SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Youtube o tých, čo prežili holokaust

Youtube o tých, čo prežili holokaust

Väčšina preživších je vo veku 80 až 90 rokov a teda je len otázkou času, kedy si už nebudeme môcť vypočuť  príbehy priamo z ich úst.

 

Ich hlasy sa snažili umlčať pred sedemdesiatimi rokmi, keď bojovali o svoj život, a teraz prichádza nový projekt, ktorý im chce dať do rúk mikrofón a urobiť zo všetkých ľudí sveta ich poslucháčov. Pripravovaný portál Survivorstories.org bude obsahovať príbehy stoviek ľudí, ktorí prežili holokaust.

 

Ich osudy zaznamenajú profesionálni dokumentaristi. Užívatelia si budú môcť nahrať vlastný záznam alebo poskytnúť odkaz na video zo svojej osobnej stránky. Tento projekt nie je ani tak unikátny pre svoj obsah (o holokauste je veľké množstvo materálu), ako pre jeho prezentáciu. Tvorcovia stránky majú v pláne urobiť z portálu živý pamäteník tej doby, ale aj hlboký zážitok pre všetkých návštevníkov stránky.

 

„V New Yorku žije dnes asi 4500 ľudí, ktorí prežili holokaust,“ objasňuje Sheva Tauby, jedna z riaditeliek organizácie Ivolunteer, ktorá zabezpečuje návštevy pozostalých z holokaustu, a súčasne dizajnérka pripravovaného portálu. „Väčšina pozostalých je už vo veku 80 až 90 rokov a teda je len otázkou času, kedy si už nebudeme môcť vypočuť ich príbehy priamo od nich. Moderné technológie umožnia pozostalým podeliť sa o svoje príbehy, ktoré sa majú šancu stať zdrojom veľkej inšpirácie pre publikum z celého sveta.“

 

Rozhovory pre stránku sa budú týkať vojnových rokov, ale portál si kladie za cieľ poukázať na širšie súvislosti. Pozostalí budú môcť porozprávať o svojom živote, komunite a rodine z obdobia pred rokom 1939 a o budovaní nového života po roku 1945.

 

Tvorcovia chcú stránku obohatiť o odkazovanie a vyhľadávanie, aby si návštevník napríklad mohol prezrieť príbehy všetkých, ktorí prežili holokaust a pochádzali z Maďarska alebo ženy, ktoré prežili vojnové roky v Ravensbrucku.

„Keď ľudia počúvajú o holokauste, tak si pomyslia, že to muselo byť hrozné, ale v zásade s tým nič nemôžu urobiť,“ hovorí Tauby a dodáva: „Teraz sa s tým už dá niečo urobiť. Môžu sa stať súčasťou tohto projektu a dať pozostalým ich hlas.“

 

podľa algemeiner.com


by Peter Godovic l Jun 8, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or