SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Príbeh väzenského kabáta z Dachau

Príbeh väzenského kabáta z Dachau

Kabát jedného z väzňov z tábora Dachau objavila Jillian Eismanová vo výpredaji na Long Islande a darovala ho Kupferberg Holocaust Center v New Yorku.

 

„Ani som nemusela vidieť číslo 84679 na kabáte som vedela, odkiaľ pochádza.“ Pri prehľadávaní skrine plnej šiat vo výpredaji jej pozornosť upútal symbol strachu a nenávisti – kabát, aký nosili ľudia väznení v nacistickom koncentračnom tábore Dachazu počas druhej sveovej vojny.

 

„Ani som nemusela vidieť číslo 84679 na kabáte som vedela, odkiaľ pochádza,“ uviedla Eismanová, ktorá kabát kúpila minulý rok vo výpredaji za 2 doláre a darovala ho Kupferberg Holocaust Center v New Yorku. Kurátori centra kabát nielen vystavili, ale podarilo sa im aj vypátrať príbeh jeho majiteľa – mladíka, ktorý nútene pracoval v nemeckej továrni na výrobu munície, strávil v tábore štyri roky a po vojne sa usadil v Amerike. Roky strávené v Dachau a skutočnosť, že si nechal kabát, ktorý tam nosil, nikdy svojim deťom nespomenul.

 

Príbeh muža menom Benzion Peresecki, ktorý si neskôr zmenil meno na Ben Peres, sa podarilo zrekonštruovať do tých najmenších podrobností vďaka číslu na kabáte a dôsledným zápiskom, ktoré si robil. Tie objavila jeho dcéra dlho po jeho smrti. „Vedeli sme, že náš otec a stará mama prežili holokaust,“ uviedla Lorrie Zullo, ktorá mala v čase, keď jej otec v roku 1978 zomrel na následky mŕtvice, 13 rokov. „Vedeli sme tiež , že jeho brata zabili, ale nikdy nám o tomto období svojho života veľa nerozprával.“

 

Jej starší brat, Michael Peres, vysvetľuje, že „otec sa nás snažil uchrániť, lebo sme boli len malé deti, a on nechcel hovoriť o čase, kedy videl každý deň umierať množstvo ľudí okolo seba“. Odborníci na obdobie holokaustu považujú podobné nálezy za pomerne vzácne, pretože väčšina šiat nosených väzňami v koncentračnom tábore skončila v spaľovniach kvôli všiam a hrozbe prenášania iných chorôb. Ďalším očividným dôvodom je aj skutočnosť, že oslobodení väzni sa zbavovali tejto pripomienky na ich hrôzostrašné utrpenie.

 

Kurátor výstavy Cary Lane uviedol, že Peresecki sa pri invázii nacistov do jeho rodnej Litvy vyhol hroziacej poprave len vďaka nízkemu veku. V tom čase mal len 15, pričom všetci Židia od 16 rokov, vrátane jeho otca a 17-ročného brata, boli popravení. Územčistý mladík bol nútený vyrábať muníciu a o mnoho rokov neskôr písal do svojich denníkov o opakovanom bití, ktorému bol vystavený ako väzeň. „Keď bol Ben oslobodený, myslím, že v sebe vedome nosil zámer zaznamenať a uchovať si dôkazy nielen o svojom utrpení, ale symbolicky aj o svojom prežití,“ povedal Lane.

 

Peres strávil štyri roky v tábore pre „odsunuté osoby“, kde opäť stretol so svojou matkou a získal stredoškolský diplom. Neskôr odišiel do Spojených štátov a usadil sa v New Yorku so svojou matkou a manželkou. Zamestnal sa ako strojný inžinier. S rodnou žil na Long Islande a často brával svoje deti na výlety. Na fotografiách z tohto obdobia jeho všade vidno s úsmevom na tvári.

 

Bol milujúci otec, ktorý sa vynikajúco staral o rodinu,“ povedala o ňom jeho dcéra. Lornie Zullo uviedla, že ju nález otcovho kabáta ukrytého v skrini v dome, kde vyrastala, „neuveriteľne prekvapil“. „Pred výpredajom som si ani všetky tie staré veci nestihla pozrieť,“ povedala. „Aká veľká náhoda to musela byť, že niekto ten kabát nájde, spozná, o aký odev sa jedná, odkúpi ho a daruje tam, kam ten kabát naozaj patrí?“

 

Eismanová, ktorej brat Joshua Birnbaum zahynul počas teroristických útokov 11. septembra 2011, vyhlásila, že „všetko sa deje z nejakého dôvodu“. „Existuje dôvod, prečo som bola v tom dome.... A existuje dôvod, prečo mám medzi známymi niekoho, kto pracuje v Múzeu holokaustu. Aká veľká náhoda, že? Ale ja verím, že nie všetko je výsledkom náhody.“


by Peter Godovic l Dec 6, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or