SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Ukrývali Židov, postavili im múzeum

Ukrývali Židov, postavili im múzeum

Židia a katolíci sa vo štvrok v Podkarpatskom vojvodstve spoločne modlili pri hroboch Židov prenasledovaných nacistami.

 

Poľský prezident Andrzej Duda na podujatí v meste Lańcut vyznamenal potomkov niekdajších poľských záchrancov prenasledovaných židov a v neďalekej obci Markowa spoločne s manželkou otvoril Múzeum rodiny Ulmovcov - Poliakov zachraňujúcich Židov na Podkarpatsku.


Múzeum sa nachádza neďaleko miesta, na ktorom nacisti v roku 1944 zabili Józefa Ulmu, jeho tehotnú manželku Wiktoriu a ich šesť detí (vo veku necelé dva roky až osem rokov), ako aj ôsmich členov rodiny Goldmanovej, Grünfeldovej a Didnerovej. Ulmovci svojich židovských susedov skrývali.


Poľský prezident vo svojom vystúpení zdôraznil, že spolužitie Poliakov a Židov na území dnešného Poľska má tisícročnú históriu a židovskí spoluobčania mnohokrát preliali krv za Poľsko, aby podporili existenciu poľského štátu. Osobitne ocenil zásluhy predkov dnes vyznamenaných a pripomenul známy citát z múzea holokaustu Jad Vašem - Kto zachráni jediný ľudský život, zachráni celý svet, informovali poľské médiá.


Hlavný poľský rabín Michael Schudrich dnes na cintoríne v obci Jagiella predniesol hebrejské modlitby za mŕtvych. Na slávnostnom akte boli prítomní predstavitelia štátnych orgánov, katolíckej cirkvi i školopovinné deti. Nechýbali predstavitelia Nemecka, Izraela a USA. Z Izraela dorazili na slávnosť tri deti a dve vnučky 86-ročného Abrahama Segala. Holokaust prežil vďaka poľským farmárom, ktorí ho ukrývali. Segalova dcéra Pninit Navehová povedala, že otec s celou rodinou navštívil rodiny svojich záchrancov v roku 2006.


Modlitby neskôr zazneli aj na cintoríne v Markowej, kde sú pochovaní Ulmovci. Múzeum holokaustu Jad Vašem udelilo ocenenie Spravodliví medzi národmi okolo 6600 Poliakom, ktorí zachránili počas holokaustu Židov; je to najviac zo všetkých národov. V roku 1995 ho udelil aj Ulmovcom.Odhaduje sa, že za nerešpektovanie nacistického zákazu akejkoľvek pomoci židom prišlo o život 1000 až 1500 Poliakov.


Katolícka cirkev začala v roku 2003 proces beatifikácie Ulmovcov, ktorý ešte stále prebieha. Pred druhou svetovou vojnou žilo v Poľsku asi 3,5 milióna Židov, ktorí tvorili desať percent populácie. Väčšina z nich počas holokaustu prišla o život.


Emil Vojtánek l Mar 18, 2016 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo