SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Šokujúce svedectvo o varšavskom gette

Šokujúce svedectvo o varšavskom gette

Často opakovaná predstava, že Židia šli dobrovoľne na bitúnok je úplne neopodstatnená. Šokujúce odhalenia z varšavského getta zverejnil šéf skupiny skúmajúcej holokaust.

 

Jonny Daniels, zakladateľ a výkonný riaditeľ organizácie From the Depths (Z hlbín), ktorá na uchovaní spomienky na Holokaust spolupracuje s ľuďmi preživšími holokaust, so židovskými komunitami a s poľskou vládou. Jeho organizácii podarilo odhaliť len nedávno množstvo informácií od očitých svedkov, ktorí detailne opisujú židovský odpor. Objavil tiež osobné spomienky preživších, ktoré dlhé roky nepovšimnute ležali v poľských vládnych archívoch.

 

Daniel tvrdí, že jeho organizácia "odhalila pozoruhodné doklady, ktoré ukazujú tisícky prípadov "odboja" opisované očitými svedkami" počas holokaustu. Pracujú na ich katalogizovaní, preklade a publikovaní. Pred dvoma mesiacmi Daniels a jeho tím našiel starý dokument z čias komunizmu, napísaný koncom 1940tych rokov. Vysvitlo, že ide o očité svedectvo približne 20-ročného židovského mladíka. Emotívny príbeh prežitia z varšavského geta "sa udial takmer na deň presne pred 73. rokmi," povedal Daniels.

 

 

Daniels sa o príbeh podelil verejne prvýkrát pre The Algemeiner:

 

Skupina židovských chlapcov sa zabarikádovala v jednej z budov geta a odtiaľ strieľali na okoloidúcich nacistov. Jeden z málo známych spôsobov ako nacisti vchádzali do budov v gete bolo použitie ľudského štítu, Žida. Jeden z preživších rozprával o tom, ako boli raz zabarikádovaní v jednej miestnosti, keď náhle počuli klopanie na dvere.

 

Chlapci sedeli v tichosti a počuli sladký starý hlas postaršieho židovského muža, ako k nim pokojne prehovoril krásnym, poetickým jidiš jazykom: "Deti moje, nastal čas. Klopem na tieto dvere a žiadam o bezpečný prechod. Žiaľ, za mnou stojí skupina Amalekov (zlých ľudí). Zastreľte ma a potom zabite ich. Je lepšie zomrieť guľkou židovských hrdinov ako guľkou zlých." A mladí muži to spravili. Starý zbožný Žid obetoval svoj život, aby zachránil mladých bojujúcich Židov a umožnil im ďalší deň života.

 

 

Podľa Danielsa "je tento príbeh pravdepodobne najotrasnejší spomedzi svedectiev, ktoré sme doteraz odhalili."

 

Ďalšie pozoruhodné svedectvá odhalené organizáciou ukazujú aký veľký počet Židov pracoval na tom aby zabezpečili, že ich posledné chvíle strávené na zemi nebudú premárnené. V jednom prípade hovoria očití svedkovia o podvyživených a zbedačených Židoch, ktorí vystupovali z vlaku v koncentračnom tábore Treblinka potom, ako im povedali, že to bude "lepšie miesto," vraví Daniels.

 

"Uvedomili si, že toto je konečná stanica a vzopreli sa, žiaľ ich posledný odpor a boj sa skončil ich zavraždením." V iných prípadoch "sa židovské ženy odmietli vyzliecť donaha aby boli potom predvádzané a často znásilnené svojimi nacistickými mučiteľmi. Miesto toho nacistov napadli a v niektorých prípadoch dokonca nacistických bastardov zabili predtým, ako ich samé zavraždili."

 

"Jedna z otázok, ktorú som neustále počúval keď som vyrastal a ktorá nakoniec zaznela aj  jednom z mojich prvých rozhovorov v Poľsku pred viac ako dvoma rokmi, bola: "Prečo Židia nekládli väčší odpor? Prečo kráčali na bitúnok ako stádo oviec?" Po niekoľkých rokoch súžitia s tematikou, rozhovoroch s preživšími, záchrancami a očitými svedkami môžem jednoznačne povedať, že Židia kládli odpor," povedal Daniels.

 

Odhalenie týchto príbehov o hrdinstve a prežití organizáciou Z hlbín zdôrazňuje dôležitú otázku ohľadne budúcnosti pripomínania si Holokaustu, vraví Daniels. "Rovnako ako prichádzame o preživších Holokaustu, veľmi rýchlym tempom nás opúšťajú aj očití svedkovia," povedal. "Zostáva nám len hŕstka rokov na to, aby sme sa s týmito ľuďmi porozprávali skôr, než bude neskoro."

 

podľa algemeiner.com preložil Daniel Levicky Archleb


by Lea Speyer l May 12, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or