SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Varšava otvorila múzeum poľských Židov

Varšava otvorila múzeum poľských Židov

Prezidenti Poľska a Izraelu, otvorili stálu expozíciu Múzea dejín poľských Židov, ktoré stojí symbolicky v srdci niekdajšieho geta poľskej metropoly.

 

Zariadenie by malo prispieť k dialógu medzi Poliakmi, Izraelčanmi a Židmi z celého sveta. Najvyšší predstaviteľ štátu Izrael Ruven Rivlin, ktorý zavítal do Poľska na  prvú zahraničnú návštevu po nástupe do funkcie, zdôraznil, že nejde o múzeum holokaustu, ale múzeum života.


Poľský hostiteľ, prezident Bronislaw Komorowski pripomenul, že poľskú históriu nemožno pochopiť bez dejín poľských židov rovnako, ako dejinám židov nemožno porozumieť bez poľskej histórie. Súčasne pripomenul, že v niekdajšom poľsko-litovskom kráľovstve žila najväčšia židovská diaspóra na svete a že poľskí Židia zohrali významnú úlohu aj pri založení štátu Izrael, veď polovica poslancov vôbec prvého izraelského parlamentu - Knesetu - hovorila po poľsky.

 Obe hlavy štátu popri akcente na úzke prepojenie histórie poľskej a židovskej komunity a kultúry hovorili aj o antisemitizme či pogromoch, ktorých nezostali ušetrení ani poľskí Židia. Izraelský prezident Ruven Rivlin v tejto súvislosti konštatoval, že podľa jeho názoru je poľská spoločnosť každým dňom odvážnejšia pri konfrontácii so samou sebou. Osobitne vyzdvihol množstvo Poliakov, ktorí ukryli v období holokaustu židovských známych či susedov a zachránili im životy.


Jeden z iniciátorov idey múzea niekdajší väzeň z vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau a člen židovskej komunity v Poľsku Marian Turski poukázal na veľké a strašné prázdno, ktoré zanechalo vyvraždenie troch miliónov poľských židov počas druhej svetovej vojny. Súčasne však citujúc z židovskej partizánskej piesne pripomenul: "Sme tu" a vyjadril presvedčenie, že od mnohých skvelých ľudí si v súčasnosti vypočuje odpoveď: "Sme s vami".


by Emil Vojtánek l Oct 29, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or