SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Sobibor odkryl staré plynové komory

Sobibor odkryl staré plynové komory

V Sobibore zavraždili počas vojny asi 250 tisíc Židov. Tábor, ktorý zrovnali zo strachu pred odhalením so zemou však odhalil teraz svoje tajomstvo.

 

Nové vykopávky odhalili okrem osobných vecí obetí aj snubné prstene a pôvodné umiestnenie plynových komôr. Asi 250 tisíc Židov bolo zavraždených v Sobibore, ale 14. októbra 1943 sa okolo 600 väzňov vzbúrilo a nakrátko aj utieklo. 100 až 120 väzňov prežilo vzburu, a 60 z nich i vojnu. Po povstaní v tábore nacisti zrovnali miesto so zemou a vysadili na ňom borovice, aby zakryli svoje zločiny.

 

Archeologický výskum v oblasti tábora, ktorý vykonával medzinárodný tím odborníkov od roku 2007, v minulosti odhalil tisícky osobných vecí, ktoré patrili väzňom internovaným v tábore, vrátane šperkov, parfémov, liekov a kuchynského riadu. Tento týždeň bola odkrytá studňa, ktorá bola používaná väzňami v tábore 1, kde došlo k vzbure. Studňa ukrývala niekoľko osobných vecí, ktoré patrili židovským väzňom, keďže nemecké stráže do nej vyhodili odpad, keď bol tábor zničený.

 

Dr David Silberklang, vedúci vedecký pracovník Medzinárodného inštitútu Jad vašem pre výskum holokaustu, hovorí: "Objav presného umiestnenia plynových komôr v tábore Sobibior je pre výskumu holokaustu objavom zásadného významu." Uviedol, že je dôležité uvedomiť si, že "sa tu nezachovali žiadne pozostatky všetkých tých Židov, ktorí pracovali v mieste plynových komôr, a preto tieto nálezy sú to jediné, čo zostalo po tých, ktorí tu boli zavraždení."

 

Silberklang dodáva: "Malé okno bolo otvorené do svojho každodenného utrpenia." Uviedol, že po prvý krát výskumníci majú možnosť lepšie pochopiť proces vraždenia v tábore, a čím si Židia prešli pred svojou smrťou. "Objavenie presnej veľkosti plynových komôr nám umožní pochopiť, aká bola ich kapacita, a na základe toho môžeme určiť presnejší odhad počtu usmrtených osôb v tábore Sobibor," vraví Silberklang.

 

Povedal, že zistenia tiež pomôžu vyplniť skladačku toho, čo sa stalo s väzňami, ktorí utiekli z tábora počas povstania. Archeológ Yoram Haim uviedol, že ich prekvapila veľkosť štruktúr, kde boli umiestnené plynové komory a ako dobre boli steny komôr konzervované. "Najzaujímavejšie na všetkom je, že sme v blízkosti plynových komôr našli snubné prstene s nápisom v hebrejčine: "Hare at mekudeshet li" (Hľa, ty si zasvätený mne).”


by Lahav Harkov l Sep 22, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or