SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V Humennom osadia stolpersteine

V Humennom osadia stolpersteine

Humenné osadí pamätné kamene tzv. stolpersteine trom obetiam holokaustu. Na mieste, kde sa nakrúcal Obchod na korze zase pribudne tabuľa.

 

 

Betónové kocky, na ktorých bude nápis z mosadzného alebo medeného plechu s menom, dátumom narodenia, rokom deportácie a smrti, umiestnia pred budovou Mestského úradu (MsÚ) v Humennom pri pamätnej tabuli obetiam holokaustu, kde v minulosti stála synagóga.

 

Osadené budú na náklady žiadateľa. Tým je príbuzný obetí, ktoré boli počas druhej svetovej vojny deportované a zahynuli v koncentračnom tábore. V prípade, ak by bolo takýchto žiadateľov viac, o umiestnení objektov budú rozhodovať, ako na zastupiteľstve uviedla vedúca Odboru kultúry, športu a mládeže MsÚ Nataša Mocáková, poslanci.


Návrh inštalovať pamätnú tabuľu do dlažby chodníka na Námestí slobody pred budovou pošty, kde kedysi stál obchod vdovy Lautmannovej, známy z Oscarom oceneného filmu, podalo neformálne občianske zoskupenie Príď a poznaj. Ako na zastupiteľstve prezentoval jeho člen Ján Mičovský, osadením tabule sa okrem iného možno zvýši hrdosť občanov na túto skutočnosť. „Veľmi dôležité je, žeby sme vyvrátili ten nesprávny názor, ktorý je známy, že Obchod na korze je spojený so Sabinovom, čo nie je pravda, pretože tam sa len v exteriéroch nakrúcal,“ priblížil myšlienku projektu.


Umiestnenie tabule poslanci napokon odsúhlasili, bude však na budove pošty, od ktorej musí mesto najprv získať povolenie. Jedna pamätná tabuľa na pamiatku Ladislavovi Grosmanovi je už osadená na budove mestského kultúrneho strediska. V období holokaustu žilo v Humennom cez 2000 občanov židovskej národnosti.


by Emil Vojtánek l Mar 1, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or