SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Výstava o procese s Eichmannom

Výstava o procese s Eichmannom

Pri príležitosti 50. výročia začiatku súdneho procesu s nacistickým zločincom Adolfom Eichmannom otvorili v Jad Vašem unikátnu výstavu.

 

Eichmann, známy ako "architekt holokaustu", ušiel po vojne z Nemecka do Argentíny. Tam ho zajali členovia Mosadu a previezli do Izraela, kde sa po niekoľkých mesiacoch začal súd 11. apríla 1961. Rozsudok smrti vyniesli v decembri.
Na súde svedčilo viac ako 100 Židov, ktorí prežili mimoriadne mučenie a núdzu. Ich strhujúce svedectvá pritiahli pozornosť svetovej verejnosti a pripomenuli horor nacistického "konečného riešenia", ktorého cieľom bolo zbaviť Európu židovského obyvateľstva.


Pojednávanie bolo tiež zlomovým momentom pre mladý izraelský štát, kde boli tí, čo prežili holokaust, často vnímaní ako slabé obete. Súd vyniesol na povrch príbehy židovskej statočnosti a odporu, ktoré drvili mýtus o Židoch, poddajne kráčajúcich na smrť. "Vyznačilo to zlomový bod, keď štát Izrael a židovský ľud začal vymeriavať spravodlivosť svojim prenasledovateľom a povedal: Dosť! Nikdy viac!" uviedol izraelský premiér Benjamin Netanjahu.


Na výstave v Jad Vašem sú niektoré predmety, ktoré verejnosť nikdy predtým nevidela - Eichmannove okuliare, jeho červená peňaženka, či strany z denníka, ktorý mal vo väzení. Je tu jeho doklad totožnosti z Argentíny s menom Ricardo Klement, odtlačky prstov, odobrané po zatknutí. Fotografie ukazujú aj chvíle väčšej bezbrannosti Eichmanna - so zaviazanými očami po zadržaní, prehliadku po príchode do Izraela, väzňa čítajúceho si v cele vo svetri a v papučiach.Eichmann sedel na súde v nepriestrelnej sklenenej kabíne a nevzrušene počúval svedectvá ľudí, ktorí prežili pokusy zabiť ich.


Hoci väzeň tvrdil, že iba počúval rozkazy, usvedčili ho z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Nasledujúci rok Eichmanna obesili, bol to jediný prípad, kedy v Izraeli vykonali trest smrti. Výstava v Jad Vašem nesie názov "So mnou je tu šesť miliónov žalujúcich". Ide o slová, ktoré vyriekol Eichmannov žalobca Gideon Hausner.


V rozhovore s nacistami sympatizujúcim argentínskym novinárom a priateľom v Argentíne Eichmann povedal, že nebol "obyčajným prijímateľom rozkazov". Zverejnil to pred dvoma týždňami nemecký časopis Der Spiegel, na základe materiálu z nemeckého federálneho archívu. Na zázname počuť Eichmanna, ako vyjadril pocit frustrácie z toho, že nebolo zabitých viac Židov. "Neurobili sme svoju prácu poriadne," povedal Eichmann a dodal, že sa mohlo urobiť viac.


Akademický poradca výstavy v jeruzalemskom múzeu Gideon Greif povedal, že výstava odhaľuje pravú tvár Eichmanna, ktorý nebol "sivým byrokratom", ale "veľmi aktívnym vrahom", posadnutým dostať do plynových komôr v Osvienčime aj posledného Žida.

 

Pri príležitosti 50. výročia súdu múzeum Jad Vašem v spolupráci s Google spustilo stránku na YouTube, kde je video celého súdu - vyše 400 hodín originálnych záznamov. Pozrieť si ich môžete TU

 

Na troch miestach sveta včera naplánovali spomienky na obete holokaustu - prvú v Jeruzaleme, kde sa konal súd. Druhú spomienku pripravili vo vile na brehu jazera Wansee v Berlíne, kde bola konferencia o "konečnom riešení" a tretiu v New Yorku v USA. Žije tam najväčšia židovská komunita na svete mimo Izraela.


by Emil Vojtánek l Apr 12, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or