SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Proces s Demjanjukom sa blíži k záveru

Proces s  Demjanjukom sa blíži k záveru

Po 16 mesiacoch sa skončilo predkladanie dôkazov v procese s Johnom Demjanjukom, obvineným zo spoluúčasti na likvidácii 28.000 ľudí počas druhej svetovej vojny.

 

Pravdepodobne na budúci  utorok začne prokurátor s prednesom záverečnej reči. Demjanjuk je rodákom z Ukrajiny a na trestné stíhanie do Nemecka ho vydali Spojené štáty, kde naposledy pracoval ako automechanik v štáte Ohio. Ako dozorca vo vyhladzovacom tábore Sobibor na dnešnom území Poľska sa mal podieľať na likvidácii 27.900 Židov v plynových komorách.


Demjanjuka už v minulosti odsúdili v Izraeli na trest smrti. Najvyšší súd ho však v roku 1993 oslobodil spod obvinení spoluúčasti na masových vraždách v Treblinke, pretože sa nepodarilo preukázať jeho totožnosť. Nemecká prokuratúra však počas procesu na Krajinskom súde v Mníchove dala najavo, že je presvedčená o opodstatnenosti terajšej žaloby. Podoprela to viacerými dôkazmi - okrem iného služobným preukazom na meno John Demjanjuk. Fotografiu na tomto dokumente porovnali odborníci so siedmimi zábermi obžalovaného z rôznych príležitostí a z obdobia rokov 1941-86.


Kompetentný odborník Spolkového kriminálneho úradu dospel na základe 24 prvkov tváre k výsledku, že na fotografii na služobnom preukaze je s veľkou pravdepodobnosťou obžalovaný.


by Emil Vojtánek l Mar 18, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or