SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

V B. Bystrici bude záhrada Chavivy Reik

V B. Bystrici bude záhrada Chavivy Reik

V rámci Dňa obetí holokaustu a rasového prenasledovania položili v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici základný kameň Záhrady Chavivy Reikovej.

 

Ako uviedla zástupkyňa riaditeľa múzea Carmen Vágnerová, Chaviva Reiková (1914 - 1944) žila od svojich šiestich rokov v Radvani, ktorá je dnes súčasťou Banskej Bystrice. Krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny začala pracovať v sionistickej organizácii, ktorá pomáhala pri sťahovaní Židov do Palestíny. Na jej území pomáhala o niečo neskôr zakladať aj prvé kibuce.


Počas vojny vstúpila do radov britskej spravodajskej služby a v lete 1944 sa dostala na slovenské povstalecké územie. Na Slovensku ďalej pomáhala ľudom, ktorí sa chceli dostať do Palestíny. Koncom októbra 1944 ju spolu so skupinou partizánov zaistili Nemci v bunkri nad Pohronským Bukovcom a 20. novembra 1944 v Kremničke popravili. Mesto Banská Bystrica jej v roku 1990 udelilo čestné občianstvo. Podľa Vágnerovej múzeum chce v záhrade do roky osadiť Chavive Reikovej aj pamätnú tabuľu a bustu.


Emil Vojtánek l Sep 10, 2013 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo