SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V seredskom múzeu si uctili obete šoa

V seredskom múzeu si uctili obete šoa

Desiatky ľudí spolu sa v utorok zišli v Múzeu holokaustu v Seredi pri pietnej spomienke na všetky obete holokaustu. Spomínalo sa aj na obete z Bruselu.

 

Pietna spomienka sa konala pri príležitosti prvého transportu do koncentračného tábora v Osvienčime, ktorý bol vypravený 25. marca z Popradu. V priebehu niekoľkých mesiacov bolo potom do rôznych táborov vypravených celkovo 57 transportov, ktoré za hranice vyviezli takmer 58.000 slovenských občanov židovského pôvodu.

 

„Zišli sme sa, aby sme si s úctou spomenuli na tých, ktorí sa nevrátili, a zároveň s nádejou, že bolestná minulosť týchto obetí zabráni, aby sa niečo podobné v budúcnosti zopakovalo. Zvlášť dnes je to aktuálne. Polarizácia názorov nahráva vyznávačom definitívnych riešení. Akoby historická skúsenosť nebola dostatočne varujúca. Je iba na nás, na ostatných ľuďoch, ktorí si vážia život a považujú ho za najvyššiu hodnotu, aby sme nedovolili voľný priechod nenávisti a často ľahostajnosti voči osudu druhých. Verím, že ľudstvo nikdy viac nedovolí, aby sa tieto hrôzy opakovali,“ uviedol primátor Serede Martin Tomčányi.


Vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok pripomenul, že za tragédiou židovských obetí nestáli iba tí, ktorí ich mučili v koncentračných táboroch. „V roku 1942 to boli ľudia spomedzi nás, ktorí sa spolupodieľali na týchto ukrutnostiach. Ešte aj v súčasnosti máme na Slovensku pseudohistorikov, ktorí tvrdia, že my nemáme nič s holokaustom, lebo na Slovensku neboli plynové komory. Áno, na Slovensku neboli plynové komory, ale nikto, žiadna obeť holokaustu sa sama nepostavila pred plynovú komoru a sama tam nevkráčala. Na to bolo treba nie desiatky, nie tisíce, ale oveľa viac ľudí, ktorí robili štatistiky, súpisy, ktorí Židov sústredili a potom deportovali. Títo všetci nesú zodpovednosť za ich smrť,“ skonštatoval.

 

Zároveň pripomenul, že rovnako ako obete si musíme pripomínať aj ľudí, ktorí nestratili svoju ľudskosť a svojim židovským spoluobčanom pomáhali. „Na budúci týždeň sa v múzeu začne s výstavbou expozície venovanej všetkým obetiam holokaustu zo Slovenska a všetkým ľuďom, ktorí v tom období Židom pomáhali. Ja si prajem, aby sme v budúcnosti žiadne takéto pomníky už stavať nemuseli. K tomu stačí málo, stačí si len ctiť ľudí,“ povedal Korčok.


by Emil Vojtánek l Mar 23, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or