SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Vojnu prežilo len 5 tisíc židovských detí

Vojnu prežilo len 5 tisíc židovských detí

Vyše 1,5 milióna židovských detí zavraždili nacisti počas vojny. V Poľsku prežilo približne 5000 malých detí, pretože sa ich ujali poľské rodiny.

 

Tie ich skrývali alebo predstavovali ako svoje vlastné - napriek hrozbe smrti, ak sa na to príde. Osudy 15 takýchto detí sú témou výstavy v Múzeu dejín poľských Židov vo Varšave, ktorá má názov "Moji židovskí rodičia, moji poľskí rodičia". Tieto deti nielenže prežili, ale dostali šancu založiť si vlastné rodiny a teraz majú vyše 100 detí a vnúčat. Predsedníčka Zväzu detí holokaustu v Poľsku Joanna Sobolewska-Pyzová uviedla, že mala ťažkú úlohu presvedčiť tých, čo prežili holokuast, aby na výstave odhalili svoje mimoriadne bolestné príbehy.


"Je to stále veľmi citlivá záležitosť," povedala 75-ročná žena. Nakoniec súhlasilo so zverejnením svojho osudu 15 členov zväzu. Poskytli aj fotografie svojich adoptívnych rodičov a - kde to bolo možné - i biologických rodičov. Sobolewska-Pyzová dostala fotografie z Izraela, Francúzska, Kanady a ďalších kútov sveta. Niektorí z týchto 15 ľudí, narodených v rokoch 1939 až 1942, stále nevedia, kto boli ich rodičia. Ostatní už dlho poznajú mená svojich židovských rodičov.


Tieto deti dali ich rodičia do starostlivosti priateľov, susedov alebo bývalých opatrovateliek. Hoci sú ich vlastné spomienky na skoré detstvo hmlisté, ich poľskí adoptívni rodičia im pomohli vybudovať most do minulosti, k ich biologickým židovským rodinám. Mnohí adoptívni rodiča zatajovali skutočnosť, že deti sú adoptované, a prezradili to až na smrteľnej posteli. Samotná Sobolewska-Pyzová, ktorá sa narodila vo Varšave len pár týždňov pred tým, ako Nemecko v roku 1939 napadlo Poľsko, si na svoj predchádzajúci život vôbec nepamätá.


Vie o tom, že bola v ghete s rodičmi, ktorých poslali vlakom do koncentračného tábora Treblinka severovýchodne od poľskej metropoly, kde zavraždili vyše 300.000 Židov len zo samotnej Varšavy. V apríli 1943 ju poľský policajt prepašoval z ghetta von a dal ju matkinej bývalej učiteľke. Tá si ju síce nemohla nechať, keďže už mala pri sebe jedno dieťa, našla jej však iných rodičov - Anastazju a Walerjana Sobolewských.

 

Sobolewska-Pyzová sa až po dovŕšení 18 rokov dozvedela, že je Židovka zachránená z ghetta. "Bol to obrovský šok. Akoby sa zo sekundy na sekundu skončila celá moja existencia. Všetko, čo som o sebe vedela, zrazu nebola pravda," uviedla. Jej poľskí rodičia poznali mená jej biologických rodičov, Haliny a Tadeusza Grynszpanovcov. Prehľadala navyše aj archívy v Izraeli. V Británii a Izraeli našla príbuzných, ktorí holokaust prežili. "Narodila som sa pod šťastnou hviezdou. Zažila som v živote oveľa viac dobra než zla," dodala Sobolewska-Pyzová.


by Emil Vojtánek l May 18, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or