SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

V seredskom múzeu si uctili obete šoa

V seredskom múzeu si uctili obete šoa

Desiatky ľudí spolu sa v utorok zišli v Múzeu holokaustu v Seredi pri pietnej spomienke na všetky obete holokaustu. Spomínalo sa aj na obete z Bruselu.

 

Pietna spomienka sa konala pri príležitosti prvého transportu do koncentračného tábora v Osvienčime, ktorý bol vypravený 25. marca z Popradu. V priebehu niekoľkých mesiacov bolo potom do rôznych táborov vypravených celkovo 57 transportov, ktoré za hranice vyviezli takmer 58.000 slovenských občanov židovského pôvodu.

 

„Zišli sme sa, aby sme si s úctou spomenuli na tých, ktorí sa nevrátili, a zároveň s nádejou, že bolestná minulosť týchto obetí zabráni, aby sa niečo podobné v budúcnosti zopakovalo. Zvlášť dnes je to aktuálne. Polarizácia názorov nahráva vyznávačom definitívnych riešení. Akoby historická skúsenosť nebola dostatočne varujúca. Je iba na nás, na ostatných ľuďoch, ktorí si vážia život a považujú ho za najvyššiu hodnotu, aby sme nedovolili voľný priechod nenávisti a často ľahostajnosti voči osudu druhých. Verím, že ľudstvo nikdy viac nedovolí, aby sa tieto hrôzy opakovali,“ uviedol primátor Serede Martin Tomčányi.


Vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok pripomenul, že za tragédiou židovských obetí nestáli iba tí, ktorí ich mučili v koncentračných táboroch. „V roku 1942 to boli ľudia spomedzi nás, ktorí sa spolupodieľali na týchto ukrutnostiach. Ešte aj v súčasnosti máme na Slovensku pseudohistorikov, ktorí tvrdia, že my nemáme nič s holokaustom, lebo na Slovensku neboli plynové komory. Áno, na Slovensku neboli plynové komory, ale nikto, žiadna obeť holokaustu sa sama nepostavila pred plynovú komoru a sama tam nevkráčala. Na to bolo treba nie desiatky, nie tisíce, ale oveľa viac ľudí, ktorí robili štatistiky, súpisy, ktorí Židov sústredili a potom deportovali. Títo všetci nesú zodpovednosť za ich smrť,“ skonštatoval.

 

Zároveň pripomenul, že rovnako ako obete si musíme pripomínať aj ľudí, ktorí nestratili svoju ľudskosť a svojim židovským spoluobčanom pomáhali. „Na budúci týždeň sa v múzeu začne s výstavbou expozície venovanej všetkým obetiam holokaustu zo Slovenska a všetkým ľuďom, ktorí v tom období Židom pomáhali. Ja si prajem, aby sme v budúcnosti žiadne takéto pomníky už stavať nemuseli. K tomu stačí málo, stačí si len ctiť ľudí,“ povedal Korčok.


Emil Vojtánek l Mar 23, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo