SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Spravodlivý medzi národmi 2012

Spravodlivý medzi národmi 2012

Hrdinsky sa postavili proti fašistickému režimu, ktorý posielal ľudí na smrť len pre jediný dôvod – židovskú krv.

 

Čelili smrti, pretože vzali ochrannú ruku nad židovskými priateľmi, známymi, ale často aj neznámymi.

 

Titul Spravodlivý medzi národmi už čoskoro dostanú 17 Slováci, ktorý sa udeľuje ľuďom nežidovského pôvodu za záchranu Židov počas holokaustu.

 

Slávnostné odovzdávanie titulu udeľovaného Štátom Izrael a múzeom holokaustu Yad Vashem v Jeruzaleme sa uskutoční 1. februára v Historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky za účasti najvyšších ústavných činiteľov. Príbuzní záchrancov preberú medailu a čestný diplom z rúk veľvyslanca Štátu Izrael na Slovensku Alexandra Ben-Zvi.

 

Kým iní sa so strachom, či ľahostajnosťou prizerali, ako z vedľajších domov miznú ich židovskí susedia, oni im stavali bunkre, delili sa s nimi o jedlo a prinášali im každodennú útechu. Kým väčšina mlčala a odvracala zrak, oni konali a zachraňovali životy,“ hovorí veľvyslanca Štátu Izrael na Slovensku Alexander Ben-Zvi.

 

„Činy Spravodlivých medzi národmi sú súčasťou nášho dedičstva. Musíme ho uchovávať. Má obrovský význam nielen pre ľudí, ktorí boli zachránení. Nám všetkým totiž vysiela posolstvo o dobre, ľudskosti a statočnosti. Spravodliví medzi národmi nám dokazujú, že aj v najhorších časoch je záchrana možná,“ dodal izraelský veľvyslanec.

 

Mená všetkých ocenených budú navždy vytesané do Múru cti v Záhrade Spravodlivých v Yad Vashem. Doteraz bolo významné ocenenie štátu Izrael udelené na základe výpovedí svedkov a historických materiálov viac ako 23-tisíc ľuďom na celom svete. Na Slovensku ho získalo takmer 540 ľudí, čo zaraďuje Slovensko medzi krajiny s najvyšším počtom ocenených Spravodlivých na počet obyvateľov.


by Zuzana Kizáková l Jan 19, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or