SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

V piatok sa spomína na obete holokaustu

V piatok sa spomína na obete holokaustu

Deti a holokaust je téma, ktorú Organizácia Spojených národov vybrala pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, pripadajúceho na 27. januára.

 

Počas holokaustu zahynulo 1,5 milióna židovských detí. Len niektorým sa podarilo uniknúť a prežiť v tajnosti v rodinách, ktoré sa ich ujali a skrývali ich. Témou tohtoročného Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu chce OSN zdôrazniť dosah kolektívneho násilia na deťoch.


OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v spojitosti s tohtoročným  Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu pripravila na 31. januára vo svojom parížskom sídle medzinárodné kolokvium zamerané na dosah vyučovania o šoa v globalizovanom svete. Jeden z najväčších a smutne známych koncentračných táborov Osvienčim-Brezinka oslobodili pred 67 rokmi - 27. januára 1945.


Valné zhromaždenie OSN v januári 2005 na 28. mimoriadnom zasadnutí zorganizovalo spomienkové podujatie pri príležitosti 60. výročia oslobodenia komplexu koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka v roku 1945. Potom, v rezolúcii A/RES 60/7, nazvanej Spomienka na holokaust, schválenej 1. novembra 2005, VZ OSN stanovilo, že 27. január bude Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu a bude sa pripomínať každý rok.

 

Vtedajší generálny tajomník OSN Kofi Annan po schválení rezolúcie označil holokaust za "jednoznačné zlo". Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu bude dôležitým pripomenutím si poučenia z holokaustu - bolo to výnimočné zlo, ktoré sa už v budúcnosti nesmie opakovať a neslobodno naň zabudnúť, podčiarkol Kofi Annan. Neskôr, 26. januára 2007, VZ OSN schválilo rezolúciu, v ktorej odsúdilo popieranie holokaustu. Stalo sa tak niekoľko týždňov po Iránom organizovanej konferencii, na ktorej účastníci spochybňovali masové vyvražďovanie Židov počas druhej svetovej vojny.


V rezolúcii prijatej VZ OSN konsenzom sa odsúdilo "bez výhrad akékoľvek popieranie holokaustu" a OSN "vyzvala všetky členské štáty, aby odmietli akékoľvek popieranie holokaustu ako historickej udalosti" alebo akékoľvek aktivity s týmto cieľom. Komisár EÚ pre spravodlivosť a vnútro Franco Frattini 26. januára 2007 vyzval členské krajiny, aby "konečne prijali" nové prísne predpisy, ktoré by na úrovni celej únie kriminalizovali podnecovanie nenávisti a činov rasovo motivovaného násilia vrátane popierania holokaustu.


Oddiel Červenej armády 27. januára 1945 obsadil nemecký vyhladzovací tábor Osvienčim-Brezinka, v ktorom nacisti zavraždili pravdepodobne štyri milióny ľudí. Väčšinu obetí tvorili ľudia židovského pôvodu. Nemecké vojská, ktoré okupovali Poľsko, založili Osvienčim v roku 1940 ako pracovný tábor pre poľských väzňov. Postupne ho rozširovali na rozľahlý pracovný a vyhladzovací koncentračný tábor pre židov, ktorých doň privážali z celej Európy. V tábore použili 3. septembra 1941 po prvý raz cyklón B a v plynovej komore ním zabili 600 sovietskych vojnových zajatcov a 250 ďalších väzňov.


Koncom marca 1942 prišli do Osvienčimu prvé transporty Židov zo Slovenska a z Holandska. Ohromení a šokovaní vojaci Červenej armády vstúpili 27. januára 1945 do vyhladzovacieho tábora a oslobodili zvyšných 7600 zúbožených väzňov. Počet ľudí zabitých v Osvienčime-Brezinke nie je možné presne určiť: podľa odhadov historikov ide o 1,2-1,6 milióna osôb. Iné štatistiky hovoria o troch až štyroch miliónoch obetí.

 

Na tých, ktorí zahynuli v šoa sa zapaľujú v predvečer spomienky sviečky.  Je to aj za všetkých, ktorí v rokoch šoa trpeli a umierali v koncentračných táboroch, getách či kdekoľvek inde. Zachor - Pamätajme!


Emil Vojtánek l Jan 26, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo