SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Židovské obete slúžili na experimenty

Židovské obete slúžili na experimenty

V Štrasburgu sa našli vzorky odobraté zo živých tiel obetí holokaustu. Nacistickým lekárom slúžili na na experimenty.

 

Vzorky objavili nedávno v miestnom patologickom výskumnom ústave. K objaveniu orgánov ľudských tiel došlo na základe listu niekdajšieho riaditeľa ústavu, v ktorom písal o pokusoch vedených nacistickým anatómom Augustom Hirtom. List obsahoval podrobnosti ohľadom miesta, kde sú uložené vzorky tkanív odobratých Židom zavraždeným neskôr v plynových komorách.


Skúmavky našiel vedec a historik Raphael Toledano ešte 9. júla. Medzičasom sa mu podarilo identifikovať niekoľko vzoriek, medzi nimi aj kúsky kože jednej z obetí či obsah čreva a žalúdka ďalšej obete koncentračného tábora Natzweiler-Struthof, ktorý sa počas druhej svetovej vojny nachádzal v Alsasku. Francúzske médiá informovali, že nález bol súčasťou projektu "zbierky židovských kostier", ktorú si chcel vytvoriť August Hirt.


Veľkú väčšinu telesných pozostatkov obetí nacistických lekárskych experimentov našli spojenci po oslobodení Štrasburgu v roku 1944 a ihneď ich pochovali na židovskom cintoríne v meste. Nedávno nájdené vzorky budú súčasťou dokazovania zločinov spáchaných nacistami v Struthofe na žiadosť Augusta Hirta, informovala dnes štrasburská radnica.


Vedenie mesta súčasne vyjadrilo nádej, že nájdené časti telesných pozostatkov budú odovzdané židovskej komunite na prípadné pochovanie v meste, ktoré sa nachádza v pohraničí s Nemeckom. Pocit, že našich predkov mal niekto na pokusy ešte dnes v skúmavkách je strašný....


by Emil Vojtánek l Jul 22, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or