pripomínať," zdôraznil primátor Žiliny Igor Choma.


Pamätník „Cesta bez návratu“ na Závodskej ceste v Žiline sa nachádza na mieste, kde bol od marca do októbra 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských spoluobčanov z celého Slovenska do nemeckých nacistických koncentračných táborov.


by Emil Vojtánek l Jun 29, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
4 Reponses to „Žilina spomínala na obete holokaustu“

Robert says:

Jul 6, 2015 11:28 AM

vieš čo je Trubiroch zarážajúce, napr. to, že muži sa modlia a mladé ženy idú za nich bojovať

Trubiroch says:

Jul 5, 2015 8:54 PM

Otázky ktorú dali židia svetu sú vytesaná do kamených tabúľ.

Robert says:

Jul 3, 2015 1:19 AM

Otázka ktorú dali Židia svetu znie; či je možné zabudúť? Je to večná otázka Židov , otázka správne formulovaná z nekonečna.

Robert says:

Jun 29, 2015 1:57 AM

odkaz holokaustu by nemal byť o tom, aby celý svet plakal a pripomínal si bolesť, ale o tom aby židia pochopili že niekto bol na nich naštvaní . A keď toto židia pochopia, tak až potom im "Hospodin" dá naspať archu zmluvy s celým pokladom. skor nie

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or