SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Stíhajú šesť strážkyň z Osvienčimu

Stíhajú šesť strážkyň z Osvienčimu

Nemecké úrady začali stíhanie voči šiestim ženám, ktoré mali počas druhej svetovej vojny slúžiť ako strážkyne v koncentračnom tábore Osvienčim.

 

Podľa informácií tamojších médií majú úrady dostatok dôkazov na ich obvinenie z podielu na masovom vraždení. Všetky podozrivé majú viac ako 90 rokov a patria medzi približne 50 stále žijúcich pracovníkov v niekdajšom neslávne známom tábore. Ich odhalenie je výsledkom úsilia Nemcov vyrovnať sa svojou minulosťou a tlaku židovských organizácii, ktoré žiadajú spravodlivosť za holokaust voči ich etniku. Výsledkom ich snahy bolo aj zatknutie 93-ročného niekdajšieho strážcu v tábore smrti zo začiatku roka.

 

V koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka zahynulo viac než milión ľudí, prevažne európskych Židov, ale tiež nežidovských Poliakov, sovietskych zajatcov, Rómov a protinacistických bojovníkov. Mnohých poslali do plynových komôr, iní sa upracovali na smrť ako zotročení robotníci. Nacistické Nemecko tábor v okupovanom Poľsku prevádzkovalo od roku 1940, až kým ho 27. januára 1945 neoslobodila sovietska Červená armáda.


by J.D. l Aug 14, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or